Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

„Kod dostępu. O kulturze, która nie wyklucza”. Konferencja w Poznaniu

22.11.2019
Autor: inf. prasowa
grafika niebieska po prawej zdjęcie kobiety po lewej na górze konferencja o przyszłości na dole kod dostępu. rozmowy o kulturze która nie wyklucza

„Kod dostępu. Rozmowy o kulturze, która nie wyklucza” to interdyscyplinarna konferencja dotycząca przyszłości kultury. Jest to również podsumowanie 9-letniego projektu społeczno-edukacyjnego „5 zmysłów”, którego głównym zadaniem jest szerzenie dostępu do wydarzeń kulturalnych wśród osób z niepełnosprawnościami. Konferencja odbędzie się 25 listopada w CK Zamek w Poznaniu.

Do udziału w konferencji zaprosiliśmy przedstawicieli instytucji kultury i organizacji pozarządowych, niezależnych artystów i działaczy społecznych zaangażowanych w pracę na rzecz inkluzji społecznej. Prelegenci (wśród nich także osoby z niepełnosprawnościami) wezmą udział w trzech panelach dyskusyjnych, w których podzielą się swoją wiedzą i spostrzeżeniami. Panele będą dotyczyły projektowania oferty kulturalnej dostępnej dla wszystkich odbiorców oraz obecności osób z niepełnosprawnościami w sferze społecznej i artystycznej.

Konferencja ma zasięg wojewódzki i ogólnopolski. Organizatorzy chcą zgromadzić jak największą liczbę przedstawicieli poznańskich i wielkopolskich podmiotów zajmujących się kulturą i edukacją, aby wspólnie wypracować długofalowe rozwiązania przeciwdziałające kulturalnemu wykluczeniu. Projektując ofertę kulturalną i edukacyjną powinniśmy dbać o podmiotowość wszystkich jej odbiorców. Dlatego tak istotna jest wiedza na temat różnych rodzajów niepełnosprawności i związanych z nimi potrzeb.

Głównym założeniem konferencji jest stworzenie wielkopolskiej platformy konsultacyjnej, która wpłynie na komunikację pomiędzy podmiotami, będzie pomocna w znalezieniu rozwiązań bieżących problemów, a także pozyskania partnerów i specjalistów do realizacji wydarzeń (np. w dziedzinie audiodeskrypcji, tłumaczeń na PJM). „Wspólnie będziemy dyskutować o przyszłości edukacji kulturalnej i społecznej. Poruszymy tematy niwelowania barier komunikacyjnych, infrastrukturalnych, ekonomicznych i społecznych, zastanowimy się nad rolą instytucji kultury w kształtowaniu społecznej wrażliwości, wreszcie – zainspirujemy do tworzenia zaangażowanych działań, które są kluczem do walki z dyskryminacją” – piszą organizatorzy.

Do udziału w konferencji zapraszeni są pracownicy instytucji i organizacji kultury, członkowie samorządów terytorialnych, instruktorzy placówek terapii zajęciowej, osoby z niepełnosprawnościami, artyści oraz wszystkie inne zainteresowane osoby.

Rejestracja na www.5zmyslow.pl.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Organizatorem konferencji jest Stowarzyszenie Edukacyjne MCA.

Współorganizatorem wydarzenia jest Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Projekt jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Wojewody Wielkopolskiego, Miasta Poznania, Powiatu Poznaoskiego oraz Funduszu Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy z powodu pandemii koronawirusa miałaś/-eś problemy z dostaniem się do lekarza, szpitala lub na rehabilitację?

Biuletyn

Wspierają nas