Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Dofinansowania na otwarcie firmy dla osób niepełnosprawnych

03.01.2020
Autor: J.

Witam, jestem osobą niepełnosprawną z niedosłuchem. Posiadam orzeczenie o stopniu umiarkowanym. Ze względu na niedosłuch bardzo trudno mi szukać pracy, w której mogę swobodnie się poczuć, pracując bez stresu i zmartwień, że ktoś coś do mnie mówi, a ja nie dosłyszę nawet w aparacie, z czego powstają nieprzyjemne komentarze. Dlatego próbuję się dowiedzieć, czy jest jakaś możliwość uzyskania pomocy od PFRON w celu otwarcia własnej firmy/działalności? Jestem po ukończonej szkole technikum gastronomiczne i bardzo uwielbiam gotować, dlatego też myślę o otwarciu małej pizzerii, a u nas w gminie nie ma żadnego takiego baru i uważam, że interes by się kręcił.

Szanowny Panie,

może Pan ubiegać się o bezwzrotną dotację na założenie działalności gospodarczej na podstawie art 12a ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych ( Dz.U. Z 2018 r. poz.511  z późn.zm.). Powinien Pan najpierw zarejestrować się jako bezrobotny lub poszukujący pracy, warunkiem jest też niekorzystanie wcześniej ze środków publicznych na ten cel. Maksymalna wysokość dotacji to piętnastokrotność przeciętnego wynagrodzenia. Wysokość pomocy została jednak uzależniona od tego, na jaki okres osoba niepełnosprawna zobowiąże się do prowadzenia działalności gospodarczej:

  • w przypadku zobowiązania przez okres co najmniej 12 miesięcy – wysokość dotacji będzie nie wyższa niż sześciokrotność przeciętnego wynagrodzenia,
  • w przypadku zobowiązania przez przez okres co najmniej 24 miesięcy – wysokość dotacji będzie wynosiła od sześciokrotności do piętnastokrotności przeciętnego wynagrodzenia.

Wniosek o przyznanie środków powinien Pan złożyć do starosty w swoim powiecie. Trzeba pamietać, że starosta przy rozpatrywaniu wniosku bierze pod uwagę m.in. przewidywane efekty ekonomiczne prowadzenia działalności, podaż i popyt w Pańskiej miejscowości na planowaną działalność, kalkulację wydatków na uruchomienie działalności, uprawnienia i kwalifikacje wnioskodawcy, wysokość środków własnych wnioskodawcy.

Gdy wniosek zostanie oceniony pozytywnie, mogą odbyć się negocjacje warunków umowy i jej podpisanie. W umowie znajdą się zasady wydatkowania i rozliczania pieniędzy z dotacji.

Ważne! Zarejestrowania działalności gospodarczej należy dokonać dopiero po przyznaniu dotacji na jej rozpoczęcie. Jeśli ta kolejność nie zostanie zachowana, wniosek o przyznanie środków finansowych PFRON nie zostanie rozpatrzony. Więcej na temat wniosku, dokumentacji załączanej do wniosku, rozliczanie pieniędzy z dotacji w Rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 12 grudnia 2018 roku w sprawie przyznania osobie niepełnosprawnej środków na podjęcie działalności gospodarczej, rolniczej albo działalności w formie spółdzielni socjalnej (Dz.U. z 2018 r. poz. 2342) i na stronie www.pfron.org.pl

Ważne! Osoby niepełnosprawne prowadzące działalność gospodarczą mogą ubiegać się o refundację składek ZUS.

 

Z poważaniem

Anita Siemaszko, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas