Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Trwa rekrutacja do programu kompleksowej rehabilitacji. Oto ośrodek w Grębiszewie

28.10.2019
Autor: Mateusz Różański, fot. archiwum ośrodka, Mateusz Różański
wejście do ośrodka w Grębiszewie, dwupiętrowy budynek z trójkotnymi balkonami nad wejściem po bokach przybudówki

W oddalonym o ok. 60 km od Warszawy Grębiszewie specjaliści, pracujący przy pilotażowym programie kompleksowej rehabilitacji realizowanym przez PFRON, pomagają osobom z niepełnosprawnością w powrocie na rynek pracy. Z programu może skorzystać każdy, kto z powodu wypadku lub pogorszenia stanu zdrowia nie może wykonywać dotychczasowej pracy.

- Jestem osobą niepełnosprawną od 2011 roku, a od 2015 roku nie pracuję. Do programu przyszłam z nadzieją na powrót do aktywności zawodowej. Wcześniej pracowałam m.in. w kawiarni i w sklepie spożywczym, ale nie mogę już wykonywać tego rodzaju pracy ze względu na stan zdrowia – opowiada o swoich doświadczeniach pani Beata, która  bardzo chwali sobie pobyt w Grębiszewie. – Spotkałam się z doradcą zawodowym, pośrednikiem pracy, wykonałam testy dotyczące moich predyspozycji zawodowych, odbyłam spotkania z psychologiem, mam też na stałe rozpisane zajęcia rehabilitacyjne – podkreśla uczestniczka programu.

wejście do ośrodka w Grębiszewie, dwupiętrowy budynek z trójkotnymi balkonami nad wejściem po bokach przybudówki

Plan szyty na miarę

Pani Beata, podobnie, jak i inne osoby z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, które zakwalifikowały się do programu, przechodzą najpierw diagnozę przeprowadzaną m.in. przez ekspertów z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy.  Przygotowana przez nich opinia pozwala na opracowanie przez zespół rehabilitacyjny indywidualnego programu rehabilitacji, który oprócz modułu zawodowego dodatkowo zawiera część medyczną i psychospołeczną.

Cel: powrót na rynek pracy

- Uczestnicy mają dostęp do szerokiego wachlarza szkoleń (m.in. informatycznych, z zakresu księgowości, fakturowania, prowadzenia kadr), które pozwolą na przekwalifikowanie danej osoby i przygotowanie jej do wykonywania nowego zawodu. Celem projektu jest to, by każdy z uczestników otrzymał wymarzoną pracę zgodną ze swoimi nowymi kwalifikacjami – podkreśla Danuta Rosińska, specjalistka ds. zarządzania rehabilitacją z firmy MDDP, która zajmuje się rehabilitacją zawodową uczestników programu.

na ścianie wisi tablica z opisem kierunku znalezienia gabinetów, sal, masażu, hydroterapii itp.

Podjęcie pracy po chorobie i długim okresie rekonwalescencji nie jest łatwym krokiem. Dlatego uczestnicy programu kompleksowej rehabilitacji biorą udział w warsztatach, w trakcie których dowiadują się, jak rozmawiać z przyszłym pracodawcą, jak podkreślić swoje atuty i napisać CV.

Pracodawcy czekają

Zgodnie z założeniami projektu każdy uczestnik ma otrzymać przygotowanie w takim wymiarze godzin, by zdobyć nowy zawód (potwierdzony stosownym certyfikatem) i pracę lub założyć własną działalność gospodarczą. Moduł zawodowy może trwać nawet do 400 godzin, przy czym organizatorzy zapewniają, że nie ma górnych limitów. Pośrednicy pracy pomagają w wyszukiwaniu ofert zatrudnienia, wspierają uczestników programu w procesie rekrutacji i starają się też, by nowe miejsce pracy było możliwie jak najbliżej miejsca zamieszkania danej osoby. 

Tu warto podkreślić, że partnerem programu jest Krajowa Izba Gospodarcza, największa niezależna organizacja biznesu w Polsce. Działa od 1990 roku i reprezentuje blisko 160 organizacji biznesowych. To sprawia, że uczestnicy programu kompleksowej rehabilitacji otrzymają dostęp do potężnej bazy pracodawców, co ułatwi im znalezienie atrakcyjnego zatrudnienia.

Bogata oferta rehabilitacji

- Na miejscu do dyspozycji uczestników programu jest m.in. dwóch lekarzy rehabilitacji i 5 świetnie przygotowanych fizjoterapeutów – zapewnia Wioletta Bojanowska, specjalista ds. zarządzania rehabilitacją. – Pacjenci korzystający w ubiegłych latach z prewencji rentowej ZUS w tym ośrodku bardzo chwalili sobie naszych rehabilitantów, którzy niejednego pacjenta „postawili na nogi”. Najlepszym dowodem na wysoką jakość naszych usług jest to, że pacjenci wracali do nas na prywatne zabiegi – dodaje.

duża sala do rehabilitacji widać łóżka rehabilitacyjne inny sprzęt do ćwiczeń

Sam ośrodek jest jednym z lepiej wyposażonych tego typu miejsc na mapie Mazowsza. Uczestnicy programu mogą korzystać m.in. z krioterapii azotem i dwutlenkiem węgla, elektroterapii, laseroterapii, ultradźwięków. Oprócz tego do ich dyspozycji są wirówki do kąpieli nóg i rąk, gabinety masażu, sauna fińska etc. Ponadto ośrodek w Grębiszewie posiada sprzęt do zabiegów fango, polegających na układaniu na ciele pacjenta podgrzewanych placków z masy borowinowej. Zabiegi te wspierają proces regeneracji tkanek i działają przeciwbólowo.

zabieg fango na plecach leżącej kobiety placek z masy borowinowej nad nią fizjoterapeutka

W pełni dostosowane

Z myślą o osobach poruszających się na wózkach przygotowano w pełni dostosowane pokoje i toalety. Dodatkowo większość pokoi przeznaczonych dla uczestników projektu jest wyposażona w różne udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami.

W sumie ośrodek w Grębiszewie to około 10 hektarów, na których oprócz budynków przeznaczonych do mieszkania i rehabilitacji znajduje się m.in. wyposażona w fortepian sala rekreacyjna, a nawet niewielki skansen.

cztery osoby stoją w kręgu na łące wykonują ćwiczenia

Jak informują nas pracownicy warszawskiego Centrum Integracja, będący w stałym kontakcie z uczestnikami projektu, wszyscy chwalą sobie zarówno profesjonalne wsparcie pracowników i specjalistów zajmujących się rehabilitacją zawodową, jak też warunki panujące w ośrodku, jego wyposażenie i, co nie bez znaczenia, przyjazną atmosferę i towarzystwo.

Wciąż trwa rekrutacja do programu kompleksowej rehabilitacji.

Poznaj ośrodek w Ustroniu.

Poznaj ośrodek w Wągrowcu.

Poznaj ośrodek w Nałęczowie.
 
 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Terror pracownika kuchni w Grębiszewie
  Uczestnik od 22 września 2020 roku
  09.02.2021, 14:26
  Jestem uczestnikiem programu kompleksowej rehabilitacji w Grębiszewie. Ośrodek malowniczo po łożony "OBOK LASU" dosłownie. Niestety, zawsze znajdzie się jakaś osoba z personelu, która odreagowuje swoje kompleksy na uczestnikach programu, dodajmy na osobach po przejściach zdrowotnych z orzeczeniem o niepełnosprawności, szukających możliwości powrotu na rynek pracy. Taką osobą jest rządząca twardym słowem i czynem Szefowa kuchni w Grębiszewie. Gdy w styczniu 2021 r. przyjechali nowi uczestnicy programu podczas spożywania posiłku usłyszeliśmy i dowiedzieliśmy się, że mamy zawozić na wózku gastronomicznym do kuchni naczynia po sobie, że tu nie hotel. OK. Potem zaczęło brakować dla części uczestników porcji śniadaniowych czy kolacji, nawet zupy. Sporadycznie, ale brakowało. Przykład? Proszę: W dniu 09.02.2021. dowiedzieliśmy się, że w wazie na zupę była wyliczona ilość zupy po 300 gram na osobę i jeśli ktoś sobie nalał 400 gram to nie sprawa ośrodka, tylko uczestników. Może to i małostkowe, ale ja i moja koleżanka uczestnicy programu nie dostaliśmy zupy wcale i jeszcze były do nas pretensje, że się upominamy o tą zupę. Produkty podawane na śniadanie do stołu po 15 minutach zabierane są przez Szefową i nie ważne,że nie zdążyłeś wziąć i zjeść. Terror słowny typu "tu nie hotel" ; "nie należy się"; czy "tu nie działalność Pro publico bono" spotyka się również z agresją Szefowej, która próbuje wyrwać z rąk np. jogurt. Jak dodamy do tego notoryczny brak menu i ustalane z Szefową kuchni godziny spożywania posiłków, podawane w jednym pojemniku noży, widelców i łyżek co jest kłopotliwe dla osób jednoręcznych np. po udarze, że już o reżimie sanitarnym nie wspomnę, nie grzeczne odniesienia słowne Szefowej kuchni do uczestników, to fakt braku reakcji ze strony personelu opiekującego się uczestnikami programu jest dla mnie nie zrozumiały. Wyliczanie publiczne ilości zupy przy wszystkich uczestnikach podczas spożywania posiłków jest żenujące. Brak reakcji ze strony personelu na terror Szefowej kuchni jest nie zrozumiały i mam nadzieję, że w tej materii coś się zmieni. Poza tym, rehabilitacja i zajęcia zawodowe na naprawdę wysokim poziomie.
  odpowiedz na komentarz
 • Rehabilitacja nie dla niewidomych
  osoba niewidoma
  05.11.2019, 11:28
  Dlaczego ośrodki nie są dostosowane do potrzeb niewidomych uczestników? Na drzwiach pokoi nie ma brajlowskich napisów, organizatorzy nie zapewniają też zajęć z orientacji przestrzennej. Są środki na opiekę nad dziećmi kursantów, ale o niewidomych zapomniano.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy zaszczepiłaś/-eś się już przeciw COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas