Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Największa spółka na polskiej giełdzie będzie zatrudniać osoby z niepełnosprawnością

24.10.2019
Autor: Mateusz Różański
od lewej minister Michałkiewicz, prezes Maląg i Piotr Mazur

Bank PKO BP podpisał porozumienie w sprawie zatrudniania osób z niepełnosprawnością.To kolejne porozumienie podpisane w ramach realizowanej przez PFRON kampanii „Aktywni Plus”.

- Sytuacja na rynku pracy pozytywnie wpływa na atrakcyjność pracowników z niepełnosprawnością. Chcemy wykorzystać to maksymalnie – powiedział podczas poprzedzającej podpisanie porozumienia konferencji prasowej Krzysztof Michałkiewicz, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. – Stąd nasze działania mające na celu zainteresowanie zatrudnianiem osób niepełnosprawnych jak największej liczby pracodawców – dodał minister Michałkiewicz.

Aktywni Plus

Jak poinformował pełnomocnik, który jest też prezesem Rady Nadzorczej PFRON, w ramach kampanii „Aktywni Plus” funkcjonują dwa programy mające dawać osobom z  niepełnosprawnością stabilne miejsca pracy. Pierwszy z nich to „Stabilne zatrudnienie” skierowany do instytucji publicznych. Oferuje się w nim ponad 600 staży dla osób z niepełnosprawnością w konkretnych instytucjach. W  tym celu PFRON podpisał porozumienie z szefem służby cywilnej. 

- Mamy też program „Praca Integracja”, w ramach którego podejmujemy współpracę z największymi pracodawcami w naszym kraju, żeby pomóc im w przygotowaniu miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych. Mamy już podpisany szereg porozumień m.in. z Pocztą Polską, z Orlenem, z Eneą – poinformował  minister Michałkiewicz.

Dzięki podpisanemu porozumieniu do tej listy dołączyła pierwsza firma z sektora finansowego – PKO BP.

- Dzisiaj podpisujemy porozumienie z instytucją, która na pewno ma możliwość zatrudniania osób niepełnosprawnych z wysokimi kwalifikacjami – skomentował pełnomocnik.

Błysk w oku

Sam Bank PKO BP ma już doświadczenie w zatrudnianiu osób z niepłnosprawnościami, o czym poinformował wiceprezes zarządu banku, Piotr Mazur.

- Mam tę przyjemność, że od dłuższego czasu mogę obserwować osoby niepełnosprawne, które pracują u nas. Widzę u nich ten błysk w oku i dumę z tego, że mają pracę i czują się potrzebne.Takiego błysku w oku nie widzę u osób pełnosprawnych – mówił wiceprezes podczas konferencji, informując że w tej chwili na osoby z niepełnosprawnością w PKO BP czekają stanowiska, gdzie jest bezpośredni kontakt z klientem.

Do zatrudniania trzeba trojga

Jednak, aby te stanowiska obsadzić osobami z niepełnosprawnością, potrzebne jest wsparcie trzeciego sektora.

- Program „Praca Integracja” to taka szeroka koalicja, w której biorą też udział organizacje pozarządowe – wyjaśniała prezes PFRON Marlena Maląg. – Polega on na tym, że zawieramy porozumienia z najważniejszymi spółkami, a organizacje pozarządowe pomagają im wyszukać osoby niepełnosprawne, które będą pasować do danego miejsca pracy – dodała prezes.

Zapowiedziała nabór na organizację pozarządową, która zajmie się pozyskaniem pracowników z niepełnosprawnością dla Banku PKO BP.
 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Praca?
  Bolek
  25.10.2019, 08:49
  Będą zatrudniać na normalnych stanowiskach, czy tylko do sprzątania i stróżowania?
  odpowiedz na komentarz
 • 1630
  Polak
  24.10.2019, 22:13
  Niedawno sporo osób zostało zwolnionych z banku, więc teraz chętnie przyjmą ludzi za niewolniczą pensję. Błysk w oku? Kogo!
  odpowiedz na komentarz
 • co to jest?
  kusyl
  24.10.2019, 22:07
  CIOP.CZY JEST W NAMYSŁOWIE?Co ten skrót oznacza?
  odpowiedz na komentarz
 • żałosne.pl
  M.Sz.
  24.10.2019, 19:38
  Po informacji o porozumieniu z Pocztą Polską bezpośrednio napisałem emaila, po podpisaniu z Eneą także o szanse zatrudnienia nie(do)widzących pytałem emailem. Fundacje omijam, ofert dla takich jak ja nie mają. Obecnie mija odpowiednio kilkanaście i kilka miesięcy i obie firmy mają w nosie osobę ON, która by potencjalnie chciała pracować, ale to nic dziwnego. Pan Michałkiewicz, któremu o tych faktach napisałem również ma to w nosie i woli uśmiechać się do obiektywu. Tyle w temacie, proszę dalej żyć fikcją i marnować pieniądze na "aktywizację", bo skoro ktoś chce sam pracować to oczywiście bez zachęcenia i całego programu aktywizującego (TFU!) nie obejdzie się. Trzeba najpierw go przekonać do pracy, czytaj "przerobić kasę" i "zaraportować osobę zaktywizowaną".
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas