Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Białystok: spektakl z udziałem osób niewidomych w stulecie odzyskania niepodległości

06.11.2019
Autor: PAP, fot. sxc.hu
publiczność siedząca w teatrze, w tle czerwona kurtyna

Spektakl „Legiony to...” z udziałem osób niedowidzących i niewidomych oraz młodzieży licealnej przygotował w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Teatr Dramatyczny w Białymstoku. Pokaz odbędzie się w niedzielę, 10 listopada.

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku we współpracy z Podlaskim Okręgiem Polskiego Związku Niewidomych oraz VI Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Zygmunta Augusta w Białymstoku, realizuje projekt „Świętujmy razem 100-lecie Niepodległej – Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku dostępny”. Na ten cel instytucja pozyskała dotację z wieloletniego programu „Niepodległa”.

- Projekt zakładał, abyśmy wspólnie obchodzili Święto Niepodległości – mówiła we wtorek, 5 listopada, na konferencji prasowej koordynatorka projektu, kierownik literacki białostockiego teatru Jolanta Hinc-Mackiewicz.

Powiedziała, że podczas tego projektu jego uczestnicy: osoby niewidome i niedowidzące oraz młodzież, pracując razem nauczyli się wiele od siebie nawzajem, co, w jej ocenie, było najważniejsze.

Uczestnicy przygotowali wspólnie przedstawienie „Legiony to...”, które jest adaptacją dramatu Zygmunta Nowakowskiego „Gałązka rozmarynu”. Koordynatorka mówiła, że spektakl to efekt warsztatów teatralnych, w których wzięły udział osoby niewidzące i niewidome oraz młodzież z VI LO. Trwały one ponad miesiąc, wzięło w nich udział ok. 40 osób. Spektakl wyreżyserował Piotr Szekowski, aktor Teatru Dramatycznego.

Spektakl z audiodeskrypcją

Spektakl będzie można zobaczyć w niedzielę, 10 listopada, w południe w Teatrze Dramatycznym, będzie on też dostępny dla osób niewidomych i niedowidzących – przygotowano do niego audiodeskrypcję.

- Jesteśmy przeszczęśliwi, że teatr wpadł na taki pomysł, żeby realizować taki projekt. Dla nas to jest ważne, że teatr otwiera się na osoby niepełnosprawne, na osoby niewidome i niedowidzące, bo my też tak samo chcemy uczestniczyć w pełni w życiu społecznym, w życiu kulturalnym – mówiła na konferencji Krystyna Korolko, wiceprezes Podlaskiego Okręgu Polskiego Związku Niewidomych.

Cieszy się, że podopiecznym związku niewidomych udało się uczestniczyć w tym projekcie, bo jak podkreśliła, „przyczyniają się do obchodów tak ważnego święta, odzyskania niepodległości”. Krystyna Korolko dodała też, że ważny był udział młodzieży.

- Młodzież raz, że też czci razem z nami to święto, a dwa – widzi jak osoby niewidome funkcjonują i w każdym momencie będą mogły pomóc (takim) osobom, kiedy je spotkają – mówiła.

Młodzież otwarta

Wicedyrektora VI Liceum Ogólnokształcącego Magdalena Dziejma mówiła, że udział w tym projekcie był bardzo pouczający dla pracowników i uczniów szkoły. Powiedziała, że miała na początku obawy, jak młodzież odnajdzie się wśród osób z niepełnosprawnością, czy nie powie czegoś, co mogłoby te osoby urazić.

- Tutaj okazało się, że nasi współpracownicy (...) to są tak otwarte osoby, tak serdeczne, tak ciepłe, z takim poczuciem humoru i z takim dystansem, że my tylko możemy się tej otwartości od nich uczyć – mówiła Magdalena Dziejma.

Jedna z uczestniczek projektu, Olga, uczennica VI LO, powiedziała, że praca nad spektaklem była dla niej niezwykłą przygodą.

- Tym bardziej, że mogliśmy przeżyć coś nowego, coś z osobami niewidomymi, niewidzącymi, które to osoby są niezwykłe, bo mają niezwykłe poczucie humoru, na scenie zawsze coś nas rozśmieszało – mówiła Olga.

Olga wzięła też udział w szkoleniu z asystowania osobom niewidomym, które odbyło się w ramach projektu. W niedzielę będzie też jedną z wolontariuszek, które wezmą udział w spacerze po zakamarkach Teatru Dramatycznego przygotowanego specjalnie z myślą o osobach niewidomych i niedowidzących. Odbędzie się on przed spektaklem.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Które działanie Integracji w czasie 25 lat jej istnienia było lub jest dla Ciebie najważniejsze?

Biuletyn

Wspierają nas