Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

MŚ w lekkiej atletyce. Marta Piotrowska dokłada dziewiąty medal dla Polski

10.11.2019
Autor: Adrian Lipiński, fot. Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Paraolimpijski
Marta Piotrowska ląduje w piasku po skoku w dal

Po czterech dniach Polska ma w swoim dorobku dziewięć medali lekkoatletycznych mistrzostw świata rozgrywanych w Dubaju. W niedzielnej sesji wieczornej, 10 listopada 2019 r., w skoku w dal w klasie niepełnosprawności T37 po brąz sięgnęła Marta Piotrowska.

Owocna niedzielna sesja poranna nie była końcem medalowych występów Polaków tego dnia. Wieczorem dziewiąty medal dla naszej ekipy podczas tych mistrzost dołożyła Marta Piotrowska.

Konkurs skoku w dal w kat. T37 nasza reprezentantka rozpoczęła od odległości 4,30 m. Po pierwszym skoku dawało jej to trzecią lokatę. Prowadziła z rekordem świata (5,22 m) Chinka Xiaoyan Wen, zaś druga, z wynikiem 4,54 m, była Amerykanka Jaleen Roberts.  O trzy centymetry za Polką plasowała się Bergrun Adalsteinsdottir z Islandii, a o pięć – Sabina Suchanowa z Uzbekistanu.

W drugiej kolejce Polka skoczyła 4,41 m i umocniła się na trzeciej pozycji. Ostatecznie Piotrowska zakończyła konkurs z wynikiem 4,45 m, uzyskanym w piątej kolejce. Swój wynik poprawiła również Roberts, Amerykanka skończyła zawody z wynikiem 4,81 m. Prowadząca od pierwszej kolejki Chinka w kolejnych próbach nie wyśrubowała bardziej rekordu świata. Odległość 5,22 m wystarczyło jej do zwycięstwa. Startowało dziewięć zawodniczek.

Trzy setne od brązu

Zaledwie trzy setne sekundy zabrakło do brązu Jagodzie Kibil w biegu na 100 metrów (T35). Nasza 20-letnia reprezentantka uzyskała za to nowy rekord życiowy – 15,51 sek. – i wywalczyła kwalifikację paraolimpijską na igrzyska w Tokio.

Triumfowała Brytyjka Maria Lyle z wynikiem 14,62, Drugą lokatę wywalczyła Włoszka Oxana Corso (15,42), a z trzeciej cieszyła się Holenderka Nienke Timmer (15,48). Udział wzięło siedem zawodniczek.

Rekord Europy to za mało na medal

W pchnięciu kulą (F34) wystartował Tomasz Pauliński. Nasz reprezentant uzyskał w najlepszej próbie 11,11 m. Mistrz Europy z Berlina poprawił tym samym rekord Starego Kontynentu. Niestety, taki wynik nie pozwolił na medal.

Triumfował z rekordem świata Ahmad Hindi z Jordanii (12,17 m), przed Mehranem Nikoeimajdem z Iranu (11,41 m) oraz Mauricio Valencią – jego wynik, 11,35 m, to nowy rekord Ameryki Południowej. Przed Polakiem sklasyfikowano również Katarczyka Abdulrahmana Fiqi (11,23 m). Polak nie wywalczył bezpośredniej kwalifikacji na igrzyska. Startowało dwunastu zawodników.

Derus w półfinale

Z uwagi na to, że w konkurencji 100 metrów (T47) wystartowało aż 23 zawodników, w tej konkurencji postanowiono rozegrać eliminacje, półfinały i finał.

Michał Derus w eliminacjach uzyskał świetny, czwarty wynik – 10,92. Przed nim uplasowali się jedynie reprezentanci Brazylii. Triumfował z czasem 10,76 Washington Junior, o 2 sekundy przed Petrucio Ferreirą dos Santosem. Lepszy czas od Derusa o dwie setne sekundy uzyskał jeszcze Yohansson Nascimento. Tylko ta czwórka złamała granicę 11 sekund. Półfinał odbędzie się we wtorek.

Po czterech dniach rywalizacji Polska z dziewięcioma krążkami (1-2-6) zajmuje piętnastą lokatę w tabeli medalowej. Prowadzą Chiny (9-10-5) przed Brazylią (6-2-2) i Ukrainą (5-4-4). Dalej plasują się Brytyjczycy (4-2-4) oraz Australijczycy (3-3-0). Choć jeden medal zdobyli przedstawiciele 54 krajów. Mistrzostwa potrwają do piątku – 15 listopada.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas