Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Kalendarium 25-lecia Integracji

18.11.2019
Autor: Integracja, fot. archiwum Integracji
napis 25 lat Integracji

W jubileuszowym roku 25-lecia istnienia Integracji przypominamy najważniejsze wydarzenia z historii organizacji. Zobaczcie, jak Integracja rozwijała się w latach 1994-2019.

 

1994

Pierwszy numer

10 tysięcy egzemplarzy pierwszego numeru „Integracji”, 8-stronicowego, czarno-białego biuletynu, drukuje ZUS.

pierwszy numer magazynu Integracja - czarnobiały, okładka jest od razu tekstem, podzielonym na dwie kolumny tekstowe

Zespół

Twórcy pisma: Piotr Pawłowski i Bolesław Bryński, to pierwsi autorzy piszący pod wieloma pseudonimami.

Twórcy pisma: Piotr Pawłowski i Bolesław Bryński oraz dwie wolontariuszki

Spotkania

W pierwszym roku istnienia „Integracja” i jej szef uczestniczą w spotkaniu opłatkowym u Prezydenta RP Lecha Wałęsy i mają audiencję w siedzibie prymasa Polski kard. Józefa Glempa.

czarnobiała strona z magazynu Integracja


1995

Stowarzyszenie

Rozwój redakcji i poszerzenie zakresu działań na rzecz poprawy sytuacji osób z różnymi niepełnosprawnościami wymógł rejestrację organizacji. Powstało Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji. Jako organizacja – m.in. wydawca „Integracji” – stało się partnerem dla instytucji i firm w skutecznym rozwiązywaniu problemów dotyczących osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności.

Piotr Pawłowski przemawia do mikrofonu

Warsztaty dla studentów

Stowarzyszenie prowadzi warsztaty dla studentów Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, aby mogli poznać świat z perspektywy człowieka na wózku lub niewidomego.

student idzie korytarzem z zakrytymi oczami

2x więcej

„Integracja” po niespełna dwóch latach podwaja objętość, reszta – bez zmian.

okładka magazynu Integracja - czarnobiały papierowy ptak


1996

Pierwsza kampania

Kampania „Nieświadomość” (później znana pod hasłem: „Płytka wyobraźnia to kalectwo”) ostrzega młodych ludzi przed lekkomyślnymi skokami do wody.

Trwa do dziś, zaowocowała spotami telewizyjnymi i radiowymi, tysiącami plakatów przy plażach, na basenach i w ośrodkach wypoczynkowych, dziesiątkami tysięcy ulotek i materiałami edukacyjnymi dla ponad 1000 szkół średnich w Polsce. Kreacje przygotowane wraz z agencją Upstairs Young&Rubicam wyróżniono w 2003 r. na Festiwalu Komunikacji Społecznej, a nowe odsłony kampanii – już w XXI w. – obsypano nagrodami w Polsce i Europie.

Polska bez barier

W ramach projektu „Polska bez barier” startuje kampania „Warszawa bez barier”, a w niej pojawia się m.in. folder dla przechodnia – nt. właściwej komunikacji z osobami z niepełnosprawnością.

Piotr Pawłowski udziela wywiadu

Kolorowa okładka

„Integracja” ma 32 s., kolorową okładkę, 5 tys. nakładu, a drukuje ją Zgromadzenie Sióstr Loretanek.

Okładka Integracji z roześmianą kobietą i trojgiem dzieci. Jedno z nich na wózku

Pierwsza Wielka Gala Integracji

Pierwsza Wielka Gala Integracji odbywa się w Filharmonii Narodowej w Warszawie z okazji Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Od 2006 r. uroczystość gości w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki. W ostatnich latach – w dużych halach stolicy. Podczas każdej Gali przyznawany jest Medal Przyjaciel Integracji dla instytucji, firm i ludzi, wspierających integrację społeczną.

Wielka Gala Integracji - uśmiechnięty dyrygant, za nim orkiestra.


1997

Fundacja

Zarejestrowana zostaje Fundacja Integracja, organizacja wspierająca działania Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.

Piotr Pawłowski z wolontariuszami

6x więcej

„Integracja” osiąga 48 s., 10 tys. nakładu, i drukowana jest przez Wydawnictwo Prószyński i S-ka.

Program TV

Premierę ma program telewizyjny „Integracja”, dotyczący niepełnosprawności, ale skierowany do szerokiego grona widzów. Nadawany jest w TVP3. Przez 20 lat prowadzi go Piotr Pawłowski.

Piotr Pawłowski w studiu telewizyjnym


1998

Cały tydzień

Zawstydzony, bo niedostosowany tramwaj jeździ podczasTygodnia Integracji, obejmującego Europejski Dzień Protestu Przeciw Dyskryminacji Osób Niepełnosprawnych.

duże logo Integracji na tramwaju

Ciągły wzrost

Magazyn ma 54 s.i 15 tys. nakładu, miejsce druku – bez zmian.

nowa okladka magazynu Integracja

Nagroda

Piotr Pawłowski zostaje nagrodzony za pracę w magazynie „Integracja” prestiżową nagrodą australijskiej Niezależnej Fundacji Popierania Kultury Polskiej POLCUL.

logo Polcul Foundation w kształcie kolumny


1999

Joni w Polsce

Na zaproszenie „Integracji” przyjeżdża do Polski amerykańska działaczka na rzecz osób z niepełnosprawnością – Joni Eareckson-Tada. Promuje wydaną przez Stowarzyszenie książkę Nowa Joni. Autorka od 1967 r. porusza się na wózku po skoku do wody. To Joni zainspirowała Piotra Pawłowskiego m.in. do założenia organizacji.

Joni Eareckson-Tada

Full color

„Integracja” skończyła 5 lat, ma 60 s., jest cała kolorowa i drukowana przez firmę Winkowski i S-ka.

okładka magazynu Integracja

Muzeum Narodowe

Integracja i AMUN organizują w Muzeum Narodowym w Warszawie wystawę prac artystów malujących ustami i nogami.

plakat informujący o Wystawie AMUN


2000

Normalna sprawa

Kampania społeczna „Niepełnosprawni – normalna sprawa” realizowana na billboardach w 12 miastach i w wysokonakładowych pismach ma II etapy:

  1. Rzeźby – tryptyk z rzeźbami uszkodzonymi przez czas i ludzi. Postacie opatrzono cytatami z listów „Integracji”;
  2. Ludzie – portretom fotoreportera Krzysztofa Millera, przedstawiającym mężczyznę na wózku, niewidomą kobietę i chłopca z zespołem Downa, towarzyszą słowa ks. Jana Twardowskiego: „Nie widzieć, nie słyszeć, nie dotykać, nie wiedzieć”.

rzeźba kobiety bez ręki


2001

Nagroda za kampanię Normalna sprawa

Pojawia się nagroda Golden World Awards i nominacja do nagrody ONZ za kampanię „Niepełnosprawni – normalna sprawa”, uznaną za projekt realizujący idee zgodne z celami międzynarodowej społeczności.

Fotografie wybitnych

Wystawa fotograficzna pt. „Widzieć, słyszeć, dotykać, wiedzieć” prezentuje 100 zdjęć 16 wybitnych fotografów, m.in.: Tomasza Gudzowatego, Chrisa Niedenthala, Andrzeja Świetlika. Wystawa gości w 21 miastach Polski.

fotografia twarzy mężczyzny z czerwonymi policzkami

Dla aptekarzy i dziennikarzy

Ogłoszone zostają dwa konkursy: „Apteka bez barier” – dla właścicieli aptek, i „Oczy otwarte” – dla dziennikarzy podejmujących tematykę niepełnosprawności (w prasie, radiu i telewizji).

statuetka pół twarzy

Pierwsza wystawa

Na przełomie 2000/2001 r. w Muzeum Narodowym w Warszawie odbywa się wystawa prezentująca prace artystów malujących ustami i nogami, m.in.: Ireneusza Betlewicza, Stanisława Kmiecika i Piotra Pawłowskiego.

dwóch mężczyzn ogląda fotografie

Raport

Podsumowaniem kampanii „Niepełnosprawni – normalna sprawa” jest 200-stronicowy Raport Integracji o sytuacji osób z niepełnosprawnością w Polsce.

Więcej stron

Magazyn „Integracja” – cały kolorowy – powiększył objętość do 88 stron.


2002

Przewodniki

W ramach kampanii „Turystyka bez barier” Integracja wydaje dwa przewodniki turystyczne – po Warszawie i Krakowie (także w jęz. angielskim), z informacjami o dostosowanych miejscach, obiektach turystycznych, hotelach i liniach komunikacyjnych.

dwa przewodniki Warszawa i Kraków

Pierwszy krok

Wspólnie z Fundacją Sue Ryder powstaje Fundusz „Pierwszy krok”, pomagający osobom po wypadkach komunikacyjnych i tragicznych w skutkach skokach do wody. Wypłacane jest jednorazowe stypendium w wysokości 4,5 tys. zł.

logo Fundusz Pierwszy Krok

Biblioteczka

Publikowane są pierwsze bezpłatne książki w serii Biblioteczka Przyjaciół Integracji, m.in „Fakty i mity o osobach z niepełnosprawnością”.

okładka publikacji Fakty i mity o osobach z niepełnosprawnością


2003

Czy naprawdę inni?

Startują kampanie społeczne: „Czy naprawdę jesteśmy inni?” i „Dlaczego traktujesz nas inaczej?”.

Jeden ze spotów jest... kontrowersyjny.

Ich działania wspierają: telewizja, radio, prasa, reklama zewnętrzna (1100 billboardów), kinowa i internetowa.

Na ulice Warszawy wyjeżdża tramwaj promujący Europejski Rok Osób Niepełnosprawnych (ERON 2003).

napis na tramwaju: Czy naprawdę jesteśmy inni?

ERON

Ogłoszony zostaje Europejski Rok Osób Niepełnosprawnych 2003 (ERON 2003).

napis na zielonym tle: 2003 Rok Niepełnosprawnych

Płytka wyobraźnia

Kampania „Nieświadomość” pod nowym hasłem i w nowej odsłonie: „Płytka wyobraźnia to kalectwo” pojawia się jako spot telewizyjny, a także w postaci plakatów i ulotek na basenach i kąpieliskach. W 2003 r. zostaje nagrodzona jako „Społeczny Program Roku 2002” podczas Festiwalu Komunikacji Społecznej.

plakat Płytka wyobraźnia to kalectwo

Portal

Działalność rozpoczyna portal Niepelnosprawni.pl, który obecnie publikuje około 300 informacji miesięcznie, ma ponad 32 tys. podstron, a odwiedza go ok. 300 tys. internautów miesięcznie.

logo portalu Niepelnosprawni.pl

Człowiek bez barier

Zainaugurowane zostają konkursy: „Człowiek bez barier”, którego celem jest promowanie osób z niepełnosprawnością osiągających sukcesy w różnych sferach życia społecznego, zawodowego i osobistego oraz „Hotel bez barier” – dla właścicieli hoteli; program edukacyjny „Razem w naszej szkole” – na rzecz przełamywania barier strachu i zakłopotania w kontaktach z osobami z niepełnosprawnością, a także seria „Mała Integracja” – publikacje dla najmłodszych w formie kolorowanek, rebusów itp.

Sławomir Piechota

Muzeum Narodowe

W Muzeum Narodowym w Warszawie odbywa się Międzynarodowa Wystawa Prac Artystów Malujących Ustami i Nogami. Po raz pierwszy w Polsce zaprezentowanych zostaje150 dzieł twórców z całego świata. Ogląda je aż 70 tys. osób.

kilka osób na wózkach

Centrum

Rusza pierwsze Centrum Integracja w Warszawie przy ul. Dzielnej 1 (działa pod tym adresem do dziś) – placówka informacyjno-poradnicza, którą w pierwszym miesiącu działania odwiedza blisko 1000 osób.

Lech Kaczyński odsłania tablicę z napisem: Centrum Informacyjne dla osób niepełnosprawnych Integracja


2004

Bez barier

W ramach projektu „Polska bez barier” rozpoczyna się we współpracy z władzami stolicy projekt „Warszawa bez barier”, na rzecz dostępności miasta. Organizowane są m.in. warsztaty dla studentów architektury, szkolenia dla kierowców i motorniczych.

MĘŻCZYZNA POKAZUJE PRZYCISK NA ŚCIANIE CHŁOPCU Z NIEPEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ

Wolne koperty

Startuje I edycja kampanii parkingowej pod hasłem: „Czy naprawdę chciałbyś być na naszym miejscu?”.

symbol osoby z niepełnosprawnością na niebieskim tle, symbolizującym kopertę parkowania

To początek walki o wolne „koperty” oraz kary (mandaty i punkty karne) dla kierowców bezprawnie zajmujących miejsca przeznaczone dla pojazdów osób z niepełnosprawnością.

Karta

Z okazji 10-lecia magazynu „Integracja” – do każdego egzemplarza tego 92-stronicowego pisma, wydawanego w nakładzie 15 tys. egzemplarzy, dołączona zostaje karta kredytowa Integracja (współpraca z Bankiem BISE). Prowizja od transakcji tą kartą wspiera Fundusz „Pierwszy krok”.

terminal płatniczy i karta

Szkolenia

Z okazji wejścia Polski do Unii Europejskiej Integracja organizuje cykl szkoleń dla organizacji, pn. „Osoba niepełnosprawna w Unii Europejskiej”, konferencję „Europa bez barier” oraz wydaje publikacje nt. sytuacji społecznej i zawodowej osób z niepełnosprawnością w UE.


2005

Sprawni w pracy

Kampania „Sprawni w pracy”.

CV kapitama Haka

Pokazuje, że osoby z niepełnosprawnością mogą być kompetentnymi i wartościowymi pracownikami.

Trzeba tylko dać im szansę.

 

Piknik integracyjny

Piknik Integracyjny przy Centrum Handlowym Arkadia w Warszawie, podczas którego oprócz porad dla osób z niepełnosprawnością i zabaw integracyjnych dla dzieci, odbywa się koncert zespołu Elektryczne Gitary.

Projektowanie uniwersalne

Wyjątkowa publikacja architektoniczna „Projektowanie uniwersalne – Sztokholm dla wszystkich” może być znakomitym wzorem dla władz polskich miast, działających na rzecz dostępności.

Organizacja pożytku publicznego

Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji (SPI) i Fundacja Integracja (FI) otrzymują status Organizacji Pożytku Publicznego (OPP).

logo organizacja pożytku publicznego


2006

Dodatek Praca

Pojawia się cykliczny dodatek do „Integracji”, zatytułowany „Praca”.

okładka magazynu Integracja z mężczyzną o kulach w kasku w pracy

Paczka Przyjaciół

Zakładamy Klub Przyjaciół Integracji, czyli grono osób, które pomagają w dystrybuowaniu „Integracji” (w 2008 r. Klub przemianowano na – działającą do dziś – Paczkę Integracji).

paczka pocztowa z logiem Integracji

Infolinia

Zaczyna działać – i działa do dziś – infolinia Integracji: 801 801 015.

symbol osoby z niepełnosprawnością z podpisem Infolinia Integracja

Sieć centrów

Powstają Centra Integracja w Krakowie i Zielonej Górze (drugie i trzecie w sieci Integracji).

ładny budynek w Zielonej Górze, w któyrm m.in. znajdowało się centrum integracja

W Ałma-Acie

Autorski projekt Integracji – „Polska bez barier” – staje się dla władz kazachskiej stolicy Ałma-Aty inspiracją do działań na rzecz dostępności.

Piotr Pawłowski w otoczeniu kobiet w średnim wieku, które śpiewają, są w tradycyjnych strojach kazachstańskich


2007

Centrum Integracja Gdynia

Otwiera się kolejne Centrum Integracja, tym razem w Gdyni.

dwie kobiety zza biurka w centrum integracja gdynia

Jubileusz kampanii

Kampania „Płytka wyobraźnia to kalectwo” ma już 10 lat!

Piotr Pawłowski udziela wywiadów

10 lat Karty Praw

Wspólnie z Trybunałem Konstytucyjnym i Ambasadą Brytyjską Integracja organizuje konferencję z okazji 10. rocznicy uchwalenia Karty Praw Osób Niepełnosprawnych.

Premier na Wielkiej Gali Integracji

Podczas XII Wielkiej Gali Integracji w Sali Kongresowej pojawia się Premier Rządu RP Donald Tusk.

Donald Tusk na wielkiej gali integracji

Album 5-lecia

Na 5-lecie Konkursu „Człowiek bez barier” ukazuje się album prezentujący sylwetki laureatów z lat 2003–2007.

zielona okładka pubikacji Człowiek bez barier na pięciolecie koinkursu


2008

Koalicja organizacji

Z inicjatywy Piotra Pawłowskiego, prezesa Integracji, powstaje Koalicja na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością, zrzeszająca blisko 50 organizacji pozarządowych.

Piotr Pawłowski wraz z przedstawicielami organizacji działających na rzecz osób z niepełnosprawnością - Koalicjana RzeczOsóbz Niepełnosprawnością

Szkolenia w ZUS

W ramach współpracy z ZUS zaczynają się szkolenia pracowników tej instytucji i rozpoczyna dostosowywanie architektoniczne jej placówek w całym kraju.

logo ZUS

Partner

Integracja zostaje partnerem brytyjskiej organizacji ShawTrust i członkiem Workability International.

logo ShawTrust

50 tys. egzemplarzy

Nakład „Integracji” wzrasta z 15 do 50 tys. egzemplarzy i pojawia się dodatek nt. rehabilitacji.

okładka magazynu Integracja

Projekt ustawy

W imieniu Koalicji na ręce Premiera Rządu RP zostaje złożony wspólny projekt ustawy o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnością.

Doland tusk ściska dłoń Piotra Pawłowskiego, trzymając w dłoni wspólny projekt ustawy


2009

Sejm bez barier

Eksperci Integracji współpracują przy projekcie dostosowywania budynków Sejmu RP do potrzeb osób z niepełnosprawnością.

Sejm, od lewej: Sławomir Piechota, Jan libicki, Plura Marek

Patronat Marszałka

Marszałek Sejmu RP patronuje konkursowi architektonicznemu „Polska bez barier”.

Piotr Pawłowski i Marszałek Bronisław Komorowski

Przyjazna Europa

Odbywa się międzynarodowa konferencja architektoniczna „Przyjazne przestrzenie Europy” i powstaje okolicznościowa publikacja.

napis okładki książki: Przyjazne przestrzenie

Centrum Integracja Katowice

Otwiera się Centrum Integracja w Katowicach (piąta placówka w integracyjnej sieci).

Szkolenia straży

Straż Marszałkowska Sejmu RP przechodzi szkolenie w zakresie wrażliwości na niepełnosprawność.

okładka publikacji Polska Bez barier, Sejm bez barier

Wolne koperty

W tym roku cykliczna kampania parkingowa przebiega pod hasłem: „Mamo, tato, nie parkuj na kopertach”, a towarzyszy jej m.in. publikacja i konkurs dla dzieci.

plakat Mamo, tato, nie parkuj na tym miejscu


2010

100. numer

Ukazuje się 100. numer magazynu „Integracja”, zawierający m.in. relację z Igrzysk Paraolimpijskich w Vancouver.

okładka integracji ze sportowcami

Z księciem na zamku

Piotr Pawłowski uczestniczy w spotkaniu z księciem Karolem, brytyjskim następcą tronu, w Zamku Królewskim w Warszawie.

Powiększone zdjęcie: Piotr Pawłowski z księciem Karolem, następcą Królowej Elżbiety.

Projektowanie uniwersalne

Ukazuje się unikatowy poradnik „Projektowanie bez barier – wytyczne”, skierowany nie tylko do architektów.

publikacja Projektowanie bez barier - wytyczne


2011

Idziemy na wybory

Rusza profrekwencyjna kampania „Idziemy na wybory!”.

Dostępne strony

Pojawia się serwis dostepnestrony.pl i broszura na ten temat.

screen strony internetowej dostepnestrony.pl

10. edycja

Konkurs „Człowiek bez barier” ma 10 lat.

Serwis dla mediów

Zaczyna działać Agencja Informacyjna Integracja Info, przygotowująca materiały prasowe, radiowe i telewizyjne na temat niepełnosprawności.

logo Integracja info.pl

Młodzi filmują

W ramach projektu „Warszawa bez barier” (organizowanego z Urzędem m.st. Warszawy) młodzież kręci filmy o życiu z niepełnosprawnością.

Napis Warszawa bez barier

Audyty www

Integracja ma na koncie analizę ponad 530 stron internetowych pod kątem ich dostępności dla osób z niepełnosprawnością.

niedowidzący mężczyzna testuje stronę integracji


2012

O finansach

Zaczyna działać serwis finansebezbarier.pl. Przybliża – z pozoru skomplikowaną – tematykę dotyczącą kredytów, rachunków, lokat i ubezpieczeń osobom zagrożonym wykluczeniem ekonomicznym.

screen strony internetowej finansebezbarier.pl

Zachowuj się

Premierę ma publikacja „Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością” oraz cztery filmy edukacyjne na temat komunikacji z osobami z różnymi niepełnosprawnościami.

savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnościa

Mapy miast Euro

Z okazji EURO2012 ukazują się mapy miast gospodarzy meczów – z uwzględnieniem lokalizacji stadionów, atrakcji turystycznych i miejsc przyjaznych kibicom z niepełnosprawnością.

Na dworcach PKP

Zaudytowanych zostaje siedem najważniejszych dworców PKP w Polsce, pod kątem dostępności architektonicznej.


2013

500 odcinków

Powstaje 500. odcinek programu telewizyjnego „Integracja”.

10 lat portalu

Niepelnosprawni.pl – największy w Polsce portal na temat niepełnosprawności – ma 10 lat.

screen strony głównej portalu Niepelnosprawni.pl

Kolejne serwisy tematyczne

Powstają dwa serwisy: cyfrowaintegracja.org, na temat nowych technologii oraz serwis rekrutacyjny sprawniwpracy.pl.

telefon w dłoni

Dostępne loty

Przeszkolony zostaje personel pokładowy przewoźnika Eurolot (ok. 250 stewardes i stewardów).

dwie stewardessy

Premier.gov.pl

Eksperci Integracji dostosowują do potrzeb osób z niepełnosprawnościami serwis internetowy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Kuba Dębski z Integracji prezentuje dostosowaną stronwę premier.gov.pl

2014

Integracja.org

Zaczyna działać nowa, w pełni dostępna strona www.integracja.org, zgodna ze światowymi standardami WCAG2.0.

nowa odsłona strony integracja.org

Program z misją

Program telewizyjny zmienia nazwę na „Misja Integracja” i pojawia się w ogólnopolskim paśmie TVP Regionalna w każdą niedzielę rano.

kamera

Dostępna poczta

Trwają prace nad dostosowaniem 40 placówek Poczty Polskiej w całym kraju.

logo Poczty Polskiej

Metro dla wszystkich

Integracja testuje nowe wagony warszawskiego metra (Inspiro firmy Siemens) pod kątem ich dostępności dla osób z różnymi niepełnosprawnościami.

Certyfikowane centra

Szkolenie przechodzi personel trzech centrów handlowych w Warszawie: CH Wileńska, Arkadii i Galerii Mokotów.

Piotr Pawłowski i zarządzający centrum Arkadia

20 lat i 30 tys.

Magazyn „Integracja” kończy 20 lat i ma nakład 30 tys. egzemplarzy.


2015

Sukces strażaków

Głośna kampania Integracji: „Nie chcę być strażakiem” otrzymuje wiele nagród, m.in.: Brązowego Lwa podczas 63. Międzynarodowego Festiwalu Kreatywności w Cannes, 4 złota i 1 srebro w konkursie KTR2016 i nagrodę Grand Prix Innovation AD!

Wybory

Kampania „Wybory bez barier” zachęca osoby z niepełnosprawnością do udziału w głosowaniu. Jej hasło: „5 mln głosów może zmienić wszystko”.

okładka publikacji Informator. Wybory do sejmu i senatu

Więcej nas łączy...

Obchody 20-lecia magazynu „Integracja” uświetnia kampania społeczna pod hasłem: „Więcej nas łączy, niż dzieli...”.

niewidomy mężczyzna wraz z młodą dziewczyną kibicują w pokoju piłkarzom

Gala z Victorią Modestą

20. Wielka Gala Integracji odbywa się pod patronatem honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy, a gościem specjalnym jest artystka Viktoria Modesta.

Viktoria Modesta siedzi na krześle, trzymając mikrofon, podczas udzielania wywiadu na scenie na Wielkiej Gali Integracji

Społecznik

Szef Integracji zostaje „Społecznikiem Roku 2015” tygodnika „Newsweek Polska”.

W metrze

Kolejny „Dzień Integracji w metrze” wraz z savoir-vivre’em wobec osób z niepełnosprawnością oraz warsztatami dla dzieci i młodzieży.

metro

Szacun tropików

Nagroda Kampanii Społecznej Roku 2014 za „Szacun Tropików”.

Statuetka Kampanii Społecznej Roku 2014 dla Szacunu Tropików

To internetowa odsłona kampanii „Płytka wyobraźnia”.


2016

Lider dostępności

Startuje Konkurs Architektoniczno-Urbanistyczny „Lider Dostępności” pod paronatem Prezydenta RP.

Prezydent Andrzej Duda

50. urodziny

Piotr Pawłowski kończy 50 lat i otrzymuje od Zespołu m.in. swój portret składający się z 1000 zdjęć z archiwum organizacji.

Piotr Pawłowski

Nagroda Wektory

Szef Integracji otrzymuje Nagrodę Wektor 2015 od Konfederacji Pracodawców Polskich.

Spotkanie z politykiem

W Integracji odbywa się burzliwe spotkanie z europosłem Januszem Korwin-Mikke na temat niepełnosprawności.

Certyfikaty

Certyfikatem „Obiekt bez barier” zostają uhonorowane: Pałac Prezydencki, Rezydencja Prezydenta RP Belweder i Lotnisko Chopina w Warszawie.

Uwolnić moc(z)

Pojawia się kampania „Uwolnij swoją moc(z)”, której celem jest dostęp do refundowanego sprzętu urologicznego, niezbędnego dla osób z pęcherzem neurogennym.

napis Uwolnij swoją moc(z)

2017

Dla architektów

Ukazuje się poradnik „Projektowanie bez barier – wytyczne”, skierowany nie tylko do architektów.

Lista Mocy

Ukazuje się pionierska publikacja „Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością”.

publikacja Lista Mocy

Na bank dostępne

Piotr Pawłowski otrzymuje Medal Mikołaja Kopernika – nagrodę dla wybitnych postaci polskiej bankowości, jako wyraz uznania za działania na rzecz dostępności usług finansowych.

O pracy

Pojawiają się kompendia wiedzy „Dobre i złe praktyki. Zatrudnianie osób z niepełnosprawnością” oraz „Fakty i mity zatrudniania osób z niepełnosprawnością”.

Bez barier

Certyfikaty „Obiekt bez barier” dostają: Maraton (budynek Skanska Property Poland w Poznaniu), Centrum Obsługi Pasażera na dworcu Łódź Fabryczna, punkt Samsung Premium Service Plaza.

Przedstawicielka Integracji Anna Szygenda przyznaje certyfikat Obiekt bez barier na ręce dyrektora regionalnego Skanska Property Poland


2018

Test i...

Czytelnicy otrzymują Test Integracji – zestaw pytań (i odpowiedzi), dzięki którym dzieci i dorośli mogą sprawdzić swoją wiedzę na temat niepełnosprawności.

Na środku grafiki jest napis Test Integracji, wokół znajduje się sześć obrazków z publikacji savoir vivre wobec osób z niepełnosprawnością

...quiz

23. odsłona kampanii „Płytka wyobraźnia” przypomina internetowym quizem o bezpiecznym zachowaniu się nad wodą.

150 numerów

Ukazuje się jubileuszowy 150. magazyn „Integracja”, a portal Niepelnosprawni.pl obchodzi swoje 15-lecie!

Różne okładki niemal 150 magazynów Integracja

Do Ratusza

Podczas akcji „Z Integracji do Ratusza” kandydaci na prezydenta Warszawy siadają na wózkach i z ulicy Andersa 13 z dużym trudem jadą przed warszawski Ratusz.

Dwóch mężczyzn na wózkach wita się ze sobą przed siedzibą Integracji

8.10.2018

8 października 2018 r. w wieku 52 lat nagle umiera Piotr Pawłowski, założyciel i prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji oraz Fundacji Integracja. Piotr Pawłowski otrzymuje pośmiertnie m.in.: Nagrodę Rzecznika Praw Obywatelskich im. dr. Macieja Lisa, specjalne wyróżnienie 3. edycji Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego”, Nagrodę Dziennikarską „Ślad” im. bp. Jana Chrapka, Nagrodę Specjalną Konkursu „Człowiek bez barier”, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

Piotr Pawłowski - czarno białe zdjęcie

Bez dyskryminacji

Integracja podpisuje Kartę Różnorodności, dołączając do grona firm, instytucji i organizacji, zobowiązanych do zwalczania dyskryminacji i wykluczenia ekonomicznego.

Targi Książki

Integracja prezentuje swoje wydawnictwa podczas Warszawskich Targów Książki na Stadionie Narodowym.

Łukasz Bednarski na wózku pozuje razem z dziećmu - uczestnikami szkolenia do zdjęcia

Bez twórcy

23. Wielka Gala Integracji i 16. gala Konkursu „Człowiek bez barier” w Zamku Królewskim – są pierwszymi wydarzeniami po śmierci lidera Integracji.

pracownicy Integracji

2019

Prezes Ewa Pawłowska

Ewa Pawłowska, żona zmarłego Piotra Pawłowskiego, obejmuje – decyzją zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji i Fundacji Integracja – stanowisko prezesa organizacji i deklaruje kontynuowanie misji swojego męża.

prezes Integracji Ewa Pawłowska

100 postaci na 100-lecie

Premiera edycji specjalnej „Listy Mocy. 100 wyjątkowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością, działających w latach 1918‒2018”.

publikacja Lista Mocy z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

Rada Dostępności

Prezes Integracji Ewa Pawłowska wchodzi do Rady Dostępności, organu pomocniczego o charakterze opiniodawczo-doradczym, m.in. w programie Dostępność Plus i ustawie o dostępności.

Ewa Pawłowska, prezes Integracji dołączyła do Rady Dostępności

Honory w Gdyni

20. edycja konkursu „Gdynia bez barier” zostaje zadedykowana Piotrowi Pawłowskiemu – honorowemu obywatelowi miasta. Jego imieniem nazwano nagrodę dla osób angażujących się w działania skierowane na rzecz poszerzania wrażliwości społecznej.

Na scenie gdyńskiej m.in. prezydent Wojciech Szczurek

Piotr i Przyjaciele

W pierwszą rocznicę śmierci Piotra Pawłowskiego Integracja wydaje księgę wspomnień członków rodziny, przyjaciół, znajomych, partnerów, byłych i obecnych współpracowników.

Integracja LAB

Odbywa się konferencja „Laboratorium Dostępności”, poświęcona projektowaniu uniwersalnemu i dostępności architektonicznej. Zainaugurowana zostaje też działalność nowego działu o nazwie: IntegracjaLAB, pod kierunkiem Kamila Kowalskiego.

okładka magazynu Integracji

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy z powodu pandemii koronawirusa miałaś/-eś problemy z dostaniem się do lekarza, szpitala lub na rehabilitację?

Biuletyn

Wspierają nas