Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

RPO apeluje o dostosowanie lokali wyborczych dla osób z niepełnosprawnościami

10.10.2019
Autor: PAP, fot. pixabay.com
grafika z ręką wrzucającą kartę do głosowania do urny

O konieczności dostosowania wszystkich lokali wyborczych do potrzeb wyborców z niepełnosprawnościami zaapelował w środę, 9 października, rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar do pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych Krzysztofa Michałkiewicza. Jego zdaniem, obecne regulacje są niewystarczające.

Jak podkreślił RPO, pracownicy jego biura w 2019 r. przy okazji wyborów do Parlamentu Europejskiego przeprowadzili w 26 miejscowościach wizytacje 137 lokali obwodowych komisji wyborczych, które miały status dostosowanych do potrzeb wyborców z niepełnosprawnościami. W wyniku tych kontroli stwierdzone zostały uchybienia w 103 lokalach.

Najczęstszymi uchybieniami były m.in. brak oznakowania krawędzi stopni schodów, brak dodatkowego oświetlenia w miejscu zapewniającym tajność głosowania, niedostosowane miejsca zapewniającego tajność głosowania, brak oznakowania przegród szklanych w lokalu, niewłaściwe rozmieszczenie informacji i obwieszczeń PKW oraz zbyt wysokie progi drzwi wejściowych.

Potrzeba wsparcia Pełnomocnika

Zdaniem rzecznika praw obywatelskich, wszystkie lokale wyborcze powinny być w pełni dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W związku z tym zwrócił się do pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych Krzysztofa Michałkiewicza w sprawie konieczności dostosowania wszystkich lokali wyborczych do potrzeb wyborców z niepełnosprawnościami.

- Jest to szczególnie istotne ze względu na zbliżające się wybory do Sejmu i Senatu – przekonywał RPO.

Rzecznik podkreślił, że zanim uda się osiągnąć stan pełnego dostosowania lokali wyborczych do potrzeb wyborców z niepełnosprawnościami, „należy rozważyć potrzebę zwiększenia wymogów przygotowania lokali wyborczych innych niż posiadające formalnie status dostosowanych do potrzeb wyborów wyborców niepełnosprawnych”. Jego zdaniem, obecne regulacje są niewystarczające.

Komentarz

  • ... no zróbmy podjazd....a nawet dwa....
    Igor
    10.10.2019, 21:21
    ...na wybory taka kiełbasa, a Pan RPO o te dane Niku z łamaniem prawa w administracji czy brakiem polityki wsparcia zatrudnienia ON, nawet na Integracji był artykuł, nie zaapelował o litość dla ON. Zaćma czy celowe...? Wybory są raz na kilka lat, do pracy chodzi się codziennie, jeżeli się ją ma.

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Sonda

Jak często spotykasz się z niemiłym komentarzem lub nieprzyjemną reakcją dotyczącą niepełnosprawności Twojej, Twojego dziecka lub innej osoby, którą się opiekujesz?

Biuletyn

Wspierają nas