Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Coraz więcej osób korzysta z rehabilitacji leczniczej ZUS

22.10.2019
Autor: PAP, fot. Ewa Strasenburg
starszy mężczyzna rehabilituje nogę

- Rehabilitacja oferowana przez ZUS osobom zagrożonym niezdolnością do pracy cieszy się coraz większą popularnością – powiedział rzecznik Zakładu Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że w pierwszych sześciu miesiącach br. rehabilitację zakończyło blisko 40 tys. osób.

Według danych ZUS 90,5 tys. osób przeszło w 2018 r. rehabilitację leczniczą, którą Zakład oferuje w ramach tzw. prewencji rentowej. To o ponad 17,5 tys. więcej rehabilitowanych niż w 2013 r.

Rzecznik ZUS przekazał, że w pierwszych sześciu miesiącach tego roku rehabilitację zakończyło blisko 40 tys. osób.

Wojciech Andrusiewicz poinformował, że prawie 90 proc. ubezpieczonych korzysta z rehabilitacji w trybie stacjonarnym, czyli przechodzi ją w jednym z ponad 90 sanatoriów z całego kraju, z którymi ZUS podpisał umowę na prowadzenie prewencji rentowej. Z kolei ok. 10 proc. osób decydujących się na rehabilitację odbywa ją w trybie ambulatoryjnym, w okolicy miejsca zamieszkania.

Najwięcej osób rehabilitowanych dotkniętych jest schorzeniami narządów ruchu: aż 76,7 tys. w 2018 r. i 37,5 tys. w pierwszym półroczu tego roku. Na kolejnych miejscach są choroby układu krążenia (odpowiednio 5,2 tys. i blisko 2,3 tys. rehabilitowanych), psychosomatyczne (2,9 i niecały 1 tys.), narządu głosu (ponad 2 tys. i ponad 1,1 tys.), a także schorzenia układu oddechowego (ponad 1,8 tys. i blisko 800 rehabilitowanych). Z kolei część rehabilitacji chorób układu krążenia prowadzona jest w ramach telemedycyny.

Większa skuteczność

Andrusiewicz podkreślił, że systematycznie wzrasta skuteczność rehabilitacji leczniczej oferowanej przez ZUS, co oznacza, że coraz więcej osób wraca na rynek pracy. Wskazał, że w ostatnich latach skuteczność rehabilitacji z progu nieco ponad 40 proc. osiągnęła poziom blisko 50 proc.

Zwrócił też uwagę, że planując proces rehabilitacji leczniczej, Zakład cały czas analizuje najczęstsze przyczyny powstawania niezdolności do pracy, jednocześnie starając się jak najwcześniej skierować do ośrodka rehabilitacyjnego osoby zagrożone długotrwałą niezdolnością do pracy. Dzięki temu rehabilitacja ma być skuteczniejsza.

Dodał, że skierowanie na rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS zajmuje zazwyczaj maksymalnie od 8 do 12 tygodni.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Prewencja
  robson
  24.10.2019, 20:42
  Prewencja.Jeszcze nigdy nie słyszałem,żeby sanatorium kogokolwiek z czegokolwiek wyleczyło.Przecież to kpina z ludzi,zabawa i wyszukiwanie przez ZUS pieniędzy.Takie coś może chwilowo poprawić zdrowie fizycznie jak i psychicznie,ale nikogo z niczego nie wyleczy.Zakład niech raczej zacznie analizować,dlaczego brakuje pieniędzy,mimo,że mamy najmniej rencistów od 1989 roku.Odpowiedź zna każdy.
  odpowiedz na komentarz
 • Prewencja?
  Lidka
  23.10.2019, 08:30
  "Prewencja' raczej kojarzy się z oddziałami prewencyjnymi policji niz z ZUS-em.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Które działanie Integracji w czasie 25 lat jej istnienia było lub jest dla Ciebie najważniejsze?

Biuletyn

Wspierają nas