Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Do Sejmu wpłynęła autopoprawka ws. Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych

19.11.2019
Autor: PAP, fot. Kancelaria Sejmu / Paweł Kula
widok na budynek sejmu dach z flagą

Do Sejmu wpłynęła autopoprawka do poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych poinformowano w poniedziałek, 18 listopada, późnym wieczorem na stronach kancelarii Sejmu.

Projekt nowelizacji ustawy o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych (SFWON) posłowie PiS złożyli w zeszłym tygodniu. Pierwsze czytanie projektu zaplanowano na wtorek, 19 listopada. W imieniu wnioskodawców autopoprawkę wniosła posłanka Urszula Rusecka (PiS).

Ustawa o SFWON weszła w życie 1 stycznia 2019 r. Celem tego funduszu jest przede wszystkim wsparcie społeczne, zawodowe, zdrowotne i finansowe osób z niepełnosprawnością. Poselski projekt nowelizacji przewiduje, że fundusze ze SFWON będą mogły być przeznaczane także na rzecz emerytów i rencistów. Z tego powodu autorzy projektu zaproponowali zmianę nazwy na „Fundusz Solidarnościowy”.

Projekt przewiduje, że z pieniędzy Funduszu będzie mogło być finansowane jednorazowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów (np. tzw. trzynaste emerytury) wraz z kosztami jego obsługi. Finansowane mają też być renta socjalna i zasiłek pogrzebowy, który przysługuje w razie śmierci osoby pobierającej rentę socjalną (obecnie są one finansowane z budżetu państwa).

Zgodnie z projektem pieniądze na refundację tzw. trzynastych emerytur i rent z 2019 r., wypłacone z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, są kosztami Funduszu. Tym samym Fundusz przekaże do FUS pieniądze na refundację tego świadczenia. Minister finansów wpłaci do Funduszu Rezerwy Demograficznej pieniądze z budżetu państwa, zablokowane w części dotyczącej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Funduszowi z kolei zostanie udzielona pożyczka w kwocie do 9 mld zł z Funduszu Rezerwy Demograficznej.

Zwiększenie limitu wydatków

Wskutek nowelizacji maksymalny limit wydatków w latach 2019-2028 miał zwiększyć się z prawie 23,7 mln zł do 31,8 mln zł (z części 44 – zabezpieczenie społeczne). Autopoprawka zwiększa jednak limit wydatków w latach 2019-2028 do 32,244 mln zł

„Finansowanie tych świadczeń: jednorazowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów oraz renty socjalnej i zasiłku pogrzebowego, który przysługuje w razie śmierci osoby pobierającej rentę socjalną ze środków Funduszu, wpisuje się w cel, jakim jest zapewnienie wsparcia finansowego emerytom i rencistom” – argumentują autorzy projektu. „Sprzyja również koncentracji i koordynacji zadań związanych z realizacją ww. świadczeń wypłacanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, w ramach jednej jednostki sektora finansów publicznych, tj. Funduszu Solidarnościowego” – dodają.

Projekt krytycznie oceniły posłanki KO Marzena Okła-Drewnowicz i Iwona Hartwich. Ich zdaniem tym projektem PiS chce zabrać pieniądze osobom z niepełnosprawnością. Iwona Hartwich przypomniała, że SFWON został utworzony w wyniku 40-dniowego protestu osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów.

Również środowisko osób z niepełnosprawnością domaga się wyjaśnienia ws. proponowanych zmian. W tej sprawie wystosowano list do marszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego, który podpisało 79 organizacji pozarządowych.

Źródłem przychodów Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych jest przede wszystkim obowiązkowa składka stanowiąca 0,15 proc. podstawy wymiaru składki na Fundusz Pracy, a także danina solidarnościowa od dochodów osób fizycznych – w wysokości 4 proc. od nadwyżki dochodów powyżej miliona złotych za rok podatkowy (suma dochodów będzie pomniejszana o zapłacone składki na ubezpieczenia społeczne). Pierwszy raz daninę najbogatsi podatnicy zapłacą w 2020 r. od dochodów uzyskanych w 2019 r.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Do Mistrza
  niepełnosprawna
  20.11.2019, 17:40
  Proszę nie pisać ,że podwyżki minimalnej są szkodliwe działania , bo to dobre działania PiS -u i ludzie są im wdzięczni za to .Są bowiem niepełnosprawni , którzy nie mają rent i żadnych zasiłków i żyją wyłącznie z tej minimalnej pensji, bo więcej im nikt nie zapłaci .A po reformie orzecznictwa będzie zapewne takich osób jeszcze więcej .
  odpowiedz na komentarz
 • PIS okrada niepełnosprawnych
  Mistrz
  19.11.2019, 20:59
  Skoro Fundusz Solidarnościowy był stworzony dla osób niepełnosprawnych na finansowanie 500+, to niech PIS zrobi 500+ dla niepełnosprawnych ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Niepełnosprawni emeryci ze znacznym stopniem też dostaną, więc argumenty typu emeryt=niepełnosprawny upadają. To wcale nie jest takie jednoznaczne. To niepełnosprawnym funduje się podwyżki cen leków, dojazdów i innych rzeczy, bez których życie jest niemożliwe. To 500+ na dzieci i podwyżki minimalnej pensji są najbardziej szkodliwym działaniem nieudaczników PIS, czyli Morawieckiego i Kaczyńskiego. Z każdym miesiącem ich rządów żyje nam się coraz gorzej.
  odpowiedz na komentarz
 • Przecież to dobrze
  niepełnosprawna
  19.11.2019, 11:22
  Wśród emerytów i starszych jest wiele osób z niepełnosprawnościami i oni dostaną trzynastkę , która jest im potrzebna , bo koszty życia rosną.I to jest dobre rozwiązanie.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Co sądzisz o proponowanych przez rząd zmianach w ustawie o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych?

Biuletyn

Wspierają nas