Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Siostra słynnej kulomiotki Adams paralekkoatletyczną mistrzynią świata

12.11.2019
Autor: PAP, fot. pixabay.com
rysunek na czerwonym tle kobiety która zamierza rzucić kulą, rysunek z czerwono bialych kółek

Nowozelandka Lisa Adams, młodsza siostra Valerie, dwukrotnej mistrzyni olimpijskiej w pchnięciu kulą, zdobyła w Dubaju złoty medal paralekkoatletycznych mistrzostw świata i dodatkowo ustanowiła rekord globu w tej konkurencji w swojej kategorii niepełnosprawności 14,80 m.

To był debiut Nowozelandki w międzynarodowej imprezie. Trenerką 28-letniej Lisy, która ma mózgowe porażenie dziecięce, jest właśnie Valerie, która w marcu urodziła drugie dziecko. Jej marzeniem jest, by pojechać do Tokio na igrzyska i paraolimpiadę z... młodszą siostrą.

Lisa już po roku treningów osiągała znakomite wyniki – do rekordu świata w tej kategorii niepełnosprawności brakowało jej zaledwie 45 cm. Poprawiła go w Dubaju już w pierwszej próbie, a w kolejnej jeszcze wyśrubowała.

35-letnia Valerie Adams, która otrzymała tytuł szlachecki Dame od królowej Elżbiety II, wystąpiła już w czterech igrzyskach w rywalizacji kulomiotek (debiutowała w Atenach w 2004 r.). W dorobku ma złoto z Pekinu (2008) i Londynu (2012) oraz srebro z Rio de Janeiro (2016).

Paralekkoatletyczne mistrzostwa świata potrwają w Dubaju do 15 listopada. Uczestniczy w nich 1400 zawodników z 120 krajów, w tym 42 reprezentantów Polski. Biało-czerwoni mają obecnie w dorobku pięć medali – dwa srebrne i trzy brązowe.

Bratem obydwu kulomiotek jest... koszykarz ligi NBA Steven Adams, 26-letni środkowy Oklahoma City Thunder.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Co sądzisz o proponowanych przez rząd zmianach w ustawie o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych?

Biuletyn

Wspierają nas