Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Rzeczywistość wirtualna pomaga walczyć z bólem

12.11.2019
Autor: PAP, fot. pixabay.com
kobieta ma założone okulary VR, w tle inni niewyraźni ludzie

Oglądanie lodowców i gór lodowych Arktyki przez okulary VR pomaga łagodzić ból wykazały badania opublikowane w piśmie Pain Reports.

Poza odwracaniem uwagi od bólu wirtualna rzeczywistość może aktywować mechanizmy walki z bólem w organizmie, a co za tym idzie zmniejszać wrażliwość na ból – zauważają naukowcy z Imperial College London.

W przeprowadzonym przez nich eksperymencie wzięło udział 15 zdrowych osób, które zgodziły się poddać testom, podczas których stosowano lekkie elektrowstrząsy. U każdego z uczestników skórę na jednej z nóg posmarowano kremem zawierającym kapsaicynę, związek odpowiedzialny za piekący smak papryki chili. Potraktowany w ten sposób obszar skóry stawał się bardziej wrażliwy na oddziaływanie bodźców bólowych, co miało odzwierciedlać zwiększoną wrażliwość u osób cierpiących na ból przewlekły.

Uczestnicy mieli określić w skali od 1 do 100 nasilenie bólu spowodowane zastosowaniem kapsaicyny oraz zaaplikowaniem lekkiego bodźca elektrycznego. Jednocześnie oglądali zdjęcie Arktyki na ekranie komputera lub zanurzali się w ten obszar dzięki okularom VR o polu widzenia 360 stopni.

Okazało się, że podczas kontaktu z rzeczywistością wirtualną badani oceniali odczucia bólowe jako słabsze niż podczas oglądania zdjęć.

Zdaniem naukowców wirtualna rzeczywistość może wpływać na procesy zachodzące w mózgu i rdzeniu kręgowym, które regulują wewnętrzny system reakcji na ból. Niezbędne będzie jednak wykonanie szerzej zakrojonych badań, by potwierdzić te wnioski.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Dlaczego zdrowych
    Ryś
    06.12.2019, 16:47
    Od 28 lat lekarze walczą z bólem, byłem 16 lat na morfinie, 13 operacji, obecnie stymulator prądowy i marihuana medyczna. Może na takich ludziach przeprowadzać badania.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Co sądzisz o proponowanych przez rząd zmianach w ustawie o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych?

Biuletyn

Wspierają nas