Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Podsumowanie tygodnia na portalu Niepelnosprawni.pl

04.10.2019
Autor: redakcja, fot. pixabay.com (1); Mateusz Różański (2,6); Beata Dązbłaż (3); Adam Zawisny (4); Lupo Photography (5)
sześć fragmentów zdjęć: ankieta, ministrowie zw. z tematyką niepełnosprawności, cewniki, marszujący ludzie z niepełnosprawnością w tłumie; Dominika Madaj-Solberg; publiczność na konferencji

Wybory bez barier. Oto nasi kandydaci do Sejmu i Senatu!; Ruszyły wypłaty tzw. 500 plus dla osób z niepełnosprawnością; Zawody przyszłości; Już za chwilę Mazowiecki Konwent Regionalny Osób z Niepełnosprawnościami!; Ostatni moment na zgłoszenie się na V Kongres Osób z Niepełnosprawnościami! Więcej informacji znajdziesz w podsumowaniu pierwszego tygodnia września na portalu Niepelnosprawni.pl.

Szczególnie polecamy

Wybory bez barier. Oto nasi kandydaci do Sejmu i Senatu!

Na kogo oddać swój głos w wyborach do parlamentu 13 października? Na to pytanie każdy musi sobie odpowiedzieć sam. A może warto rozważyć kandydata z niepełnosprawnością? Prezentujemy czternaścioro spośród nich. Każdego zapytaliśmy m.in. o to, co jako parlamentarzysta zamierza zrobić dla osób z niepełnosprawnością w Polsce. 

Czego nie wiemy o rozszczepie kręgosłupa?

Osobista historia, rozszczep kręgosłupa, działanie systemu opieki w Polsce i trudności w dostępie do cewników hydrofilowych – o tych tematach rozmawiamy z Dominiką Madaj-Solberg, matką 14-letniej córki z rozszczepem oraz prezes Fundacji Spina. Organizacja ma polsko-norweskie korzenie, działa w Katowicach od prawie 10 lat – edukując, szkoląc i pomagając rodzinom z osobami z rozszczepem kręgosłupa.

Najważniejsze wydarzenia

Wybory 2019: Konfederacja odpowiada na ankietę Integracji

Obniżka podatków, która zachęci Polaków do charytatywności, wprowadzenie bonu oświatowego i singapurski model ochrony zdrowia. Takie rozwiązania proponuje Konfederacja – partia jako druga odpowiedziała na ankietę Integracji, którą przesłaliśmy do sztabów wyborczych największych ugrupowań startujących w wyborach parlamentarnych. 

Ruszyły wypłaty tzw. 500 plus dla osób z niepełnosprawnością

- Jesteśmy świadkami wejścia w życie ważnej i przełomowej ustawy skierowanej do 850 tysięcy osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, które do tej pory były osobami zapomnianymi, i o które nikt nie walczył, bo one same walczyć nie potrafiły – mówiła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa.

Praca

W Wągrowcu odzyskasz siły i chęć do pracy

Chcesz powrócić na rynek pracy po ciężkiej chorobie lub wypadku? Planujesz nową karierę zawodową, co do tej pory było niemożliwe ze względu na niepełnosprawność? Pomoże Ci w tym Program Kompleksowej Rehabilitacji realizowany przez PFRON m.in. w Wągrowcu w województwie wielkopolskim.  

Zawody przyszłości

Polskie statystyki są zatrważające – pracuje u nas zaledwie 26,2 proc. osób z niepełnosprawnością. Skoro nawet stare polskie przysłowie mówi, że bez pracy nie ma kołaczy, to dlaczego tak wielu z nas nawet jej nie szuka?

Nasze działania

Już za chwilę Mazowiecki Konwent Regionalny Osób z Niepełnosprawnościami!

Zapraszamy do udziału w Mazowieckim Konwencie Regionalnym, który rozpocznie się 7 października 2019 r. o godz. 10:00 w Centrum Kreatywności Targowa przy ul. Targowej 56 w Warszawie. Konwenty Regionalne Osób z Niepełnosprawnościami mają miejsce w kilkunastu województwach w całej Polsce na przełomie września i października. To wydarzenia poprzedzające i bezpośrednio przygotowujące do centralnego spotkania środowiska osób z niepełnosprawnościami – V Kongresu Osób z Niepełnosprawnościami, który odbędzie się 10 października 2019 r. w Warszawie pod hasłem „Aktywni Obywatele i Obywatelki”. 

Ostatni moment na zgłoszenie się na V Kongres Osób z Niepełnosprawnościami!

V Kongres Osób z Niepełnosprawnościami odbędzie się pod hasłem „Aktywni Obywatele i Aktywne Obywatelki” w czwartek 10 października w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym Fundacji Nowe Horyzonty przy ul. Bobrowieckiej w Warszawie. Można jeszcze się zarejestrować na to wydarzenie. 

Wypełnij ankietę o samocewnikowaniu. Zabierz głos we własnej sprawie

Zapraszamy do wypełnienia ankiety. To ogólnopolskie badanie osób stosujących samocewnikowanie u siebie lub u dzieci. Celem ankiety jest zebranie informacji o dostępie pacjentów do nowoczesnych cewników hydrofilowych, zarówno dzieci, jak i dorosłych oraz o dostępie do opieki urologicznej w Polsce.

Kultura

XVII edycja Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Wspaniałych przeszła do historii

W dniach od 16 do 20 września 2019 r. realizowana była XVII edycja Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Wspaniałych. W ramach projektu goszczono artystów z 28 zespołów reprezentujących: Gruzję, Litwę, Macedonię, Polskę, Rosję i Ukrainę. 

Sport

Wielkie piłkarskie święto Olimpiad Specjalnych w Opocznie i Spale

Od 2 do 4 października 2019 r. Opoczno i Spała goszczą ponad 120 piłkarzy z niepełnosprawnością intelektualną z całego kraju. To sportowcy, biorący udział w XIX Ogólnopolskim Turnieju Piłki Nożnej 7-osobowej Olimpiad Specjalnych – największym tego typu wydarzeniu w Polsce i jednych z najważniejszych sportowych zawodów Olimpiad Specjalnych w tym roku. Zmagania sportowców wspiera ponad 60 trenerów, lekarzy i wolontariuszy.

Relacje

„Chcemy wolności”. Protest w Brukseli

Żądanie wolności dla osób z niepełnosprawnością od instytucji i domów pomocy społecznej na rzecz rozwiązań wspierających samodzielne życie w lokalnej społeczności – tak można streścić cel Marszu Niezależnego Życia – Freedom Drive, zorganizowanego przez Sieć ENIL. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem Głośni i Dumni (ang. Loud and Proud) w środę 2 października w Brukseli.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas