Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

MRPiPS: większe wsparcie dla WTZ i ZAZ w tym i w przyszłym roku

28.10.2019
Autor: PAP, fot. freeimages.com
stuzłotowe banknoty leżą

Jednostki samorządu terytorialnego otrzymają większe środki na funkcjonowanie warsztatów terapii zajęciowej (WTZ) i zakładów aktywności zawodowej (ZAZ) – podkreślił resort rodziny, pracy i polityki społecznej w opublikowanym w poniedziałek, 28 października, komunikacie.

MRPiPS zwraca uwagę, że kwota dofinansowania rocznego pobytu jednej osoby w WTZ rośnie systematycznie od 2015 r.: z 14,796 tys. zł do 18,096 tys. zł w 2019 r. W przypadku ZAZ wysokość dofinansowania podniesiono z 18,5 tys. zł do 22 tys. zł w 2019 r.

„Był to pierwszy wzrost od dekady” – podkreślił resort.

W 2020 r. dofinansowanie rocznego pobytu jednego uczestnika w WTZ wzrośnie do 20,496 tys. zł, w 2021 r. – do 21,696 tys. zł, a w 2022 r. i w latach następnych – do 22,896 tys. zł.

Od 1 października wzrosła także kwota dofinansowania rocznego pobytu jednej osoby w ZAZ – z 22 tys. zł do 22,75 tys. zł. Od przyszłego roku i w latach następnych wsparcie dla tych placówek wyniesie 25 tys. zł.

„Nieustannie pracujemy nad polepszeniem warunków życia osób niepełnosprawnych oraz zwiększeniem ich aktywizacji zawodowej. Wyższe dotacje dla placówek wspierających osoby niepełnosprawne to krok w tym kierunku. Osoby niepełnosprawne tylko na tym skorzystają” – podkreślił wiceminister Krzysztof Michałkiewicz.

Warsztaty terapii zajęciowej to placówki oferujące osobom z niepełnosprawnością niezdolnym do podjęcia pracy, możliwość rehabilitacji społecznej i zawodowej. Organizowane są dla nich zajęcia terapeutyczne i warsztatowe. Z kolei zakłady aktywności zawodowej to miejsca, w których osoby z niepełnosprawnością uczą się nie tylko wykonywania powierzonych im obowiązków, ale również radzenia sobie w życiu codziennym oraz współpracy z innymi osobami.

Działanie WTZ i ZAZ

Jednostki, które zamierzają utworzyć WTZ, powinny złożyć do powiatowego centrum pomocy rodzinie wniosek o dofinansowanie z PFRON kosztów utworzenia i działalności WTZ. Do wniosku należy dołączyć m.in. zgłoszenie co najmniej 20 kandydatów na uczestników WTZ, plan działalności warsztatu i preliminarze zarówno kosztów utworzenia warsztatu, jak i rocznych kosztów działalności. Maksymalne dofinansowanie z PFRON kosztów tworzenia WTZ wynosi 70 proc. tych kosztów, a kosztów działalności – 90 proc. tych kosztów.

W 2018 r. funkcjonowało 718 warsztatów terapii zajęciowej. Skorzystało z nich 27,5 tys. osób z niepełnosprawnością. Na ich funkcjonowanie z pieniędzy PFRON przeznaczono w ubiegłym roku łącznie 453,5 mln zł – ok. 64 mln zł więcej niż w 2015 r.

Jednostki starające się o utworzenie ZAZ powinny złożyć do marszałka województwa wniosek i zawrzeć umowę o dofinansowanie z funduszy PFRON. Maksymalna kwota dofinansowania do utworzenia ZAZ nie może przekroczyć 65 proc., a dofinansowanie funkcjonowania – 90 proc.

W końcu czerwca tego roku w 118 zakładach aktywności zawodowej pracowało 6,9 tys. osób, z czego 5,3 tys. to osoby z niepełnosprawnością. W 2018 r. PFRON przekazał na tworzenie i funkcjonowanie ZAZ 92,3 mln zł – to wzrost o ponad 11 mln zł w porównaniu do 2015 r.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Obłuda
  niepełnosprawna
  29.10.2019, 17:21
  Co nie spodobał się mój artykulik,redakcyjko ?,że kaska niby idzie na prawo i lewo tylko nie dla niepełnosprawnych ?HAŃBA
  odpowiedz na komentarz
 • Halo Szpital?
  Ekspert MRPiPS
  28.10.2019, 21:29
  Potrzebny zespół do MRPiPS, bo ktoś uważa, że w Zakładach Aktywizacji Zawodowej koszty i pensje rosną, trzeba więc zwiększyć dotacje. Natomiast te same pensje i koszty nie rosną na otwartym rynku. Zalecana ostrożność, wysokie zagrożenie epidemiologiczne polityczną obłudą i amputowanym honorem. (O skandalicznych raportach NIK i PIP dotyczących niezatrudniania ON, szczególnie "specjalnych", nadal pan Michałkiewicz nie wykrztusił słowa przeprosin i planu działań, z terminami co z tym zrobia i jakie będą efekty.... )
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel
Partnerem działu Finanse i Ubezpieczenia jest

Sonda

Które działanie Integracji w czasie 25 lat jej istnienia było lub jest dla Ciebie najważniejsze?

Biuletyn

Wspierają nas