Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Premier: wprowadzimy pakiet badań dla każdego Polaka po 40. roku życia

19.11.2019
Autor: PAP, fot. Mateusz Różański
Premier Mateusz Morawiecki

Wprowadzimy pakiet badań dla każdego Polaka po 40. roku życia i przeznaczymy niemal 1 mld zł na supernowoczesne Centrum Onkologii; utworzymy fundusz modernizacji szpitali mówił we wtorek, 19 listopada, w expose premier Mateusz Morawiecki.

Premier mówił, że choroby nowotworowe i serca są olbrzymim zagrożeniem dla wszystkich Polaków. Podkreślił, że Narodowy Program Zdrowia Kardiologicznego już przynosi dobre efekty; jak dodał, ruszyła m.in. Narodowa Strategia Onkologiczna.

- Podnieśliśmy radykalnie nakłady na zdrowie, wzrosły z 70 do 106 mld zł, o ponad 50 proc. Wprowadzimy także zapowiedziany pakiet badań dla każdego Polaka po 40. roku życia i przeznaczymy niemal miliard złotych na supernowoczesne Centrum Onkologii – zapowiedział premier.

Dodał, że w tej kadencji rządu kierunki medyczne skończy nawet 50 proc. więcej studentów niż jeszcze cztery, pięć lat temu.

- By podnosić standardy w dużych miastach, małych powiatach utworzymy fundusz modernizacji szpitali (...) odnowione, zmodernizowane szpitale, to będzie również symboliczne pożegnanie z PRL-owską szarzyzną i odrapaniem w tak ważnej dziedzinie jak zdrowie – zapowiedział premier Morawiecki.

Premier mówił, że Polska ma już duże, dobre doświadczenie z cyfryzacją i rządowi udało się wdrożyć informatyzację do służby zdrowia w postaci m.in. e-recept, e-zwolnień oraz internetowe konto pacjenta.

- Każdego dnia wystawiamy około miliona e-recept i elektronicznych zwolnień – mówił szef rządu.

- W tej i innych dziedzinach naszym hasłem będzie „od Polski papierowej do Polski cyfrowej” – zapowiedział Mateusz Morawiecki.

Premier zapowiedział też, że rząd wprowadzi „mechanizmy sprawdzania satysfakcji obywatela z kontaktu z urzędem”; podkreślił, że to urzędy są stworzone dla ludzi, a nie odwrotnie.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • DLACZEGO
    Ink
    21.11.2019, 10:35
    I ludziska się będą cieszyć że mają super nowoczesne centrum onkologii za 1 mld zł. Ze w każdym roczniku wyjdzie 50% więcej lekarzy ( a z jaką wiedzą, ano z tym co im korporacje medyczno - farmaceutyczne zatwierdza jako jedynie słuszne) Niech się ludzie lepiej zastanowia DLACZEGO coraz więcej ludzi choruje? Tym trzeba się zająć, dlaczego się tak dzieje, a nie budować centra onkologii co jest niejako po fakcie jak już człowiek tego raka dostanie. Jest parę przyczyn tego np pseudozarcie jakim nas karmią, i nie mówię tutaj o fast foodach tylko o np chlebie ( że zmodyfikowanej genetycznie tzw pszenicy zwykłej, nafaszerowanej glifosatem) albo o mięsie ( zwierzęta karmione pasza z soi GMO sprowadzaneh z USA i Argentyny, nafaszerowane antybiotykami, hormonami i pies wie czym jeszcze)
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Co sądzisz o proponowanych przez rząd zmianach w ustawie o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych?

Biuletyn

Wspierają nas