Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy odliczę komercyjny pobyt na turnusie?

30.12.2019
Autor: J.

Dotyczy zapisu w orzeczeniu (stopień umiarkowany): pkt IV „Niepełnosprawność istnieje od - nie da się ustalić”. Pytanie - czy przy takim zapisie będę mógł odliczyć w rozliczeniu podatkowym za rok 2019 koszty np. komercyjnego pobytu na turnusie rehabilitacyjnym w Konstancinie w miesiącu czerwcu i lipcu 2019 r. ( i inne wcześniejsze wydatki) biorąc pod uwagę zapis w pkt V orzeczenia: „ustalony stopień niepełnosprawności datuje się od 12.08.2019”? Dodatkowo wyjaśniam, że od tego zapisu złożyłem stosowne odwołanie, gdyż w załączonych dokumentach lekarzy specjalistów wyraźnie napisano, że choroba (Parkinson) rozpoznana od kilku lat - czekam na decyzję odwołąwczą. Proszę o wyjaśnienie.

Szanowny Panie,

możliwość uzyskania ulgi rehabilitacyjnej uzależnione jest od posiadania odpowiedniego orzeczenia o niepełnosprawności (stopniu niepełnosprawności).

Jednak po części pozytywną odpowiedź na Pana pytanie znalazłem w interpretacji Indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 5 marca 2018 r. sygnatura: 0112-KDIL3-2.4011.76.2018.1.DJ. Jak stwierdzono w/w interpretacji: „Reasumując, w sytuacji, gdy orzeczenie o niepełnosprawności syna zostało wydane w styczniu 2018 roku, ale niepełnosprawność datuje się od sierpnia 2017 roku, natomiast wydatki poniesione na zabiegi rehabilitacyjne, na zakup paliwa zużytego do przejazdu własnym samochodem osobowym na wizyty lekarskie i zabiegi rehabilitacyjne, na zakup hydromasażera i wideoniani Wnioskodawczyni poniosła w 2017 roku po dacie wskazanej w orzeczeniu jako data powstania niepełnosprawności dziecka, a wydatki te nie zostały sfinansowane (dofinansowane) w żadnej formie to Wnioskodawczyni, jako osoba na której utrzymaniu znajduje się niepełnosprawny syn może odliczyć je od dochodu w zeznaniu rocznym za 2017 r. w ramach wydatków na cele rehabilitacyjne”.

Warto pamiętać, iż jest to interpretacja indywidualna wydana w konkretnej sprawie, dlatego Państwa sprawę warto skonsultować z urzędnikami Krajowej Informacji Podatkowej prowadzonej przez Ministerstwo Finansów

Krajowa Informacja Podatkowa

czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 18.00

Infolinia:

z tel. stac.: 801 055 055

z tel. kom.: (22) 330 0330

Więcej ciekawych informacji znajdzie w naszych artykułach.

10 pytań o ulgę na samochód. Izba Skarbowa odpowiada.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas