Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

„Podczas kontroli ręce na kierownicy”. A co z osobami bez rąk?

19.11.2019
Autor: Beata Dązbłaż, fot. pixabay.com
środek auta kierownica i deska rozdzielcza widać siedzącą kobietę z ręką na kierownicy

Jeden z Czytelników zwrócił się do naszej redakcji z pytaniem, co w sytuacji, gdy kierowca, który z powodu niepełnosprawności, nie będzie mógł trzymać rąk na kierownicy w czasie zatrzymania do kontroli drogowej przez patrol policji. 7 listopada 2019 r. weszło bowiem w życie zmodyfikowane rozporządzenie w sprawie kontroli ruchu drogowego. Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wyjaśnia nam tę kwestię.

Dokładnie chodzi o przepis z paragrafu 24 Rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z dnia 5 listopada 2019 r. w sprawie kontroli ruchu drogowego (Dz. U. poz. 2141). Brzmi on następująco:

W przypadku podania przez kontrolującego polecenia lub sygnału do zatrzymania pojazdu kierujący tym pojazdem:

 1. zatrzymuje pojazd;
 2. trzyma ręce na kierownicy;
 3. na polecenie kontrolującego:
 • wyłącza silnik pojazdu,
 • włącza światła awaryjne,
 • umożliwia mu dokonanie identyfikacji pojazdu, w szczególności przez udostępnienie komory silnika oraz innych miejsc w pojeździe.

Kierujący pojazdem lub pasażer pojazdu mogą wysiadać z kontrolowanego pojazdu za zezwoleniem kontrolującego.

Podinspektor Radosław Kobryś, radca Wydziału Opiniodawczo-Analitycznego Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wyjaśnia nam, że przepis ten obowiązuje od 20 lat i nie jest nowością wprowadzaną nowelizacją rozporządzenia.

- Redakcja przepisu jest bliźniacza do obowiązującego uprzednio. Informuję, że wskazane przepisy umożliwiają wymaganie od kontrolowanego spełnienia określonych obowiązków jednak ich egzekwowanie opiera się o zasady celowości, logiki oraz zdrowego rozsądku. Nie inaczej jest w podanym przykładzie, w którym kierowca zatrzymany do kontroli drogowej nie może trzymać rąk na kierownicy z powodu swojej niepełnosprawności – mówi podinsp. Radosław Kobryś.

Zatem nie nastąpiły w tym względzie przełomowe zmiany, podobnie zresztą w dotychczasowych przepisach istniała możliwość ukarania mandatem kierowcy, który nie zastosowałby się do obowiązujących przepisów.

 

 

 

Komentarz

 • Rozporządzenie trzeba poprawić
  Marta
  21.11.2019, 14:59
  Przepis powinien wyraźnie wykluczać z niego osoby z niepełnosprawnością rąk (czy to bez rąk czy ze sparaliżowaną chociaż jedną ręką). Takie osoby legalnie jeżdżą odpowiednio dostosowanymi autami. Nie może być tak, że rozporządzenie jest bublem, nie uwzględnia oczywistych wyjątków i można najwyżej mieć nadzieję, że policjant wykaże się logiką. Oczywiście, że policjant, który wystawiłby taki "mandat za niepełnosprawność" skompromitowałby i siebie i Policję. Ale rozporządzenie trzeba zmienić.

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas