Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Autyzm, co dalej?

23.12.2019
Autor: M.

Witam serdecznie. Po kilku wizytach u psychiatry z moim 4-letnim synem postawiono mu diagnozę autyzmu. Może jest tu jakaś mama i podpowie, co dalej, jak starać się o orzeczenie, jakie dokumenty są potrzebne do orzeczenia, czy tylko opinia od psychiatry, psychologa i logopedy wystarczy, żeby otrzymać orzeczenie o niepełnosprawności?

Szanowna Pani,

W sprawie orzeczenia o niepełnosprawności dla dziecka, które nie ukończyło 16. roku życia, proszę zapoznać się z informacjami o organach orzekających o niepełnosprawności. 

Artykuł o orzeczeniu do celów pozarentowych.

Zalecam także udać się do powiatowego (miejskiego) zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności, gdzie zostaną Pani udzielone wszelkie informacje i będzie Pani mogła pobrać wniosek i wzory dokumentów.         

Proszę pamiętać, że podstawą uznania osoby, która nie ukończyła 16. roku życia za niepełnosprawną jest ustalenie, że:

  • ma naruszoną sprawność fizyczną lub psychiczną;
  • przewidywany okres trwania upośledzenia stanu zdrowia przekracza 12 miesięcy;
  • wymaga zapewnienia jej całkowitej opieki lub pomocy w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych w sposób przewyższający wsparcie potrzebne osobie w danym wieku z powodu wady wrodzonej, długotrwałej choroby lub uszkodzenia organizmu.

Bardzo ważnym jest, że wszystkie wymienione przesłanki muszą wystąpić łącznie.

Jeżeli będzie Pani składać wniosek w powiatowym (miejskim) zespole ds. orzekania o niepełnosprawności, proszę go przygotować w ten sposób (argumenty, treść, dokumentacja medyczna), aby z niego wprost wynikały ww. kwestie. Do wniosku załączamy dokumenty, które potwierdzają niepełnosprawność osoby ubiegającej się o orzeczenie.

 

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas