Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

500 plus dla osób niesamodzielnych. Fakty kontra mity. Część III

13.11.2019
Autor: Beata Dązbłaż, Tomasz Przybyszewski, gr. Angela Greniuk
Źródło: ZUS
grafika banknoty 100 złotowe pośrodku czarny pasek i napis 500 plus fakty kontra mity część III

Świadczenie uzupełniające, czyli tzw. 500 plus dla osób niesamodzielnych, zdążyło już obrosnąć mitami. Dlatego wiele osób wciąż zastanawia się, czy warto starać się o te pieniądze. Poprosiliśmy Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), by odniósł się do najczęściej powtarzających się opinii. Oto trzecia część wcześniej publikowanych artykułów.


Zdarzają się takie opinie, że jeśli ktoś nie ma wypracowanych lat niezbędnych do uzyskania renty, ale ma np. orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji, to nie może się starać o tzw. 500 plus. Czy to jest prawda?

ZUS: Nie. Prawo do świadczenia uzupełniającego nie jest uzależnione od stażu pracy ani pobierania renty. Świadczenie to przysługuje osobie pełnoletniej, która jest niezdolna do samodzielnej egzystencji i jest uprawniona do świadczeń finansowanych ze środków publicznych w łącznej kwocie nieprzekraczającej 1600 zł. Ponadto świadczenie to przysługuje osobie, która ma obywatelstwo polskie lub prawo legalnego pobytu w Polsce. Kolejnym warunkiem jest zamieszkiwanie w Polsce.


Powtarzają się głosy, że ZUS będzie orzekał w sprawie tzw. 500 tylko do marca 2020 r. Czy tak faktycznie będzie?

ZUS: W ustawie o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji nie zostało określone żadne ograniczenie czasowe przyznawania świadczeń. Dopóki obowiązuje ustawa, dopóty ZUS będzie orzekał w sprawie niezdolności do samodzielnej egzystencji dla celów świadczenia uzupełniającego.


Część naszych Czytelników uważa, że osoby ubezwłasnowolnione nie dostaną tzw. 500 plus. Czy jej opiekun ustawowy ma prawo wnioskować o to świadczenie i otrzymywać je za tę osobę?

ZUS: Tak. Ustawa o świadczeniu uzupełniającym, a także przywołane w niej przepisy o postępowaniu w sprawie świadczeń emerytalno-rentowych, przewidują możliwość zgłoszenia wniosku o świadczenie uzupełniające również przez przedstawiciela ustawowego osoby uprawnionej. Osoba taka może wypełnić i podpisać wniosek w imieniu zainteresowanego, a ZUS może jej wypłacać przyznane świadczenie.


Pojawiają się sygnały, że ośrodki pomocy społecznej zwiększą odpłatność za usługi opiekuńcze w domu dla osób niesamodzielnych, ponieważ świadczenie 500 plus przyznane tym osobom, zdaniem pracowników OPS, wlicza się do dochodu. Czy OPS może tak robić?

ZUS: Zasady wnoszenia opłat za pobyt w domu opieki społecznej regulują przepisy ustawy o pomocy społecznej. Kwestia ta nie dotyczy świadczenia uzupełniającego dla osób niesamodzielnych ani działalności Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ustawa o świadczeniu uzupełniającym nie odnosi się do materii odpłatności za pobyt w OPS. Jednoznacznie wskazane jest natomiast, że ze świadczenia uzupełniającego nie dokonuje się żadnych potrącań ani egzekucji. Świadczenie to jest więc wypłacane osobie uprawnionej w pełnej przyznanej wysokości.


Zdarza się „grupowe” wysyłanie wniosków z DPS-ów o świadczenie uzupełniające dla ich mieszkańców. Są opinie, że jest to spowodowane korzyścią dla prowadzących DPS-y, wynikającą z pobierania 70 proc. dochodów mieszkańców DPS-ów. Czy DPS ma prawo pobierać 70 proc. ze świadczenia uzupełniającego?

ZUS: Zasady wnoszenia opłat za pobyt w domu opieki społecznej regulują przepisy ustawy o pomocy społecznej. Kwestia ta nie dotyczy świadczenia uzupełniającego dla osób niesamodzielnych ani działalności Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Redakcja Niepelnosprawni.pl zwróciła się do ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej z pytaniem o to, czy powyższe działanie DPS-ów jest uprawnione. O odpowiedzi resortu poinformujemy na naszym portalu.


Zobacz I część artykułu „500 plus dla osób niesamodzielnych. Fakty kontra mity. Część I”.

Zobacz II część artykułu „500 plus dla osób niesamodzielnych. Fakty kontra mity. Część II”.

Zapraszamy Czytelników do napisania nam o swoich obawach dotyczących świadczenia uzupełniającego w wysokości do 500 zł dla osób niesamodzielnych w komentarzach pod tym artykułem lub na adres mailowy: redakcja@niepelnosprawni.pl

Najczęściej powtarzające się zagadnienia postaramy się skonsultować z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, a o odpowiedziach ZUS będziemy informować Czytelników na naszym portalu.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Czy moge mieszkać sama?
  Justyna
  15.12.2020, 16:42
  Mam 28 lat.Przyznana rentę socjalna z ZUS oraz 500+ dla niepełnosprawnych z ZUS .Orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym.Grupe niepełnosprawności mam z powodu choroby schizofrenii paranoidalnej.Czy mogę mieszkać sama w domu bądź mieszkaniu bez wspólokatorów lub rodziny.Nie jestem ubezwłasnowolniona ani nie mam opiekuna prawnego.
  odpowiedz na komentarz
 • Czy mogę mieszkać sama ?
  Justyna
  15.12.2020, 15:33
  Mam 28 lat.Przyznana rentę socjalna z ZUS oraz 500+ dla niepełnosprawnych.Orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym.Grupe niepełnosprawności mam z powodu choroby schizofrenii paranoidalnym.Czy mogę mieszkać sama w domu bądź mieszkaniu bez wspólokatorów lub rodziny .Nie jestem ubezswalniona ani nie mam opiekuna.
  odpowiedz na komentarz
 • 500+ Świadczenie uzupełniające dla niepełnosprawnych
  Justyna
  15.12.2020, 15:23
  Mam 28 lat.Pobieram rentę socjalna mam orzeczony stopień niepełnosprawności w stopniu znacznym i pobieram swiadczenie 500+ dla niepełnosprawnych.Czy mogę mieszkać sama w domu bądź mieszkaniu ?
  odpowiedz na komentarz
 • swiadczenie500 +
  CHŁĄDZYŃSKA,H.
  03.04.2020, 16:23
  czy szpital ośrodek leczniczo opiekuńczy ma prawo zabrać 70 % z 500+przyznanej osobie niepełnosprawnej.pacjent przebywa całodobowo.na osobiste konto pacjenta przekazane sa fundusze.kierownik administracji twierdzi ze tak.wynika to wg.niej z art.8 ust.4 proszeo odpowiedz.DZIEKUJĘ
  odpowiedz na komentarz
 • Zwłoka ZUS w wypłacaniu 500+ dla osoby ,która za 5 miesięcy kończy 100 lat..
  Józef Kozłowski
  17.03.2020, 18:53
  Nie wiem jak pomóc mamie w uzyskaniu świadczenia 500+ dla niepełnosprawnych.Sam też należę do tej samej kategorii niepełnosprawnych.Chociaż mam pełnomocnictwo nic nie mogę jej pomóc, bo ja mieszkam na Górnym śląsku a ona w powiecie zgorzelecki na Dolnym Śląsku .Razem z zasiłkiem pielęgnacyjnym ma ok. 1100zł.emerytury a czynszu za stare kolejowe mieszkanie 600 zł.+media.Tak się cieszyła,że ten rząd pomoże tym najsłabszym ale na razie musi wybierać między jedzeniem a lekarstwami.Nie rozumiem,że opiekun z MOPS-U jej się od dawna należy a w sprawie zasiłku 500+ZUS ma wątpliwości.Wniosek składała opiekunka z MOPS-u w pażdzierniku 2019.W styczniu dosłała opinię lekarska od lekarza rodzinnego i dalej cisza.Nie muszę chyba dodawać,że sama nic nie może zrobić koło siebie a samodzielnie tylko z trudem oddycha i dzięki Bogu całkiem logicznie jeszcze myśli.Więc co miesiąc wyczekuje na pieniążki,które obiecał Jej RZĄD. Czy ktoś może pomóc ?
  odpowiedz na komentarz
 • 500 plus dla niepelnosprawnych
  Jankowski
  21.02.2020, 19:02
  Jakim prawem 500 plus wlicza się do dochodu mam córkę niepełnosprawną w d.p.s dom pobieera 70% zostaje 150 zł To jest skandal jak można tak traktować osoby niesamodzielne
  odpowiedz na komentarz
 • 500+ a dodatek mieszkaniowy
  Luiza
  19.02.2020, 07:42
  Wszędzie czytam,ze 500+ nie wlicza się do dochodu przy staraniu się o dodatek mieszkaniowy Natomiast ostatnio starając się o taki dodatek poinformowano mnie,ze jeśli otrzymam dodatek mieszkaniowy to MOPS informuje ZUS i ta kwota zostaje mi potrącona z tych 500+ Czy to prawda? Co innego obiecują,a rzeczywistość inna
  odpowiedz na komentarz
 • Świadczenie uzupełniające (doliczane przez DPS do dochoodu
  Janek
  17.01.2020, 07:36
  Kto może udzielić pełnej informacji o braniu pod uwage świadczenia uzupełniającego.czy można wystąpić do ZUS lub KRUS o interpretację.?
  odpowiedz na komentarz
 • Niestety dps wliczył świadczene uzupełnuające do doxhodu i podniisły opłarę za pobyt na mocy decyzji prwzydenta muasta Warszawa.
  Małgorzata Robak
  13.01.2020, 22:20
  Zus sobie Dps sobie
  odpowiedz na komentarz
 • Czy DPS może zabrać 70 % 500 plus dla osoby niepełnozprawnej ubezwłasnowolnionej
  Hania
  18.12.2019, 14:15
  GOPS zapewniał że te pieniążki są na poprawę bytu dla osoby niepełnosprawnej. Teraz DPS się obudził że trzeba zwrócić od października 70 % dla nich. Czy jest to zgodne z jakimkolwiek rozporządzenem , skoro pieniądze zostały wydane na potrzeby tej osoby .
  odpowiedz na komentarz
 • 500 plus a dom pomocy społecznej
  obcy32
  12.12.2019, 15:57
  PCPR wydał decyzje 500 plus wlicza sie do dochodu mieszkańca DPS i podlega potrąceniu 70%
  odpowiedz na komentarz
 • 500+
  Teresa
  17.11.2019, 16:30
  Czy z wypłatą świadczenia ktoś nie popełnił błędu?ZUS kontroluję nie wszystkich ,nie rozumiem jak osoby niepełnosprawne dostają rentę, pracują na cały etat i dostają 500+.Jaka tu jest niesamodzielność?
  odpowiedz na komentarz
 • ŚWIADCZENIE UZUPEŁNIAJĄCE 500+ !!!
  awe
  15.11.2019, 22:51
  Mój 41 letni syn ze znaczną niepełnosprawnością (upośledzenie umysłowe, epilepsja) dostał z ZUS informację o treści: " nie jest nie zdolny do samodzielnej egzystencji) ! Uzasadnienie : " jest sprawny fizycznie" ! Ale że ma rozum na poziomie kilkulatka to już ZUS tego nie dostrzega . Chore to jest ,jak państwo i ZUS podchodzi do osób z upośledzeniem umysłowym( zaznaczam że syn ma stopień znaczny niepełnosprawności od dziecka). Złożyłam odwołanie ,jak dadzą to dobrze a jak nie dadzą to ja już nie mam siły walczyć i upokarzać siebie i mojego syna.POLSKA !!!
  odpowiedz na komentarz
 • 500+
  inw Igr
  15.11.2019, 08:21
  Nie każdy dostanie te 500+ i nie pwowadzajacie ludzi w blad. Sa to kryteria, które chory, niepełnosprawny może dostać ale jest to obwarowane odpowiednimi przepisami.Te 500 w pelnej kwocie dostana Ci, co nie przekroczą 1100 zl a jedynie dostanie to co jest roznica miedzy 1101-1600 zl...może dostać nawet tylko 10 zl. Co to jest dla chorego człowieka, który za wszystko musi placi, za opieke, za leki...itp...Najnizsze świadczenia dostają przeważnie ludzie którzy nigdy nie pracowali (mam na myśli alkoholikow, pasozytow i roszczeniowcy), nie płacili nigdy składek ZADNYCH i zyja z naszych ciężko zarobionych pieniedziedzy. My zebrzemy a oni zyja jak wielkie państwo, bez problemów bo państwo da...np. p. Hartwig i jej hucpa....marzylby mi się dochod w 50 procentacha takich jakie one otrzymują dla wszystkich matek opiekujących swoimi chorymi dziecmi, oraz starszym schorowanym spoleczenstwem, któremu z tyt inwalidztwa dostają ok 20 zl…...zenada
  odpowiedz na komentarz
 • 500 zł a usługi opiekuńcze
  Marcin
  13.11.2019, 18:57
  "Ustawa o świadczeniu uzupełniającym nie odnosi się do materii odpłatności za pobyt w OPS. Jednoznacznie wskazane jest natomiast, że ze świadczenia uzupełniającego nie dokonuje się żadnych potrącań ani egzekucji. Świadczenie to jest więc wypłacane osobie uprawnionej w pełnej przyznanej wysokości.". Oczywiście, że osoba korzystająca z usług opiekuńczych dostanie 500 zł, ale te pieniądze zostaną doliczone do dochodu prze co zwiększy się stawka za usługi i OPS zabierze więcej niż przyznane 500 zł, super to wykombinowali nie!
  odpowiedz na komentarz
 • 500+,a Fundusz Alimentacyjny
  Barbara wierzchowska
  13.11.2019, 11:19
  Czy świadczenie 500+ dla niepełnosprawnych będzie wliczać się do dochodu w Funduszu Alimentacyjnym?
  odpowiedz na komentarz
 • Rewaloryzacja świadczenia wyrównawczego
  Robert
  13.11.2019, 10:54
  Czy od marca 2020r. bedzie rewaloryzacja powyższego świadczenia.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel
Partnerem działu Finanse i Ubezpieczenia jest

Sonda

Czy osoby z niepełnosprawnością wraz z opiekunami powinny być jedną z grup priorytetowych do szczepień przeciwko COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas