Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Prezydent podpisał nowelizację dot. zwrotu kosztów dowozu dziecka z niepełnosprawnością do szkoły

06.11.2019
Autor: PAP, fot. pixabay.com
widok na czteropasmową ulicę którą jadą samochody po obu stronach zielone drzwi

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy Prawo oświatowe, zawierającą przepisy określające sposób obliczenia kosztów przejazdu dziecka z niepełnosprawnością i jego rodzica do szkoły lub przedszkola, które są zwracane rodzicom.

Nowelizacja ma na celu dostosowanie przepisów prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z października 2017 r.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami obowiązkiem gminy jest zapewnienie dzieciom z niepełnosprawnościami bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do najbliższego przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej, do innej formy wychowania przedszkolnego lub do ośrodka umożliwiającego realizację obowiązku przedszkolnego lub szkolnego, albo zwrot kosztów przejazdu ucznia i opiekuna na zasadach określonych w umowie zawartej między wójtem (burmistrzem, prezydentem miasta) a rodzicami lub opiekunami, jeżeli dowożenie zapewniają rodzice lub opiekunowie.

Jednocześnie dotychczas nie było jednolitych kryteriów, na których podstawie samorząd zobowiązany jest do wyliczenia wysokości kwoty zwracanej rodzicom w związku z kosztami, jakie ponoszą, dowożąc niepełnosprawne dziecko do szkoły. Dlatego, jak zaznaczono w uzasadnieniu projektu nowelizacji, część gmin wypłaca rodzicom kwoty, które nie zapewniają refundacji rzeczywiście poniesionych kosztów przejazdu opiekuna wraz z dzieckiem. Dlatego Trybunał Konstytucyjny nakazał uregulowanie tej kwestii tak, by zapewnić wszystkim równy dostęp do tego rodzaju pomocy.

Zgodnie z nowelizacją kwota zwracana rodzicom lub opiekunom obliczana będzie na podstawie wzoru matematycznego. Będzie pochodną liczby kilometrów między domem i placówką. Przepisy różnicują jednak sytuację, w której rodzice dowożą dziecko do placówki leżącej na drodze, którą jadą do pracy, którą podróżowaliby także, gdyby dziecka nie dowozili (w tych przypadkach zwrot kosztów przewozu nie będzie się należał), od przypadków, w których dowożenie dziecka do placówki zwiększa liczbę przejechanych przez dowożącego kilometrów (w tych przypadkach zwrot będzie się należał za zwiększoną liczbę kilometrów). Liczba kilometrów będzie mnożona przez cenę paliwa (zużywanego na kilometr) właściwego dla pojazdu, którym dowożone jest dziecko. Cenę paliwa ustali wójt na podstawie średniej ceny danego rodzaju paliwa w gminie.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • SZkoda
  K.
  07.11.2019, 17:30
  Szkoda, że się nie zainteresował, jak wygląda to dziś. Szkoda, że nie pomyślał zanim podpisał. Jeszcze jeden kop dla rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych. Dziękujemy Panie Adrianie :) :)
  odpowiedz na komentarz
 • Ekstra
  Ink
  07.11.2019, 15:17
  Czyli teraz dowóz dziecka do szkoły / przedszkola nie będzie już obowiązkiem gminy jeżeli rodzic ma ta szkole / przedszkole po drodze do pracy. czasami lepiej nie pracować dostanie się prawie 1600 zł świadczenia plus dojazdy będą się należeć, teraz zwykle płacili drogę do szkoły i z powrotem, teraz to będzie razy dwa. A co jak rodzic nie będzie w pracy bo będzie na urlopie lub będzie chory i nie będzie jechał do pracy? Nie rozumiem co to znaczy: zapewnienie równego dostępu do tego świadczenia?
  odpowiedz na komentarz
 • A dorośli?
  Nell
  07.11.2019, 09:47
  Rozumiem że dojazdy do szkoły, ale dorośli nawet ci nie pracujący też potrzebują czasem dojechać np. na zabiegi, do teatru, do urzędu, do biblioteki, po zakupy.... Dorośli niepełnosprawni (zwłaszcza ci na wózkach) powinni otrzymywać zwrot za limitowaną ilość przejazdów miesięcznie (np. za 20 przejazdów). Obecnie przejazd dostosowanymi samochodami jest zaporowo drogi.
  odpowiedz na komentarz
 • Zwrot kosztów dojazdu
  Matka
  07.11.2019, 09:23
  Czy to dotyczy tylko dzieci (do 18 r.ż.) czy także studentów? Oni też muszą dojechać na uczelnię a na wózku, szczególnie zimą , troche słabo ...
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Które działanie Integracji w czasie 25 lat jej istnienia było lub jest dla Ciebie najważniejsze?

Biuletyn

Wspierają nas