Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Autyzm może mieć związek z niedoborem steroidów podczas ciąży

23.10.2019
Autor: PAP, fot. pixabay.com
kobieta w ciąży siedzi na murku w kolorowej sukience na kolanach trzyma małe buty dla noworodka

Ryzyko zaburzeń ze spektrum autyzmu w późniejszym życiu może być związane z niewystarczającym poziomem jednego z hormonów, allopregnolonu, w łożysku podczas ciąży – ogłoszono podczas konferencji Neuroscience 2019 w Chicago.

Allopregnolon to jeden z wielu hormonów wytwarzanych przez łożysko. Jego produkcja zwiększa się w drugim trymestrze ciąży, a maksymalne stężenie osiąga w okresie poprzedzającym prawidłowy termin porodu.

Jak wykazali naukowcy z Children's National Hospital, niedobór allopregnolonu w czasie rozwoju płodu (na przykład związany z wcześniactwem) może prowadzić do długotrwałych zmian strukturalnych w móżdżku – części mózgu niezbędnej dla koordynacji ruchowej, zachowania równowagi i zachowań społecznych. To zwiększa ryzyko zachorowania na autyzm.

Według danych Centers for Disease Control and Prevention mniej więcej jedno na 10 dzieci rodzi się przedwcześnie przed 37 tygodniem ciąży, a jedno na 59 dzieci ma zaburzenia ze spektrum autyzmu.

U transgenicznych zwierząt, które rozwijały się przy braku allopregnolonu, najwyraźniejsze zaburzenia strukturalne dotyczyły istoty białej móżdżku. Naukowcy zaobserwowali zwiększoną grubość mieliny – bogatej w lipidy warstwy izolacyjnej, które chroni włókna nerwowe. Ponadto zwłaszcza u samców obserwowane były powtarzające się zachowania oraz deficyty społeczne – typowe objawy występujące u ludzi z chorobami ze spektrum autyzmu.

Natomiast pojedyncze wstrzyknięcie alopregnolonu w czasie ciąży wystarczało, by zapobiec zarówno nieprawidłowościom w rozwoju móżdżku, jak i nieprawidłowym zachowaniom społecznym obserwowanym bez tej interwencji.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Które działanie Integracji w czasie 25 lat jej istnienia było lub jest dla Ciebie najważniejsze?

Biuletyn

Wspierają nas