Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Dla kogo świadczenie uzupełniające?

06.10.2019
Autor: E.

Dla kogo są przyznawane świadczenia uzupełniające (500)? Mój 41-letni syn od dziecka jest zaliczony do znacznego stopnia niepełnosprawności. W orzeczeniu z roku 2003 w punkcie 7 i 8 konieczność stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji - WSKAZANE , konieczność stałego współudziału na co dzień opiekuna osoby zainteresowanej w procesie jej leczenia, rehabilitacji i edukacji - WSKAZANE. Po złożeniu dokumentacji medycznej wraz z orzeczeniem w ZUS syn został wezwany na badania przez lekarza orzecznika po czym lekarz skierował ponownie syna na badania do psychologa. I kilka dni temu przyszła odpowiedź z ZUS, że: W oparciu o obowiązujące przepisy ustalono: Nie jest Pan niezdolny do samodzielnej egzestystencji. W uzasadnieniu napisano, że obecny stopień naruszania sprawności organizmu nie powoduje niezdolności do samodzielnej egzystencji!!! Syn wymaga mojej całodobowej opieki.

Szanowna Pani,

500+ przysługuje osobie, która jest całkowicie niezdolna do samodzielnej egzystencji. Musi zostać więc wykazane, iż osoba nie ma możliwości samodzielnie egzystować (potrzebna jest pomoc innych osób w związku z samoobsługą, poruszaniem się czy komunikacją, itp.). Lekarz orzecznik ZUS dokonuje oceny (badania) niesamodzielności i na tej podstawie wydaje stosowne orzeczenie. Z praktyki wynika, iż orzeczenie o stopniu niepełnosprawności wydane przez powiatowy zespół ds. orzekania o niepełnosprawności nie jest ostatecznym wyznacznikiem przyznania 500+. Badania w zakresie niezdolności do samodzielnej egzystencji i decyzja w tym zakresie należy wyłącznie do ZUS (odpowiedniego organu retowego).

Jeżeli syn wymaga – jak Pani wskazuje w zapytaniu całodobowej opieki – zalecam rozważenie kwestii złożenia odwołania od decyzji ZUS. W odwołaniu bardzo szczegółowo należy odnieść się do kwestii na czym polega niezdolność Pani syna do samodzielnej egzystencji (zalecam opisanie jak na co dzień funkcjonuje syn i jak wygląda Pani opieka nad synem).

Poniżej informacje ustawowe dotyczące świadczenia 500 +.  

Zgodnie z ustawą z dnia 31 lipca 2019 r. o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji (Dz.U. 2019, poz. 1622), dotyczy ono osoby, która:

  • ukończyła 18 lat oraz
  • jest niezdolna do samodzielnej egzystencji oraz
  • nie jest uprawniona do świadczenia pieniężnego finansowanego ze środków publicznych ( np. emerytury, renty, zasiłku stałego albo zasiłku okresowego o charakterze innym niż jednorazowe ani nie jest uprawniona do świadczenia z zagranicznej instytucji właściwej do spraw emerytalno-rentowych) , albo jest uprawniona do tych świadczeń, ale ich łączna wysokość brutto nie przekracza 1600 zł oraz
  • ma polskie obywatelstwo, prawo pobytu lub prawo stałego pobytu w Polsce, jeśli jest obywatelem  jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej albo Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej, lub ma zalegalizowany pobyt w Polsce (jeśli jest obywatelem państwa spoza UE albo EFTA), oraz
  • zamieszkuje w Polsce.

Niezdolność do samodzielnej egzystencji musi zostać stwierdzona orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji albo orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji, albo orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i niezdolności do samodzielnej egzystencji, albo orzeczeniem o całkowitej niezdolności do służby i niezdolności do samodzielnej egzystencji.

W sprawie świadczenia uzupełniającego można zapoznać się z informacjami na stronie ZUS oraz na naszej stronie.

 

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas