MŚ w strzelectwie: złoto z rekordem świata i srebro dla Polski!

18.10.2019
Autor: Adrian Lipiński, fot. Barbara Moskal/youtube.com
Barbara Moskal

Dwa medale złoto i srebro to dorobek na trwających w australijskim Sydney czempionacie globu w strzelectwie sportowym. Mistrzynią świata z nowym rekordem została Barbara Moskal, zaś z drugiej lokaty cieszyli się w drużynie Szymon Sowiński, Kacper Pierzyński i Sławomir Okoniewski.

W finale karabinka pneumatycznego stojąc w kategorii osób niewidomych i niedowidzących wystartowało czterech reprezentantów Polski. Bezkonkurencyjna okazała się Barbara Moskal, która wygrała z 214,3 pkt. – wynik ten jest nowym rekordem świata w tej specjalności. Zawodniczka zadebiutowała w ramach programu na mistrzostwach świata (konkurencja nie jest rozgrywana na igrzyskach paraolimpijskich). Srebro zdobył Patrick Moor z  Austrii (202,2 pkt.), a brąz Michael Whapples z Wielkiej Brytanii. Na piątej lokacie zakończyła zawody Katarzyna Orzechowska, a na szóstym Krzysztof  Ruszkiewicz. Stawkę zamknęła Wioleta Zarzecka.

To nie koniec dobrych informacji! Kwalifikację paraolimpijską w karabinku pneumatycznym w pozycji leżąc wywalczyła Emilia Babska. O krok od medalu w indywidualnych zmaganiach byli Krzysztof Ruszkiewicz i Szymon Sowiński, którzy zajęli czwarte miejsca. Pierwszy otarł się o brąz w konkurencji karabinka pneumatycznego leżąc, a drugi w konkurencji pistolet standard P5. To co nie udało się Sowińskiemu w pojedynkę, udało mu się w drużynie wspólnie ze Sławomirem Okoniewskim i Kacprem Pierzyńskim. Polacy uzyskali 1029 pkt. Lepsi okazali się jedynie Ukraińcy w składzie Iryna Liachu, Oleksii Denysiuk, Andrij Zachwatajew, którzy zakończyli zmagania z 1048 pkt. Na najniższym stopniu podium stanęli Rosjanie (1023 pkt.).