Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Wrocław: 22 listopada konferencja o dostępnej kulturze

07.11.2019
Autor: inf. prasowa
grafika na biało żółtym tle napis kultura dla wszystkich konferencja o dostępności kultury dla osób z niepełnosprawnościami na dole loga

Fundacja Katarynka, Strefa Kultury Wrocław i Biuro Wrocław Bez Barier zapraszają na bezpłatną konferencję „Kultura dla wszystkich” 22 listopada 2019 r. Konferencja poświęcona jest wymianie wiedzy o dostępności kultury dla osób z niepełnosprawnościami.

Jakie są dobre praktyki i standardy kultury bez barier w Polsce? Co o wydarzeniach dostępnych myślą odbiorcy z niepełnosprawnościami? Jaka jest przyszłość kultury dla wszystkich we Wrocławiu? Porozmawiamy o dostępności z ekspertami z Warszawy, Katowic, Krakowa. Eksperci z niepełnosprawnościami będą dzielić się wiedzą i doświadczeniem przy projektowaniu dostępnych działań kulturalnych.

Konferencja objęta została patronatem przez Prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka.

Dla kogo? Zapraszamy przedstawicieli instytucji kultury, edukatorów muzealnych, animatorów kultury, przedstawicieli samorządów oraz przedstawicieli środowiska osób z niepełnosprawnościami.

  • 22 listopada 2019, godz. 10.00 – 14.30
  • Barbara, Sala Kultura, ul. Świdnica 8b, Wrocław
  • Organizatorzy: Katarynka; Strefa Kultury Wrocław
  • Partnerzy: Fundacja Promyk Słońca, Biuro Wrocław Bez Barier
  • Udział w konferencji bezpłatny.

Jeśli macie Państwo pytania, prosimy o kontakt: Fundacja Katarynka: Justyna Mańkowska, tel. 507 095 834 email: kontakt@fundacjakatarynka.pl,
Strefa Kultury Wrocław: Magdalena Brumirska-Zielińska, tel. 799 040 711 email: bezbarier@strefakultury.pl.

Wydarzenie dofinansowano ze środków MKDiN w ramach Funduszu Promocji Kultury, PFRON w dyspozycji MOPS we Wrocławiu oraz ze środków Gminy Wrocław. 

Program konferencji:

10.00 – 10.15 – otwarcie konferencji.

10.15 – 11.30 – Moduł I. Dostępność wydarzeń i instytucji miejskich z punktu widzenia użytkownika. W tej części eksperci z niepełnosprawnościami podzielą się doświadczeniami na temat tego, co jest ważne w dostępności i jak ją wdrażać. Case study z perspektywy osoby niewidomej, osoby g/Głuchej, osoby na wózku. 
Goście: Monika Dubiel, Fundacja Kultury bez Barier; Michał Justycki, Muzeum Śląskie (wystąpienie w języku migowym tłumaczone na język foniczny); Paweł Parus, Pełnomocnik Marszałka ds. Osób Niepełnosprawnych UMWD.

Debata podsumowująca moduł I: Czego potrzebują odbiorcy z niepełnosprawnościami, a jak dostępność proponują instytucje kultury. Czy potrzeby spotykają się z rzeczywistością?

Prowadzenie: Justyna Mańkowska, Fundacja Katarynka

11.30 – 11.45 – przerwa

11.45 – 13.25 – Moduł II. Dostępność wydarzeń i instytucji miejskich z punktu widzenia działaczy i urzędników. W tej części zostaną zaprezentowane działania w zakresie dostępności w różnych miastach w Polsce: w Warszawie, Krakowie, Katowicach i Wrocławiu. Debata podsumowująca moduł II. „Kultura dla wszystkich. Dostępność instytucji i wydarzeń w mieście” Czy potrzebujemy standardów dostępności? Jak je wdrożyć?

Prowadzenie: Małgorzata Waszkiewicz, TOK FM

Goście: Bartłomiej Skrzyński, Dyrektor Biura Wrocław Bez Barier; Donata Kończyk, Pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy ds. dostępności; Urząd Miasta Warszawy; Tomasz Włodarski, Zastępca Dyrektora Małopolskiego Instytutu Kultury.

13.25 – 13.40 – przerwa kawowa

13.40 – 14.30 – Stoliki eksperckie. Jak projektować dostępne wydarzenia? Zapraszamy do konsultacji. Eksperci z niepełnosprawnościami będą odpowiadać na pytania uczestników, dzielić się doświadczeniami, konsultować projekty z zakresu kultury dostępnej. Będzie to także czas na sieciowanie pomiędzy instytucjami i organizacjami.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Co myślisz o znoszeniu kolejnych obostrzeń związanych z pandemią COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas