Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Bonifikata przekształceniowa

09.01.2020
Autor: P.

Witam, posiadam orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy oraz samodzielnej egzystencji wystawione przez ZUS. Na tej podstawie zwróciłem się do starostwa powiatowego z wnioskiem o przyznanie mi bonifikaty w wysokości 99%. Ku mojemu zaskoczeniu zadzwoniono do mnie i poinformowano, że jedynym dokumentem upoważniającym mnie do otrzymania bonifikaty jest ten wydany przez organ orzeczniczy starostwa. Wydaje mi się to absurdalne.

Szanowny Panie,

Zgodnie z art. 9a ustawy z dnia 20.07.2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów (tj. Dz.U. z 2019 r., poz. 916 z poźń. zm.) właściwy organ udziela, na wniosek, bonifikaty od opłaty jednorazowej w wysokości 99% osobom, w stosunku do których orzeczono niepełnosprawność w stopniu umiarkowanym lub znacznym, oraz osobom, w stosunku do których orzeczono niepełnosprawność przed ukończeniem 16. roku życia, lub zamieszkującym w dniu przekształcenia z tymi osobami opiekunom prawnym lub przedstawicielom ustawowym tych osób. Z zapisu ustawy wynika więc, że bonifikata przysługuje tym, którzy mieli orzeczenie lub zamieszkiwali z osobą ją posiadającą w dniu 1 stycznia 2019 roku.

Należy mieć jednak na uwadze art. 5 pkt 1) ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, zgodnie z którym orzeczenie lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o całkowitej niezdolności do pracy, ustalone na podstawie art. 12 ust. 2, i niezdolności do samodzielnej egzystencji, ustalone na podstawie art. 13 ust 5 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych traktowane jest na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Również zwrócić uwagę należy na art. 62 ust 1 ww. ustawy, w myśl którego osoby, które przed dniem wejścia w życie ustawy zostały zaliczone do jednej z grup inwalidów, są osobami niepełnosprawnymi w rozumieniu ustawy, jeżeli przed tą datą orzeczenie o zaliczeniu do jednej z grup inwalidów nie utraciło mocy.

 

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas