Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Jak odliczyć w PIT przejazdy na rehabilitację?

09.01.2020
Autor: A.

Od września syn, który ma 5 lat dostał orzeczenie gdzie zaznaczone są punkty 7 i 8 o tym, że musi mieć opiekuna do codziennej egzystencji. Mam pytanie, jak będę odliczać od PIT ulgę rehabilitacyjną związaną z kosztami przewozu samochodem na zabiegi, to czy to będzie zwrot za cały rok, czy tylko od momentu, kiedy dostał syn orzeczenie, czyli od września, czy skoro jest na orzeczeniu, że niepełnosprawność powstała od wczesnego dzieciństwa, to czy mogę się starać też za poprzedni rok o zwrot za dojazdy na rehabilitacje autem?

Szanowna Pani,

przede wszystkim warto przypomnieć, iż zliberalizowano możliwość skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej „na samochód” – zlikwidowano ograniczenie dotyczące zabiegów leczniczo-rehabilitacyjnych. Aktualnie, odliczeniu podlegają wyłącznie te wydatki – poniesione przez osobę niepełnosprawną lub podatnika mającego na utrzymaniu taką osobę – które zostały wymienione w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych jako wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych - odnośnie korzystania z samochodu - to używanie samochodu osobowego stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną albo dzieci niepełnosprawne, które nie ukończyły 16. roku życia – maksymalna kwota odliczenia w roku podatkowym wynosi 2280 zł.

Po części pozytywną odpowiedź na Pani pytanie znalazłem w interpretacji Indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 5 marca 2018 r. sygnatura: 0112-KDIL3-2.4011.76.2018.1.DJ. Jak stwierdzono w/w interpretacji: „Reasumując, w sytuacji, gdy orzeczenie o niepełnosprawności syna zostało wydane w styczniu 2018 roku, ale niepełnosprawność datuje się od sierpnia 2017 roku, natomiast wydatki poniesione na zabiegi rehabilitacyjne, na zakup paliwa zużytego do przejazdu własnym samochodem osobowym na wizyty lekarskie i zabiegi rehabilitacyjne, na zakup hydromasażera i wideoniani Wnioskodawczyni poniosła w 2017 roku po dacie wskazanej w orzeczeniu jako data powstania niepełnosprawności dziecka, a wydatki te nie zostały sfinansowane (dofinansowane) w żadnej formie to Wnioskodawczyni, jako osoba na której utrzymaniu znajduje się niepełnosprawny syn może odliczyć je od dochodu w zeznaniu rocznym za 2017 r. w ramach wydatków na cele rehabilitacyjne”.

Warto pamiętać, iż jest to interpretacja indywidualna wydana w konkretnej sprawie, dlatego Państwa sprawę warto skonsultować z urzędnikami Krajowej Informacji Podatkowej prowadzonej przez Ministerstwo Finansów.

Krajowa Informacja Podatkowa

czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 18.00

Infolinia:

z tel. stac.: 801 055 055

z tel. kom.: (22) 330 0330

Więcej ciekawych informacji znajdzie Pani na naszej stronie.

10 pytań o ulgę na samochód. Izba Skarbowa odpowiada.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas