Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Ulgi komunikacyjne bez formalnego orzeczenia

22.10.2019
Autor: J.

Dzień dobry, dwa lata temu miałem wypadek, okazało się, że mam zerwane więzadło krzyżowe przednie. W tym roku miałem zabieg, ale jeszcze mam chodzić o kulach, przez ten cały czas nie miałem wyrobionej grupy inwalidzkiej. Moje pytanie brzmi, czy nie mając grupy inwalidzkiej muszę kupować bilety komunikacji miejskiej?

Szanowny Panie,

W myśl przepisów za osobę z niepełnosprawnością uważa się osobę, której niepełnosprawność jest potwierdzona orzeczeniem o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności albo orzeczeniem o całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy na podstawie odrębnych przepisów.

Zatem osoba posiadająca ww. orzeczenie może korzystać z ulg i uprawnień przysługujących osobom z niepełnosprawnością. Ulgi i uprawnienia zależą przede wszystkim od stopnia niepełnosprawności.

Ulgi w komunikacji miejskiej są ustalane w drodze uchwały rady miasta / gminy, dlatego mogą być w różnych miejscowościach odmienne. Ponieważ nie wiemy w jakiej miejscowości mieszka Pan, więc nie wiemy jakie ulgi przysługują w miejscu Pana zamieszkania. W wielu miejscowościach osoby posiadające ww. orzeczenie mogą korzystać z ulgowych przejazdów komunikacją miejską. Jednak ponieważ Pan nie posiada takiego orzeczenia, mimo swojego stanu zdrowia, nie jest uprawniony do ulgowych przejazdów z tytułu niepełnosprawności.

 

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

 

Prawy panel

Sonda

Czy z powodu pandemii koronawirusa miałaś/-eś problemy z dostaniem się do lekarza, szpitala lub na rehabilitację?

Biuletyn

Wspierają nas