Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Sejm nie zgodził się na odrzucenie projektu PiS o zmianach w Funduszu Solidarnościowym

20.11.2019
Autor: PAP, fot. Kancelaria Sejmu
sala sejmowa z dużą liczbą siedzących i stojących posłów godło i flaga Polski

Sejm nie poparł wniosku opozycji o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu PiS w sprawie finansowania tzw. trzynastych emerytur z Funduszu Solidarnościowego. W nocy z wtorku na środę, 20 listopada, projekt skierowano do dalszych prac w Komisji Finansów Publicznych, która odbędzie się 20 listopada.

Wnioski o odrzucenie projektu złożyły kluby KO, Lewica, KP PSL-Kukiz’15 i Koło Poselskie Konfederacja. Za odrzuceniem projektu w pierwszym czytaniu głosowało 211 posłów, przeciw było 227, od głosu wstrzymał się poseł KO Dariusz Joński.

Projekt został skierowany do dalszych prac wyłącznie w Komisji Finansów Publicznych, a nie – jak chciała opozycja – do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Sejm zobowiązał komisję do przedstawienia sprawozdania w terminie umożliwiającym jego rozpatrzenie w czwartek. Posiedzenie komisji jest zaplanowane na środę na godz. 12.30.

We wtorek późnym wieczorem, w trakcie pierwszego czytania odbyła się burzliwa debata nad projektem. W jej trakcie posłowie PiS zapewniali, że nowelizacja nie ograniczy wsparcia dla osób z niepełnosprawnością. Z tą opinią nie zgadzali się jednak posłowie opozycji, którzy wskazywali, że rząd zabiera środki osobom z niepełnosprawnością, aby zrealizować obietnice wyborcze.

Cel Funduszu

Ustawa o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych weszła w życie 1 stycznia 2019 r. Celem tego funduszu jest przede wszystkim wsparcie społeczne, zawodowe, zdrowotne i finansowe osób z niepełnosprawnością. Poselski projekt nowelizacji przewiduje, że fundusze ze SFWON będą mogły być przeznaczane także na rzecz emerytów i rencistów. Z tego powodu autorzy projektu zaproponowali zmianę nazwy funduszu na Fundusz Solidarnościowy.

Projekt przewiduje, że z pieniędzy Funduszu będzie mogło być finansowane jednorazowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów (np. tzw. trzynaste emerytury) wraz z kosztami jego obsługi. Finansowane mają też być renta socjalna i zasiłek pogrzebowy, który przysługuje w razie śmierci osoby pobierającej rentę socjalną (obecnie są one finansowane z budżetu państwa).

Zgodnie z projektem pieniądze na refundację tzw. trzynastych emerytur i rent z 2019 r., wypłacone z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, są kosztami Funduszu. Tym samym Fundusz przekaże do FUS pieniądze na refundację tego świadczenia. Minister finansów wpłaci do Funduszu Rezerwy Demograficznej pieniądze z budżetu państwa, zablokowane w części dotyczącej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Funduszowi z kolei zostanie udzielona pożyczka w kwocie do 9 mld zł z Funduszu Rezerwy Demograficznej (w złożonej w poniedziałek autopoprawce doprecyzowano, że pożyczka będzie nieoprocentowana).

Wskutek nowelizacji maksymalny limit wydatków w latach 2019-2028 zwiększyłby się z prawie 23,7 mln zł do 32,2 mln zł (z części 44 – zabezpieczenie społeczne).

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • PIS, to oszuści - złamali obietnice !
  Mistrz
  20.11.2019, 19:14
  To miał być fundusz DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH, a nie do generowania kasy na zasiłki pogrzebowe i tzw renty socjalne, bo to WCALE NIE SĄ RENTY, TYLKO ZASIŁKI, a te finansuje Skarb Państwa ! Zapamiętamy i Dudy w maju nie poprzemy.
  odpowiedz na komentarz
 • Zlodziejstwo
  Nosacz
  20.11.2019, 15:54
  Raz pieniadze kradna na populistyczne obietnice wyborcze, dwa pozbeda sie waloryzacji rent socjalnych. Fundusz moze zbankrutowac, panstwo nie.
  odpowiedz na komentarz
 • O jej
  Adaś
  20.11.2019, 13:45
  Ludzie każdy kto ma niesamodzielność ZUS powinien dostać 5 stów bez względu na dochód...na dziecko jest taka forma przyjęta ..dlaczego niepełnosprawni mają być ograniczani
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Co sądzisz o proponowanych przez rząd zmianach w ustawie o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych?

Biuletyn

Wspierają nas