Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Do uzdrowiska z NFZ bez czekania w kolejce? W tym roku wyjechało w ten sposób ponad 2 tys. osób z niepełnosprawnością!

07.11.2019
Autor: Beata Dązbłaż, fot. pixabay.com
pusty wózek stoi na plaży przed nim widać morze obok rozłożona mata na piasku

2023 osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności skorzystały w pierwszych trzech kwartałach 2019 r. ze świadczeń uzdrowiskowych współfinansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, korzystając z przywileju pierwszeństwa ze względu na posiadany stopień niepełnosprawności. Daje on im prawo do skorzystania z wyjazdu np. do sanatorium znacznie szybciej niż wynosi przeciętny czas oczekiwania w kolejce.

„Sprawy dotyczące szczególnych uprawnień osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności są uregulowane w rozdziale 3 „Szczególne uprawnienia do świadczeń opieki zdrowotnej” ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1373 ze zm.)” – przypomina biuro prasowe Centrali NFZ.

„Na podstawie art. 47c świadczeniobiorcy, posiadający orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności mają prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach. Należy jednak zaznaczyć, że przy leczeniu uzdrowiskowym przywołane uprawnienie dotyczy jedynie wyjazdu pierwszorazowego” – przypomina NFZ.

Na kolejne i następne leczenie uzdrowiskowe pacjent zostanie skierowany zgodnie z przepisami ws. kierowania na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową (Dz.U. z 2011 r., Nr 142, poz. 835). Wynika z nich, że lekarz ubezpieczenia zdrowotnego wystawia skierowanie biorąc pod uwagę okres, jaki upłynął od dnia zakończenia przez pacjenta ostatniego leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej – nie wcześniej niż przed upływem 18 miesięcy od tej daty.

Podkreśla także, że należy pamiętać, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia lekarz kierujący na leczenie uzdrowiskowe ocenia zdolność pacjenta do samoobsługi i samodzielnego poruszania się lub zdolność do samoobsługi i samodzielnego przemieszczania się na wózku.

- Nie wszyscy chcący leczyć się w uzdrowisku niepełnosprawni pacjenci spełniają te warunki – zaznacza przedstawiciel biura prasowego NFZ.

Kluczowe 18 miesięcy

Beata Starz-Grudzińska ze świętokrzyskiego oddziału NFZ w Kielcach również zaznacza, że osoby posiadające znaczny stopień niepełnosprawności uprawnione są do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej (w tym również na leczenie uzdrowiskowe) poza kolejnością, jednak nie wcześniej niż po upływie 18 miesięcy od zakończenia poprzedniego leczenia, zgodnie z Rozporządzeniem MZ w sprawie kierowania na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową z dnia 7 lipca 2011 z póź. zm.

- Od 1 lipca 2018 r. do 30 października 2019 r. zrealizowano 571 skierowań osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Aktualnie w trakcie realizacji przebywających na leczeniu uzdrowiskowym jest 33 pacjentów ze znacznym stopniem niepełnosprawności. 80 osób ma potwierdzone skierowanie na leczenie uzdrowiskowe do realizacji jeszcze w tym roku. Na rezerwację (potwierdzenie skierowania) oczekuje obecnie 129 osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności – mówi Beata Starz-Grudzińska. – Dane te dotyczą jedynie pacjentów kierowanych na leczenie ze świętokrzyskiego OW NFZ w Kielcach – podkreśla.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Sanatoria
  Bezstronna
  17.01.2021, 20:53
  Ciekawa jestem czy wogule się pojawi mój komentarz na temat wyjazdu pierwszej gr inwalidzka watpie
  odpowiedz na komentarz
 • 18 miesięcy
  Alutka
  08.11.2019, 08:26
  Skoro jest wymagane 18 miesięcy od ostatniego wyjazdu do sanatorium to dlaczego wszędzie "trabia"że stopień znaczny rehabilitacja bez kolejki-czeka się 18 miesięcy-co to daje?Tylko denerwuje takie pisanie nie prawdy.
  odpowiedz na komentarz
 • Krzysztof Kaperczak
  K.K.
  07.11.2019, 22:47
  Przed zmianami można było w każdym roku pojechać, obecnie wyjdzie co 2-3 lata, miało być lepiej będzie gorzej. A więc znów trzeba będzie strajku w sejmie... :-/
  odpowiedz na komentarz
 • Wanda Rolirad
  Wanda Rolirad
  07.11.2019, 22:07
  Jestem opiekunem prawnym a jednocześnie siostrą osoby 62 letniej ze znacznym stopniem niesprawności, ktora jest upośledzona od urodzenia. Wymaga leczenia sanatoryjnego-rehabilitacji, jednak sama nie może pojechać do sanatorium, co zrobić w takiej sytuacji, czy jest możliwość zeby mogła pojechać z opiekunem ?
  odpowiedz na komentarz
 • co za przywileje i dla kogo?
  rencista
  07.11.2019, 21:29
  osoby mające orzeczenie o znacznym stopniu w większości mają też zaznaczone: niezdolny do samodzielnej egzystencji. Chociaż wiele rzeczy sami zrobią, ale po ludzku potrzebny im jest opiekun lub przewodnik. Niestety w tych przywilejach nikt o tym nie pomyślał. Więc te przywileje są dla cwaniaków a nie osób niepełnosprawnych.
  odpowiedz na komentarz
 • Bzdura!
  pozbawionyleczeniauzdrowiskowego
  07.11.2019, 20:46
  Pani Beato Dązbłaż wypisuje Pani wierutne bzdury! W 2011, 2014, 2015 i 2016r. byłem na pobytach sanatoryjnych jako osoba ze znaczną niepełnosprawnością; zawsze dawałem radę przy drobnej pomocy i nikt nie widział problemu.... W 2017r. Panu Ministrowi Zdrowia coś się przestawiło w główce, wycofał jednostkę chorobową G-80 z listy chorób uprawnionych do leczenia uzdrowiskowego i pomimo 4. wcześniejszych pobytów, nagle Ministerstwo Zdrowia, stwierdziło, że nie poradzę sobie w sanatorium...! Tak więc Pani Beato, bardzo proszę nie publikować bzdur...
  odpowiedz na komentarz
 • Ciekawe,..
  Dynia
  07.11.2019, 14:22
  Od lat staram się wyjechać do sanatorium. Niestety żadne nie chce mnie przyjąć ze względu na wózek i słaby wzrok. Wymawiają się, że żadne nie prowadzi rehabilitacji w rzadkich chorobach genetycznych. Mój lekarz poruszył niebo i ziemię i nic. Gdy czytam takie propagandowe artykuły to nóż się w kieszeni otwiera, że niby ludzie ze znacznym stopniem tak korzystają.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Gdzie przede wszystkim powinny być miejsca umożliwiające zmianę pieluchomajtek i wykonanie innych czynności higienicznych dorosłym, niesamodzielnym osobom z niepełnosprawnością?

Biuletyn

Wspierają nas