Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Łódź: akcja badań wykrywających WZW typu C

23.10.2019
Autor: PAP, fot. pixabay.com
osocze krwi

W Łodzi rozpoczęła się akcja bezpłatnych badań wykrywających wirusowe zapalenie wątroby typu C. Każdy łodzianin może sprawdzić, czy jest nosicielem wirusa HCV. W ubiegłym roku przebadano ponad 1,7 tys. osób., 12 z nich skierowano na dalsze leczenie.

- Zapraszamy zainteresowane osoby w wieku 25-59 lat. Badanie można zrobić w przychodniach należących do czterech miejskich centrów medycznych: Widzew, Górna, Polesie i Rydygier oraz w szpitalu Uniwersytetu Medycznego przy ul. Pomorskiej 251. Jest bezpłatne – podkreśliła wicedyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Łodzi Iwona Iwanicka.

Wyjaśniła, że badanie dostępne jest dla wszystkich mieszkańców Łodzi – również tych niemających ubezpieczenia zdrowotnego. Nie obowiązuje rejonizacja. Wystarczy zgłosić się do wybranego laboratorium. Do badania stwierdzającego obecność przeciwciał anty-HCV pobierana jest krew.

Badanie jest szczególnie polecane tym, którzy mieszkają z osobą zakażoną HCV, a także ludziom hospitalizowanym w ostatnich 15 latach, osobom dializowanym i biorącym narkotyki. Ryzyko zakażenia HCV zwiększa także poddawanie się drobnym zabiegom medycznym, jak np. wizyta u dentysty, czy upiększającym – tatuaże, kolczykowanie, manicure itp.

Specjalista chorób wewnętrznych Maria Gawin-Szermer z poradni Miejskiego Centrum Medycznego im. Rydygiera przypomniała, że wirusowe zapalenie wątroby może przez wiele lat nie dawać żadnych objawów.

- Nie wiemy, że jesteśmy chorzy, nie leczymy się, choroba postępuje, a my zakażamy innych. Tymczasem nie ma na nią szczepionki. Badanie umożliwia wykrycie wirusa i podjęcie leczenia. W przeciwnym razie możemy doprowadzić do marskości wątroby, a nawet do raka – podkreśliła lekarka.

W ubiegłym roku z badań organizowanych przez łódzki magistrat skorzystało ponad 1,7 tys. osób. U 12 z nich wykryto przeciwciała i skierowano na dalszą diagnostykę. W tym roku przebadanych może być ponad 1,4 tys. łodzian. Przeznaczono na ten cel około 70 tys. zł.

Listę placówek wykonujących badania, można znaleźć m.in. na stronie internetowej Urzędu Miasta. Akcja potrwa do 31 grudnia.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Które działanie Integracji w czasie 25 lat jej istnienia było lub jest dla Ciebie najważniejsze?

Biuletyn

Wspierają nas