Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Przez sport do aktywizacji zawodowej

06.11.2019
Autor: PAP, fot. pixabay.com
kobieta uprawia biegi na leśnej ścieżce

Sport może być sposobem na rehabilitację, ale także na aktywizację zawodową osób z niepełnosprawnościa – uważają eksperci, którzy w środę, 6 listopada, wzięli udział w konferencji "(Nie)pełnosprawni na rynku pracy" w Łodzi.

- Sport jest ważnym elementem wsparcia osób z niepełnosprawnościami. To nie tylko aspekty zdrowotne, aktywność, ale też możliwość wyjścia z domu, przynależności do grupy, otwarcia się na nowe doświadczenie. Często okazuje się też, że sport może stać się sposobem na życie i aktywnością zawodową – podkreśliła Monika Mazur z Fundacji Aktywnej Rehabilitacji, która – poruszając się na wózku – poprowadziła konferencję.

Jak dodała, zarówno wśród uczestników, jak i prelegentów spotkania w Łodzi nie brakowało osób, które swoją niepełnosprawność przekuły w sukces.

- Ich siła charakteru, determinacja pokazuje, jak można przezwyciężyć wszystkie przeciwności losu – zaznaczyła.

Takim pozytywnym przykładem jest kapitan reprezentacji Polski w Amp Futbolu Przemysław Świercz. Amp Futbol (z ang. Amputee Football) to rodzaj piłki nożnej rozgrywanej przez zawodników po jednostronnej amputacji kończyny dolnej – w przypadku graczy z pola, lub kończyny górnej – u bramkarzy.

Przemysław Świercz, który od najmłodszych lat interesował się sportem i ukończył studia na Akademii Wychowania Fizycznego, w wieku 29 lat przeszedł amputację po wypadku komunikacyjnym. Amp Futbol uprawia od 2011 roku.

- Rozmawiając o rynku pracy, warto wyjść poza schemat pełno- i niepełnosprawności i zacząć brać pod uwagę kompetencje, jakie dana osoba posiada – uważa Przemysław Świercz.

Obustronne korzyści

Jego zdaniem, decyzja o przyjęciu do zespołu osoby z niepełnosprawnością to korzyść dla obu stron, które mogą się od siebie uczyć i inspirować.

- My, osoby z niepełnosprawnością, musimy i chcemy sobie pewne sprawy w życiu poukładać – pogodzić się z ograniczeniami, przestawić życie na inny tor. Gdy uda nam się to przeprowadzić w sobie, to również świat zewnętrzny będzie nas inaczej odbierał. Zawsze jednak pozostaje pytanie – czy zdrowi i niepełnosprawni będą otwarci na siebie – podkreślił w rozmowie z mediami.

W konferencji „(Nie)pełnosprawni na rynku pracy” organizowanej po raz szósty przez Uniwersytet Medyczny w Łodzi i Fundację Łódź Akademicka wzięły udział osoby z  niepełnosprawnością z całej Polski oraz specjaliści – lekarze, psycholodzy, doradcy zawodowi i eksperci zajmujący się polityką społeczną.

W tym roku – ze względu na sportową tematykę spotkania – gościem honorowym był b. reprezentant Polski w piłce nożnej i prezes Polskiego Związku Piłkarzy Euzebiusz Smolarek, który uczestniczył w debacie „Sport – droga do sukcesu”.

Jak podał prezes Fundacji Łódź Akademicka, Hubert Gęsiarz współczynnik aktywności zawodowej osób z niepełnosprawnością w Polsce jest wciąż niski, choć w ciągu ostatnich 6 lat – od czasu organizacji pierwszej konferencji w Łodzi – wzrósł o blisko 4 proc.

- Ok. 28 proc. osób z niepełnosprawnościami wykazuje aktywność zawodową, ale 70 proc. niepełnosprawnych nie podejmuje żadnych tego typu działań. Pozytywną inspiracją mogłyby być dla nas kraje skandynawskie, gdzie współczynnik ten sięga 50 proc. – podkreślił.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Dlaczego tylko 28%
    robson
    07.11.2019, 16:25
    Przez lata zapracowaliśmy sobie na takie statystyki.Z jednej strony ZUS siejący postrach przed komisjami a po drugie pracodawcy i brak tolerancji dla człowieka.No cóż,tego chcieliśmy,więc o co chodzi?
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Które działanie Integracji w czasie 25 lat jej istnienia było lub jest dla Ciebie najważniejsze?

Biuletyn

Wspierają nas