Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Prezes PFRON: przeznaczamy 3,4 mld zł na aktywizację osób niepełnosprawnych

10.10.2019
Autor: PAP, fot. sxc.hu
Logo PFRON. Podparty kwitnący kwiatek, obok napis: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

- W tym roku z budżetu PFRON, który wyniósł niemal 5,5 mld zł, na aktywizację zawodową osób niepełnosprawnych przeznaczamy ok. 3,4 mld zł – powiedziała prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Marlena Maląg.

Prezes PFRON zwróciła uwagę, że w ciągu ostatnich lat wzrosła aktywność osób z niepełnosprawnością na rynku pracy. Podkreśliła jednocześnie, że potrzebne jest dalsze wsparcie w tym zakresie.

Wskazała, że w tym roku z budżetu PFRON, który wyniósł niemal 5,5 mld zł na aktywizację zawodową osób niepełnosprawnych przeznaczono ok. 3,4 mld zł.

- To jest nasze wyzwanie, aby osoby niepełnosprawne były aktywne zawodowo. To pozwala im odzyskać wiarę w siebie i pomaga w funkcjonowaniu w przestrzeni społecznej – powiedziała.

Zachęcanie do studiowania

Maląg podkreśliła, że PFRON uruchomił akcję informacyjną „Aktywni plus”, której celem jest zwiększenie zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami, najbardziej narażonych na wykluczenie społeczne i długotrwałe bezrobocie. Projekt obejmuje trzy programy: „Absolwent”, „Stabilne zatrudnienie” oraz „Praca-Integracja”. Ich łączny budżet to 35,3 mln zł.

- Zależy nam na tym, aby osoby niepełnosprawne na rynku pracy były dobrze wykształcone. Mamy niespełna 10 proc. osób niepełnosprawnych z wyższym wykształceniem. Zależy nam na tym, aby ten wskaźnik był coraz wyższy – wskazała.

Dlatego, jak dodała, programy PFRON mają na celu pomoc w zdobywaniu wykształcenia wyższego – dotyczy to zarówno studiów magisterskich jak i doktoranckich. Podkreśliła, że wyższe wykształcenie to także wyższe zarobki.

- Zależy nam, by coraz więcej osób wchodziło na rynek pracy. Dobra sytuacja na rynku pracy i niskie bezrobocie to szansa dla osób niepełnosprawnych, by podjąć zatrudnienie – powiedziała prezes PFRON.

Prawie 30 proc.

Według danych GUS za drugi kwartał 2019 r. współczynnik aktywności zawodowej osób z niepełnosprawnością wynosi 29,6 proc. Dla porównania w 2018 r. współczynnik ten wynosił 28,3 proc. Z kolei wskaźnik zatrudnienia osób z niepełnosprawnością w ubiegłym roku wynosił 26,2 proc. natomiast w drugim kwartale tego roku plasował się na poziomie 27,5 proc. Dane te dotyczą osóbz niepełnosprawnością w wieku produkcyjnym – 18-59 dla kobiet oraz 18-64 dla mężczyzn.

Stopa bezrobocia osób z niepełnosprawnością wynosi po drugim kwartale tego roku 7,3 proc.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • bezrobotny
  wykształcony
  13.10.2019, 17:14
  I co z tego, że skończyłem studia, mam dyplom w szufladzie, tytuł magistra UMCS skoro i tak siedzę w domu, bo mieszkam na wsi i do pracy nie mam czym dojechać? Uważam, że pieniądze wydane na edukację ON będą zmarnowane jeśli w ślad za tym nie będzie dofinansowania do zakupu przystosowanego samochodu.
  odpowiedz na komentarz
 • Niestety tylko propaganda.
  M.Sz.
  12.10.2019, 14:55
  Nie ma sensu aktywizować, w większości przypadków fundacje aktywizują tych, którzy aktywnie szukają, nie tych zamkniętych w domach. Zarobki są bliskie płacy minimalnej, dla ON z wykształceniem wyższym pracy nie ma i zarabiają o wiele mniej od pełnosprawnych. Konkrety, te dane można sobie wygooglować, to fakty, nie gatki-szmatki i strategie do 2030 r.: Pracodawcy biorą od PFRON pieniądze za osoby funkcjonujące jak w pełni sprawne, a niepełnosprawni w stopniu umiarkowanym i znacznym wciąż siedzą w domach. […] niepełnosprawny powinien mieć takie same możliwości awansu zawodowego jak pełnosprawny. […] gdyby […] Stephen Hawking urodził się w Polsce, pewnie nigdy byśmy o nim nie usłyszeli. 2018, prof. Piotr Majcher Niższe o 1000 zł netto jest wynagrodzenie ON z wykształceniem wyższym od osoby pełnosprawnej, czyli wypłata ok. 2000 zł netto, wobec 3000zł. 2018, dr hab. Chloń-Domińczyk. 28% osób niepełnosprawnych jest aktywnych zawodowo, wśród osób z niepełnosprawnością wzroku, tylko 17%. 2019, Elżbieta Rafalska. Otóż, można przyjąć w pewnym uproszczeniu, że brakuje w badanej zbiorowości adresata, np. różnorodnych form aktywizacji zawodowej, bowiem dominują wśród badanych albo ci, którzy całkowicie są pasywni w omawianym względzie, albo ci, których w żaden sposób aktywizować nie trzeba. prof. Waldemar Urbanek, 2018 .
  odpowiedz na komentarz
 • pomoc
  Jarek
  10.10.2019, 19:28
  Dla mnie ogromną pomocą jest program Aktywny Samorząd modul II. On realnie pomaga ukończyć studia. A po studiach i łatwiej o lepszą pracę i same studia dowartościowują. Szkoda że limit zarobków dla rencistów to mniej niż 2400 zl. ......
  odpowiedz na komentarz
 • Krzysztof
  Krzysztof
  10.10.2019, 19:24
  Czyli z tego wynika, że jest coraz lepiej :)
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Jak oceniasz wynik wyborów?

Biuletyn

Wspierają nas