Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Wielkopolskie: była opiekunka przyznała się do znęcania nad kobietą z niepełnosprawnością

25.10.2019
Autor: PAP, fot. freeimages.com
młotek sędziowski leży na stole

Rozpoczął się proces byłej opiekunki, która miała się znęcać nad starszą, niepełnosprawną kobietą w Gnieźnie (Wielkopolskie). Na piątkowej rozprawie, 25 października, Karina G. częściowo przyznała się do winy. Nie potrafiła wytłumaczyć swojego zachowania. Grozi jej do 8 lat więzienia.

W piątek w sądzie rejonowym w Gnieźnie rozpoczął się proces byłej pracownicy gnieźnieńskiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (MOPS) oskarżonej o fizyczne i psychiczne znęcanie się nad osobą nieporadną ze względu na wiek i stan zdrowia. Sprawa wyszła na jaw w ub. roku dzięki nagraniu z ukrytej kamery zainstalowanej przez bliskich 80-latki.

Prokurator Piotr Krystek powiedział w piątek w sądzie, że oskarżona miała popełniać zarzucane jej czyny od początku sierpnia 2018 r. do 12 września 2018 r., kiedy nagrano jej zachowanie wobec podopiecznej.

- Wyzywała ją wulgarnymi słowami, ubliżała jej, krzyczała na nią, groziła pozbawieniem życia, szarpała ją i uderzała rękami po całym ciele powodując u pokrzywdzonej obrażenia w postaci sińców – wymieniał prokurator.

Karina G. częściowo przyznała się do winy.

- To, co jest na filmie to się zdarzyło i tego nie cofnę i się tego nie wyprę – powiedziała oskarżona.

Dodała, że do tej pory nie wie, co kierowało jej zachowaniem. Sugerowała, że była wówczas przepracowana i zestresowana.

- Na pewno nie zachowywałam się w stu procentach jak normalny człowiek (…) Nie ma wytłumaczenia na to co się stało. Ja do tej pory zadaję sobie pytanie, co mogło być powodem mojego zachowania. W życiu nie zachowywałam się w ten sposób jak 12 września 2018 roku – mówiła Karina G. podkreślając, że był to jedyny dzień, gdy stosowała przemoc wobec swojej podopiecznej.

Karina G. była zatrudniona w gnieźnieńskim MOPS jako opiekunka. Przez dwa lata, przez kilka godzin dziennie zajmowała się 80-letnią kobietą, która po udarze straciła wzrok, ma problemy z pamięcią, mową, nie może się samodzielnie poruszać. W czasie tej opieki nad kobietą w mieszkaniu nie było członków rodziny 80-latki.

Zeznający w piątek przed sądem członkowie rodziny pokrzywdzonej podkreślali, że zaczęli podejrzewać Karinę G. o niestosowne zachowanie w stosunku do 80-latki w sierpniu 2018 roku.

Ukryta kamera

- Zaczęły się pojawiać siniaki na ciele mamy, zastanawialiśmy się o co chodzi. Postanowiliśmy kupić małą kamerę. I został nakręcony film, na filmie widać wszystko – powiedział syn pokrzywdzonej.

Rodzina 12 września nagrała ukrytą kamerą pozostawioną w pokoju pokrzywdzonej. Tego samego dnia, bliscy 80-latki zawiadomili o sprawie policję i MOPS w Gnieźnie. Karina G. została zwolniona z pracy.

W listopadzie po ujawnieniu sprawy przez media była opiekunka była przez kilka dni poszukiwana przez policję. Jak tłumaczyła, wyjechała z domu, bo była nachodzona przez dziennikarzy i bała się o swoje życie. 8 listopada kobieta usłyszała zarzuty znęcania się nad niepełnosprawną kobietą.

Prokuratorzy z Gniezna w czasie śledztwa przesłuchali w charakterze świadków wszystkie osoby, którymi oskarżona opiekowała się w przeszłości. W innych przypadkach nie stwierdzono, by zachowywała się w taki sposób, jak wobec 80-letniej niepełnosprawnej kobiety.

Pełnomocnik pokrzywdzonej Radosław Szczepaniak w rozmowie z dziennikarzami przed rozprawą nie wykluczył złożenia wniosku o zastosowanie wobec oskarżonej kary pozbawienia wolności. Karinie G. grozi od pół roku do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Które działanie Integracji w czasie 25 lat jej istnienia było lub jest dla Ciebie najważniejsze?

Biuletyn

Wspierają nas