Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Strategie upamiętniania niepełnosprawności w przestrzeni publicznej. Wykład w Zachęcie

19.11.2019
Autor: inf. prasowa
rzeźba wenus z milo bez ręki od ramienia, a drugiej od przedramienia

Czy patrząc na Wenus z Milo widzimy osobę z niepełnosprawnością? Dlaczego często nie widzimy rzeźb i pomników osób z niepełnosprawnościami? Teatr 21 zaprasza na wykład dr Natalii Pamuły pt. „Strategie upamiętniania niepełnosprawności w przestrzeni publicznej”. Wydarzenie odbędzie się 25 listopada 2019 o godz. 18:00 w Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki. 

Wykład dr Natalii Pamuły poświęcony będzie sposobom reprezentowania niepełnosprawności w przestrzeni publicznej oraz napięciom, jakie towarzyszą upamiętnianiu w formie pomników osób z niepełnosprawnościami. Zastanowimy się, co widzimy, gdy patrzymy na pomniki osób z niepełnosprawnością (i dlaczego często ich nie widzimy). Co widzimy, gdy patrzymy na pomniki weteranów wojennych (czy kiedykolwiek widzimy w nich osoby niepełnosprawne); co widzimy, gdy patrzymy na pomnik Alison Lapper w ciąży (i dlaczego jest to wyjątkowy pomnik) i dlaczego o Wenus z Milo nie myślimy jako o rzeźbie przedstawiającej osobę z niepełnosprawnością. Na przykładzie polskiej kultury i polskich pomników porozmawiamy, jak działa konstruowanie pamięci narodowej, gdy mowa o niepełnosprawności.Tematem wykładu jest szeroko rozumiana polityka (nie)widzialności niepełnosprawności w przestrzeni publicznej oraz kategorie estetyczne, takie jak piękno i brzydota, które zinterpretujemy poprzez narzędzia oferowane przez studia o niepełnosprawności.

Dr Natalia Pamuła obroniła doktorat na temat reprezentacji niepełnosprawności w polskiej literaturze młodzieżowej i pamiętnikach osób z niepełnosprawnościami okresu 1954-1991 na Uniwersytecie w Buffalo w Nowym Jorku. Jest autorką artykułów na temat niepełnosprawności w polskiej kulturze i historii. Wraz z Magdą Szarotą i Martą Usiekniewicz była współredaktorką numeru „Studia de Cultura” na temat polskich studiów o niepełnosprawności. Na Uniwersytecie Warszawskim prowadzi zajęcia dotyczące studiów o niepełnosprawności.

Organizatorzy zapewniają tłumaczenie na PJM (polski język migowy). Wstęp wolny. Wykład odbędzie się w Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki (sala multimedialna, wejście od ul. Burschego).

Wydarzenie odbywa się w ramach „GAP SIĘ!” – drugiego sezonu Centrum Sztuki Włączającej realizowanego przez Teatr 21 w ramach Domu Tymczasowego Teatru 21 w Zachęcie. Wydarzenie współfinansowane przez m.st. Warszawa.


 




   

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas