Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Integracja ostrzega przed skokami do wody - relacja z Konferencji nad Jeziorkiem Czerniakowskim

23.11.2004
Autor: Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, fot. Piotr Stanisławski

W Warszawie, przy moście na Jeziorku Czerniakowskim - w miejscu tragicznych skoków do wody - odbyło się 12 czerwca 2003 niecodzienne spotkanie, w trakcie którego Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji zainaugurowało trzecią edycję ogólnopolskiej kampanii informacyjnej "Płytka wyobraźnia to kalectwo".

Kampania ma na celu ostrzeganie młodych ludzi przed tragicznymi  i często nieodwracalnymi skutkami nieprzemyślanych skoków do wody.

W tym roku, po raz pierwszy, Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji wraz z Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym przedstawiło mapę Warszawy i okolic, na której oznaczone są najniebezpieczniejsze miejsca, tzw. "czarne punkty", gdzie najczęściej zdarzają się wypadki po niefortunnym skoku do wody. Organizatorzy kampanii zaprezentowali tablicę, którą oznaczane będą takie miejsca, a pierwsza z nich zamontowana zostanie przy moście przy Jeziorku Czerniakowskim. Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji ma nadzieję, że ta inicjatywa przyczyni się do stworzenia podobnej mapy dla całej Polski.

"Po wakcjach, we współpracy z Fundacją Sue Ryder, zamierzamy również uruchomić specjalny fundusz "Pierwszy krok". Jego celem będzie pomoc finansowa ofiarom nieszczęśliwych wypadków w powrocie do samodzielnego życia" - powiedział Piotr Pawłowski, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.

Już od dziewięciu lat w akcję uświadamiającą zagrożenia związane ze skokami do wody (prowadzoną wcześniej pod hasłem "Nieświadomość") włączają się władze Warszawy. W tym roku we współpracy z Urzędem m.st. Warszawy wśród dzieci i młodzieży prowadzona będzie akcja informacyjno-edukacyjna z wykorzystaniem kaset wideo zawierających spot reklamowy kampanii oraz film dokumentalny Barbary Pawłowskiej z Telewizji Polskiej  "Ostatni skok". Specjalny list w tej sprawie wystosował do wszystkich służb odpowiedzialnych za zdrowie i bezpieczeństwo prezydent Warszawy Lech Kaczyński.

Dzięki współpracy z warszawskim oddziałem WOPR plakaty informujące o skutkach nieszczęśliwych skoków do wody zostaną także umieszczone na stołecznych basenach i w okolicach kąpielisk. Ponadto materiały zostaną udostępnione organizatorom akcji "Lato w mieście". Z inicjatywy Stowarzyszenia do akcji włączyli się także pracownicy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie, Referat Profilaktyki Straży Miejskiej m.st. Warszawy oraz ZHP.

Z badań instytutu SMG/KRC - prowadzonych jesienią 2001 i 2002 roku na zlecenie Stowarzyszenia Przyjciół Integracji - skoki do wody to jedno z najniebezpieczniejszych zagrożeń związanych z kąpielą. W prównaniu do roku 2001 wzrosła świadomość zagrożenia związanego ze skokami do wody (z 21% w 2001 roku do 26% w 2002 roku) oraz kąpielą w niedozwolonym miejscu (z 13% w 2001 roku do 17% w 2002 roku).Zarówno w 2001, jak i w 2002 roku około połowa badanych zapamiętała akcję informacyjną poświęconą problemowi skoków do wody. Natomiast w 2002 roku znacząco więcej (61% w porównaniu do 49% w 2001 roku) respondentów trafnie rozpoznało temat akcji.
Badania zrealizowano w październiku 2001 i 2002 na próbach ogólnopolskich, reprezentatywnych, liczących odpowiednio 1005 i 1002 osoby, techniką sondażu omnibus.

Spoty promujące kampanię społeczną "Płytka wyobraźnia to kalectwo" od 16 czerwca, przez cztery kolejne tygodnie, emitowane będą w Telewizji Polskiej (Programy 1, 2 i 3). Dodatkowo, podczas wakacji planowana jest kampania w kinach, radio, prasie i na wiatach przystankowych.

Fundusz "Pierwszy krok"

Partnerzy kampanii: Best Marketing&Promotion Agency, Fundacja Sue Ryder w Polsce, Leo Burnett Warszawa, Polskie Radio S.A., Radio Zet , Rowland Communications, SMG/KRC Millward Brown, Starlink, TVP S.A., Upstairs Young & Rubicam Poland, Urząd m.st. Warszawy, Warszawskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Które działanie Integracji w czasie 25 lat jej istnienia było lub jest dla Ciebie najważniejsze?

Biuletyn

Wspierają nas