Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Renta wypadkowa i emerytura

31.10.2019
Autor: R.

Jestem osobą niepełnosprawną, otrzymałem rentę z KRUS, ale wypadek miałem jak płaciłem składki w ZUS, KRUS nie chce mi przyznać renty jako wypadkowej, ponieważ wypadek był jak płaciłem składki w ZUS. W 2020 przechodzę na emeryturę i chcę skorzystać z przepisu, że kto ma rentę wypadkową, to może skorzystać z półtorej świadczenia emerytalnego (50% renty + emerytura, lub 50 % emerytury + renta). Ustawa o ubezpieczeniach art.26 i art 90. Mój problem polega na tym, że KRUS mówi, że wypadek miałem w ZUS, a nie w KRUS, to nie da mi statusu renty wypadkowej, nie wiem co mam teraz zrobić.

Szanowny Panie,

rzeczywiście zgodnie z art. 26 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych

1.  Osobie uprawnionej do renty z tytułu niezdolności do pracy z ubezpieczenia wypadkowego oraz do emerytury na podstawie odrębnych przepisów wypłaca się, zależnie od jej wyboru:

  • przysługującą rentę powiększoną o połowę emerytury albo
  • emeryturę powiększoną o połowę renty.

1a.  Kwota połowy emerytury, o której mowa w ust. 1 pkt 1, obejmuje połowę łącznej kwoty emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i emerytury kapitałowej wypłacanej na podstawie odrębnych przepisów oraz nie może być niższa niż kwota należnej emerytury kapitałowej, przy czym emerytura kapitałowa wypłacana jest w pełnej wysokości.

2.  Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do osoby, która nabyła prawo do renty w zamian za gospodarstwo rolne przekazane na własność Państwa, oraz do osoby pobierającej uposażenie w stanie spoczynku przyznane ze względu na wiek.

3.  Przepisu ust. 1 nie stosuje się, jeżeli osoba uprawniona osiąga przychód powodujący zawieszenie prawa do świadczeń lub zmniejszenie ich wysokości określony w ustawie o emeryturach i rentach z FUS, niezależnie od wysokości tego przychodu.

4.  Osobie, o której mowa w ust. 1 lub 2, przysługuje jeden dodatek pielęgnacyjny - z ubezpieczenia wypadkowego.

Istnieje potrzeba dokładnego przeanalizowania Pana dokumentacji, aby dokonać oceny możliwości osiągnięcia przez Pana zamierzonego celu, można oczywiście odwołać się od niekorzystnej decyzji do sądu – warto zatem skonsultować się bezpośrednio z prawnikiem, w tym celu można skontaktować się z jednym Centrów Integracji, które siedziby są w: Gdyni (tel: 505 606 776), Warszawie (tel.: 505 602 517) i Zielonej Górze (tel.: 570 066 206).

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas