Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

PO-KO apeluje, aby w nowej kadencji Sejmu nadal działał zespół ds. choroby Parkinsona

07.11.2019
Autor: PAP, fot. pixabay.com
zdjęcie w kolorze sepii starsza kobieta siedzi na ławce na dworze i czyta gazetę

O kontynuację prac parlamentarnego zespołu ds. choroby Parkinsona zaapelował w czwartek, 7 listopada, Zbigniew Ajchler (PO-KO), który przewodniczył zespołowi w mijającej kadencji. - Choroba ta dotyka również bardzo młode osoby i będzie miała wpływ m.in. na rynek pracy podkreślił.

Zbigniew Ajchler (PO-KO) powiedział na konferencji w Sejmie, że w czwartek jego zespół zakończył prace. Podkreślił, że był to pierwszy taki zespół parlamentarny w historii naszego kraju. Zaznaczył, że choroba Parkinsona dotyka w Polsce bardzo wielu osób.

Jak podkreślał, chodzi również o ludzi młodych, nawet dwudziestoletnich, więc choroba ta będzie wpływać również na rynek pracy. Dlatego między innymi – podkreślił Ajchler – został powołany parlamentarny zespół ds. choroby Parkinsona i zespół ten powinien działać w nowej kadencji Sejmu.

- Naszym zadaniem jest to, żeby nastąpiło przejęcie pałeczki przez posłów IX kadencji – powiedział Zbigniew Ajchler.

Apelował i życzył posłom IX kadencji Sejmu, aby kontynuowali prace zespołu ds. choroby Parkinsona.

Prof. Piotr Janik, neurolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego powiedział, że najważniejszym zadaniem na najbliższe lata jest zapewnienie chorym dostępu do lekarzy specjalistów i do nowoczesnych metod leczenia. Kolejną ważną kwestią jest – jak mówił prof. Janik – opracowanie programu rehabilitacyjnego dla pacjentów, którego jeszcze niestety nie ma. Program taki, jak mówił, powinien być wdrożony i finansowany ze środków publicznych.

Prof. Janik mówił też, że jest coraz więcej leków w terapii objawowej choroby Parkinsona i te leki powinny być objęte refundacją. Dodał, że kwestia refundacji to jedno z zadań dla zespołu parlamentarnego.

Przedstawiciele stowarzyszeń osób dotkniętych chorobą Parkinsona mówili, że są zbudowani tym, że w kończącej się kadencji Sejmu powstał zespół, który zajmował się ich problemami i oczekują, że zespół będzie działał w następnej kadencji.

Choroba Parkinsona to samoistna, powoli postępująca choroba zwyrodnieniowa ośrodkowego układu nerwowego. W jej trakcie dochodzi do uszkodzenia i zanikania neuronów produkujących dopaminę, jeden z najważniejszych neuroprzekaźników (substancji umożliwiających przekazywanie sygnałów pomiędzy komórkami nerwowymi).

Na całym świecie na chorobę Parkinsona cierpi około 10 milionów osób, w Polsce od 85-100 tys. Wskutek starzenia się społeczeństw liczby te w kolejnych dekadach będą rosły.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Kiedy się zaapeluje o dostęp do stałej rehabilitacji dla osób z porażeniem mózgowym?
  Ola
  08.11.2019, 15:39
  Na całym świecie na chorobę Parkinsona cierpi 10 milionów osób, a na porażenie mózgowe cierpi 17 milionów czyli więcej. Niestety w Polsce, nikt nie powołał parlamentarnego zespołu ds. choroby MPD i nikt się nie stara opracować programu rehabilitacyjnego dla ludzi cierpiących na MPD, a to też są ludzie i też cierpią. Spastyczność jest bolesna. Rehabilitacja, którą oferuje NFZ, a której podstawą są elektryczne materace, nie pomaga na spastyczność. Wniosek: ludzie z MPD pozbawieni są dostępu do rehabilitacji. Są pozostawienie sami sobie.
  odpowiedz na komentarz
 • A kiedy te całe PO-KO jak obiecało w kampanii wyborczej....
  Kazik
  07.11.2019, 21:25
  ....ZNIESIE PUŁAPKĘ RENTOWĄ? :)
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Które działanie Integracji w czasie 25 lat jej istnienia było lub jest dla Ciebie najważniejsze?

Biuletyn

Wspierają nas