Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Zwrot kosztów dowozu dziecka do szkoły. Sejm uchwalił nowelę

17.10.2019
Autor: PAP, fot. sxc.hu
kredy leżą przy tablicy, w oddali gąbka

Sejm uchwalił nowelizację ustawy Prawo oświatowe, zawierającą przepisy określające sposób obliczenia kosztów przejazdu dziecka z niepełnosprawnością i jego rodzica do szkoły lub przedszkola, które są zwracane rodzicom. Nowela trafi teraz do Senatu.

Za przyjęciem nowelizacji głosowało 401 posłów, nikt nie był przeciw, osiem osób wstrzymało się od głosu.

Nowelizacja ma na celu dostosowanie przepisów prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z października 2017 r. Projekt noweli był inicjatywą legislacyjną Senatu.

Równy dostęp

Zgodnie z obowiązującymi przepisami obowiązkiem gminy jest zapewnienie dzieciom z niepełnosprawnościami bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do najbliższego przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej, do innej formy wychowania przedszkolnego lub do ośrodka umożliwiającego realizację obowiązku przedszkolnego lub szkolnego, albo zwrot kosztów przejazdu ucznia i opiekuna na zasadach określonych w umowie zawartej między wójtem (burmistrzem, prezydentem miasta) a rodzicami lub opiekunami, jeżeli dowożenie zapewniają rodzice lub opiekunowie.

Jednocześnie dotychczas nie było jednolitych kryteriów, na których podstawie samorząd zobowiązany jest do wyliczenia wysokości kwoty zwracanej rodzicom w związku z kosztami, jakie ponoszą, dowożąc dziecko z niepełnosprawnością do szkoły. Dlatego, jak zaznaczono w uzasadnieniu projektu nowelizacji, część gmin wypłaca rodzicom kwoty, które nie zapewniają refundacji rzeczywiście poniesionych kosztów przejazdu opiekuna wraz z dzieckiem. Dlatego Trybunał Konstytucyjny nakazał uregulowanie tej kwestii tak, by zapewnić wszystkim równy dostęp do tego rodzaju wsparcia.

Nowy wzór dla rodziców

Zgodnie z przyjętą nowelizacją kwota zwracana rodzicom lub opiekunom obliczana będzie na podstawie wzoru matematycznego. Będzie pochodną liczby kilometrów między domem i placówką. Przepisy różnicują jednak sytuację, w której rodzice dowożą dziecko do placówki leżącej na drodze, którą jadą do pracy, którą podróżowaliby także, gdyby dziecka nie dowozili (w tych przypadkach zwrot kosztów przewozu nie będzie się należał), od przypadków, w których dowożenie dziecka do placówki zwiększa liczbę przejechanych przez dowożącego kilometrów (w tych przypadkach zwrot będzie się należał za zwiększoną liczbę kilometrów). Liczba kilometrów będzie mnożona przez cenę paliwa (zużywanego na kilometr) właściwego dla pojazdu, którym dowożone jest dziecko. Cenę paliwa ustali wójt na podstawie średniej ceny danego rodzaju paliwa w gminie.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • STARSZE DZIECI BEZ POMOCY
  ANIELA EWA
  21.10.2019, 14:41
  Bardzo dobrze ze rodzicom dzieci tak sejm swoimi ustawami pomaga ale dlaczego znowu nie pamieta o niepelnosprawnych dowazonych do Srodowiskowych Domow Samopomocy - to tez sa dzieci tylko starsze wiekowo, dlaczego o nich nikt nie chce pamietac ?
  odpowiedz na komentarz
 • Dzieci po 21roku zycia
  Migut
  21.10.2019, 10:33
  A co z dziećmi, które ukończyły 21lat,do szkoły chodzą do 24ew do 25roku życia, a koszty zwracają i do wożą do 21.Co potem🙄
  odpowiedz na komentarz
 • Bonus dla rodziców pracujących
  Ink
  18.10.2019, 08:25
  Ekstra! Gmina ma zapewnić zwrot kosztów dojazdów, ale jak rodzic jedzie do pracy i ma po drodze to już gmina nie musi za to płacić. Taki bonus dla pracujących rodziców dzieci niepełnosprawnych! Ja się naprawdę zastanawiam czy warto pracować mając dziecko niepełnosprawne. Nie pracując dostanę swiadczenie pielęgnacyjne, za dojazdy dostanę razy dwa tego co dostaje teraz ( teraz dostaje za dojazd do szkoły i z powrotem, a mają być płacone dwa takie kursy). Po co mam się tak męczyć, praca na pełen etat, dziecko niepełnosprawne intelektualnie i fizycznie też, lekarze, itd kombinowanie jak to wszystko ogarnąć. Znam rodziców w podobnej sytuacji jak moja, którzy nie pracują bo po co mają się męczyć, bo przecież to się nie opłaca (no chyba że ktoś dobrze zarabia)
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy z powodu pandemii koronawirusa miałaś/-eś problemy z dostaniem się do lekarza, szpitala lub na rehabilitację?

Biuletyn

Wspierają nas