Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Wycofanie wniosku o przyznanie renty z tytyłu niezdolności do pracy a przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego

30.12.2019
Autor: J.

Dzień dobry, mam pytanie dotyczące jasności sytuacji, w której się znalazłam. Opiekuję się synem, który od urodzenia jest dzieckiem niepełnosprawnym i w związku z tym pobieram świadczenie pielęgnacyjne. Syn po raz kolejny stanął na komisji lekarskiej, gdzie ponownie otrzymał orzeczenie o niepełnosprawności ze wszystkimi punktami, które dają możliwość ubiegania się o świadczenie pielęgnacyjne dla opiekuna. W momencie rozstrzygania się całej sytuacji z racji swoich problemów zdrowotnych złożyłam wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Przy czym analizując sytuację rodzinną i finansową wycofałam wniosek o rentę jeszcze przed stawieniem się na komisji lekarskiej. Po wycofaniu wniosku o rentę złożyłam wniosek o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego. Czy istnieje możliwość, by odmówiono mi przyznania świadczenia pielęgnacyjnego mimo, że nie mam przyznanej renty i ze sprawy się wycofałam. Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

Szanowna Pani,

Zgodnie z art. 17 ust 5 ustawy o świadczeniach rodzinnych z dnia 28 listopada 2003 r. świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli osoba sprawująca opiekę:

  • ma ustalone prawo do emerytury, renty, renty rodzinnej z tytułu śmierci małżonka przyznanej w przypadku zbiegu prawa do renty rodzinnej i innego świadczenia emerytalno-rentowego, renty socjalnej, zasiłku stałego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego lub rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, o którym mowa w ustawie z dnia 31 stycznia 2019 r. o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym,
  • ma ustalone prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego, świadczenia pielęgnacyjnego lub zasiłku dla opiekuna, o którym mowa w ustawie z dnia 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów.

W Pani przypadku mamy sytuację, że nie ma Pani ustalonego prawa do renty, z uwagi na wycofanie wniosku o rentę. Ta kwestia jest więc wyjaśniona i nie będzie miała ona wpływu na przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego.  

Natomiast zgodnie z art. 17 ust 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, świadczenie pielęgnacyjne przysługuje z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej:

  1. matce albo ojcu,
  2. opiekunowi faktycznemu dziecka,
  3. osobie będącej rodziną zastępczą spokrewnioną w rozumieniu ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej,
  4. innym osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy ciąży obowiązek alimentacyjny, z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności

- jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

W związku z powyższym w czasie postępowania będą badane pozostałe przesłanki konieczne do wydania decyzji w zakresie świadczenia pielęgnacyjnego.

 

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas