Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

RPO apeluje o dostosowanie lokali wyborczych dla osób z niepełnosprawnościami

10.10.2019
Autor: PAP, fot. pixabay.com
grafika z ręką wrzucającą kartę do głosowania do urny

O konieczności dostosowania wszystkich lokali wyborczych do potrzeb wyborców z niepełnosprawnościami zaapelował w środę, 9 października, rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar do pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych Krzysztofa Michałkiewicza. Jego zdaniem, obecne regulacje są niewystarczające.

Jak podkreślił RPO, pracownicy jego biura w 2019 r. przy okazji wyborów do Parlamentu Europejskiego przeprowadzili w 26 miejscowościach wizytacje 137 lokali obwodowych komisji wyborczych, które miały status dostosowanych do potrzeb wyborców z niepełnosprawnościami. W wyniku tych kontroli stwierdzone zostały uchybienia w 103 lokalach.

Najczęstszymi uchybieniami były m.in. brak oznakowania krawędzi stopni schodów, brak dodatkowego oświetlenia w miejscu zapewniającym tajność głosowania, niedostosowane miejsca zapewniającego tajność głosowania, brak oznakowania przegród szklanych w lokalu, niewłaściwe rozmieszczenie informacji i obwieszczeń PKW oraz zbyt wysokie progi drzwi wejściowych.

Potrzeba wsparcia Pełnomocnika

Zdaniem rzecznika praw obywatelskich, wszystkie lokale wyborcze powinny być w pełni dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W związku z tym zwrócił się do pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych Krzysztofa Michałkiewicza w sprawie konieczności dostosowania wszystkich lokali wyborczych do potrzeb wyborców z niepełnosprawnościami.

- Jest to szczególnie istotne ze względu na zbliżające się wybory do Sejmu i Senatu – przekonywał RPO.

Rzecznik podkreślił, że zanim uda się osiągnąć stan pełnego dostosowania lokali wyborczych do potrzeb wyborców z niepełnosprawnościami, „należy rozważyć potrzebę zwiększenia wymogów przygotowania lokali wyborczych innych niż posiadające formalnie status dostosowanych do potrzeb wyborów wyborców niepełnosprawnych”. Jego zdaniem, obecne regulacje są niewystarczające.

Komentarz

  • Aby móc zgłosować w wyborach musiałem z miejsca pobytu czasowego przyjechać do miejsca zameldowania.
    kazek
    10.10.2019, 14:05
    Poświęcić cały dzień i wydać na paliwo ok. 100 zł. by załatwić zaświadczenie o prawie do głosowania w innym LOKALU niż przydzielony, ponieważ jest w przedszkolu z 20 schodami. Trochę to chore, przyznacie. Na tym zaświadczeniu są tylko dane z dowodu. Czy dowód by nie wystarczył?

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas