Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

500 plus a orzeczenie KRUS

29.12.2019
Autor: A.

Dlaczego KRUS nie toleruje zaświadczeń o niepełnosprawności z powiatowych komisji lekarskich, skoro w przepisach powiedziane jest, że orzeczenie na stałe, które jest prawomocne, może działać również w KRUS. Chcę złożyć podanie o 500+ dla 86-letniej pani, która ma takie orzeczenie na stałe, a KRUS każe wysłać ją na komisję lekarską KRUS. Powołuję się na art. z 97 roku, który znajduje się w Googlach pod tyt. Orzecznictwo w KRUS, a inne orzeczenia.

Szanowna Pani,

Zgodnie z ustawą z dnia 31 lipca 2019 r. o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji (Dz.U. 2019, poz. 1622), dotyczy ono osoby, która:

  • ukończyła 18 lat oraz
  • jest niezdolna do samodzielnej egzystencji oraz
  • nie jest uprawniona do świadczenia pieniężnego finansowanego ze środków publicznych ( np. emerytury, renty, zasiłku stałego albo zasiłku okresowego o charakterze innym niż jednorazowe ani nie jest uprawniona do świadczenia z zagranicznej instytucji właściwej do spraw emerytalno-rentowych) , albo jest uprawniona do tych świadczeń, ale ich łączna wysokość brutto nie przekracza 1600 zł oraz

(z wyłączeniem renty rodzinnej przyznanej w okolicznościach, o których mowa w art. 68 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2018 r. poz. 1270 i 2245 oraz z 2019 r. poz. 39, 730 i 752 tj. dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione mają prawo do renty rodzinnej bez względu na wiek, jeżeli stały się całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolne do pracy w okresie do ukończenia 16 lat lub do ukończenia nauki w szkole, jeżeli przekroczyły 16 lat życia, nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25 lat życia), zasiłku pielęgnacyjnego oraz innych dodatków i świadczeń wypłacanych wraz z tymi świadczeniami na podstawie odrębnych przepisów przed dokonaniem odliczeń, potrąceń i zmniejszeń).

  • ma polskie obywatelstwo, prawo pobytu lub prawo stałego pobytu w Polsce, jeśli jest obywatelem jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej albo Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej, lub ma zalegalizowany pobyt w Polsce (jeśli jest obywatelem państwa spoza UE albo EFTA), oraz
  • zamieszkuje w Polsce.

Niezdolność do samodzielnej egzystencji uprawniająca do otrzymania świadczenia uzupełniającego musi być stwierdzona orzeczeniem o całkowitej niezdolności samodzielnej egzystencji (w szczególności orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji lub, orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji lub, orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i niezdolności do samodzielnej egzystencji lub, orzeczeniem o całkowitej niezdolności do służby i niezdolności do samodzielnej egzystencji, w przypadku osób uprawnionych do emerytury lub renty zagranicznej bądź innego świadczenia zagranicznego o podobnym charakterze – dokumentem potwierdzającym prawo do tych świadczeń i ich wysokość, wystawionym przez zagraniczną instytucję właściwą do spraw emerytalno-rentowych).

Posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności wydanego przez powiatowy lub miejski zespół ds. orzekania o niepełnosprawności nie zastępuje powyższego orzeczenia.   

W sprawie świadczenia uzupełniającego proszę zapoznać się z informacjami na stronie KRUS.

 

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas