Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Na parolotni i szybowcu. Trwa 3. edycja projektu „Rozwiń skrzydła”

09.10.2019
Autor: inf. prasowa
na paralotni osoba na wózku widoczna od dołu

Trwa trzecia edycja projektu „Rozwiń skrzydła”. Na paralotni i szybowcu wzbijają się w niebo ludzie, którzy na co dzień są zależni od pomocy innych, mają wiele ograniczeń, czasem nie są w stanie samodzielnie podjechać wózkiem pod krawężnik.

- W Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ uczymy tego, że mimo niepełnosprawności warto mieć swoje marzenia i plany i je realizować. Wtedy, nawet na wózku życie można przeżyć szczęśliwie i w pełni – mówi Zuzanna Janaszek-Maciaszek, prezes Fundacji PODAJ DALEJ.

Najlepszym przykładem spełniania marzeń jest projekt „Rozwiń Skrzydła”. Osoby z niepełnosprawnością ruchową podejmują nie lada wyzwanie, którego większość osób pełnosprawnych by się nie podjęła. Tym samym pokazują, że jeżeli bardzo czegoś pragniesz, możesz to zrobić.

- Uznałem, że mimo niepełnosprawności mogę zrobić w życiu coś, czego nigdy wcześniej sobie nie wyobrażałem! – mówi Sławomir Pilarski, licencjonowany pilot paralotni. – Mamy wpływ na to, jak nasze życie będzie wyglądało. Możemy się zamknąć w domu i nie robić nic, albo popatrzeć na to z innej strony – skoro inni mogą, ja też spróbuję.

Jak to możliwe?

Dla osób, które na co dzień poruszają się na wózku inwalidzkim skonstruowano specjalny wózek na dużych oponach, który umożliwia paralotniarzom start i bezpieczne lądowanie.

Osoby, które zdecydowały się na kurs szybowcowy, korzystają z maszyny, która jest specjalnie przystosowana dla osób z niepełnosprawnością i wymaga jedynie pracy rąk.

Emocje podczas pierwszych lotów są tak duże, że uczestnicy często nie pamiętają jak startowali, jak się wyczepili i wylądowali! Później jest ogromna radość, że „ja” potrafię, że jest to możliwe. Po takich przeżyciach, zaczyna do człowieka docierać, że nie ma rzeczy niemożliwych, że ograniczenia są tylko w naszych głowach.

W tym roku Fundacja zorganizowała 5 obozów paralotniowych podstawowych, w których do tej pory wzięło udział 7 osób. W obozie paralotniowym zaawansowanym uczestniczyły 4 osoby.

- Uczestnicy obozu zaawansowanego mieli okazję latać w trudniejszych warunkach – nad klifami i nad polskim morzem! – mówi Karol Włodarczyk, szef projektu „Rozwiń Skrzydła”.

8 osób wzięło udział w obozach szybowcowych. Podstawówka zakochała się w lataniu i szybowcach i tylko to im teraz w głowach. Jeden z uczestników podstawowych obozów zakończył również pierwszy etap szkolenia, wykonując 10 samodzielnych lotów za wyciągarką.

Tegoroczne sukcesy

  • 4 osoby zakończyły pierwsze etapy szkolenia paralotniowego, czyli miały przynajmniej po 20 lotów samodzielnych,
  • zaawansowani paralotniarze po raz pierwszy w życiu latali na klifach
  • jedna osoba zakończyła etap podstawowy na szybowcu, czyli wykonała 10 samodzielnych lotów,
  • jeden uczestnik zdał państwowy egzamin pilota szybowca.

Już blisko 100 osób z niepełnosprawnością z całej Polski wzięło udział w trzech edycjach projektu, który pozwala rozwinąć skrzydła. Dosłownie i w przenośni!

Projekt finansowany jest ze źródeł Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz 1% podatku.
 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Jak często spotykasz się z niemiłym komentarzem lub nieprzyjemną reakcją dotyczącą niepełnosprawności Twojej, Twojego dziecka lub innej osoby, którą się opiekujesz?

Biuletyn

Wspierają nas