Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Krzysztof Michałkiewicz, dotychczasowy Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, został nowym prezesem PFRON

15.11.2019
Autor: Tomasz Przybyszewski, fot. M. Różański
Krzysztof Michałkiewicz mówi do mikrofonu, w tle ścianka z logami PFRON

15 listopada 2019 r. Krzysztof Michałkiewicz, dotychczasowy Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, odebrał z rąk minister rodziny Marleny Maląg nominację na prezesa PFRON.

Krzysztof Michałkiewicz ukończył socjologię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1980 r. rozpoczął działalność w NSZZ „Solidarność”, pracując m.in. w zarządzie regionu lubelskiego. Był aresztowany za udział w strajku WSK Świdnik i pozbawiony wolności na 2,5 roku. Więziony przez władze komunistyczne w Lublinie, Łodzi, Łęczycy i Hrubieszowie. W 1983, w trakcie przerwy w odbywaniu kary więzienia, otrzymał paszport z prawem jednokrotnego przekroczenia granicy polskiej. Wyjechał z rodziną do Australii. Jako człowiek „Solidarności” współorganizował w stolicy Australii historyczne wybory do Sejmu i Senatu 4 czerwca 1989 r.

Po powrocie do Polski w 1992 r. zaangażował się w budowę systemu pomocy społecznej na Lubelszczyźnie. W tym czasie sprawował funkcje kierownika Rejonowego Urzędu Pracy, dyrektora Wojewódzkiego Zespołu Pomocy Społecznej, potem był także dyrektorem Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Wojewódzkiego, zastępcą dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie oraz dyrektorem Domu Pomocy Społecznej. Od 2004 r. był zastępcą prezydenta Lublina.

W 2005 r. został wybrany na posła V kadencji w okręgu lubelskim. Od 31 października 2005 r. do 5 maja 2006 r. sprawował urząd ministra pracy i polityki społecznej w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza. W wyborach parlamentarnych w 2007, 2011 r. i 2015 r. ponownie wybierany był do Sejmu. W wyborach w 2019 r. bez powodzenia kandydował do Senatu.

Prócz działalności politycznej, Krzysztof Michałkiewicz działał w lokalnych organizacjach społecznych, m.in. w Lubelskim Towarzystwie Dobroczynności, Lubelskim Stowarzyszeniu Organizatorów Pomocy Społecznej, Lubelskim Obserwatorium Problemów Społecznych. Jego aktywność spotkała się z uznaniem. Za działalność społeczną otrzymał m.in. medal „Lumen Mundi” od ówczesnego arcybiskupa lubelskiego Józefa Życińskiego. Wśród innych wyrazów uznania tzw. strony społecznej minister Michałkiewicz otrzymał m.in. dyplom Lubelskiego Związku Inwalidów Narządu Ruchu, dyplom od organizacji osób niepełnosprawnych czy wyróżnienie Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo.

Komentarz

  • Miernota
    Matylda
    18.11.2019, 16:26
    Będzie takim prezesem PFRON-u, jakim był rzecznikiem.

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Sonda

Czy Twoim zdaniem dzieci powinny wrócić do szkoły we wrześniu?

Biuletyn

Wspierają nas