Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Świadczenie uzupełniające a dochód

07.01.2020
Autor: E.

Witam, chciałam zapytać czy to świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji będzie wliczane do dochodu przy ustalaniu prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego?

Szanowna Pani,

zgodnie z art.  3. pkt 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych (ustawa te reguluje zasady przyznawania specjalnego zasiłku opiekuńczego) - Ilekroć w ustawie jest mowa o: 1) dochodzie - oznacza to, po odliczeniu kwot alimentów świadczonych na rzecz innych osób:

a) przychody podlegające opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27, art. 30b, art. 30c, art. 30e i art. 30f ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1509, z późn. zm.), pomniejszone o koszty uzyskania przychodu, należny podatek dochodowy od osób fizycznych, składki na ubezpieczenia społeczne niezaliczone do kosztów uzyskania przychodu oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne,

b) dochód z działalności podlegającej opodatkowaniu na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,

c) inne dochody niepodlegające opodatkowaniu na podstawie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych: (…).

Wyżej wskazany art. 3 pkt 1c zawiera katalog dochodów niepodlegających opodatkowaniu, a które są wliczane do dochodu w rozumieniu ustawy o świadczeniach rodzinnych.

Na podstawie art.  12. ustawy z dnia 31 lipca 2019 r. o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji - w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1387, 1358, 1394 i 1495) wprowadzono w art. 21 - pkt 100 a, z którego wynika, iż wolne od podatku jest „świadczenie uzupełniające otrzymane na podstawie przepisów o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji”.

Nie znalazłem, aby w katalogu innych dochodów niepodlegających opodatkowaniu na podstawie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, a wymienionych we wskazanym art. 3 pkt 1c zostało wymienione świadczenie uzupełniające, o które Pani pyta.

W/w wykładnia prowadziłaby do wniosku, iż świadczenie uzupełniające nie jest wliczane do dochodu, od którego zależy prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego.

 

Z poważaniem

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas