Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

„Osobom z niepełnosprawnością trudniej być pacjentem”. Debata z udziałem Księżnej Danii

27.11.2019
Autor: Tekst i zdjęcie: Ilona Berezowska
Na pierwszym planie stoi Księżna Danii, w tle cztery osoby, wśród nich Ewa Pawłowska, prezes Integracji

25 listopada 2019 r. miała miejsce wizyta w Warszawie duńskiej Pary Książęcej – w związku z obchodami stulecia ponownego nawiązania stosunków dyplomatycznych między Danią a Polską. Elementem wizyty była debata poświęcona integracji osób z niepełnosprawnością – na przykładzie Polski i Danii. W dyskusji wzięła udział Księżna Danii Maria Elżbieta, a także polscy i duńscy ministrowie, przedstawiciele instytucji i organizacji pozarządowych, w tym Fundacja Integracja. Debata była okazją do omówienia sytuacji pacjentów z niepełnosprawnościami w polskim i duńskim systemie zdrowotnym.

- To temat niezwykle ważny. W Polsce 9 mln ludzi ma więcej niż 60 lat. Ponad 12 proc. naszego społeczeństwa to osoby z niepełnosprawnościami – mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej.

Przypomniała skierowane do osób z niepełnosprawnościami projekty, programy i reformy, które przyczyniły się do poprawy ich sytuacji. Flagowym programem rządowym w tym obszarze jest Dostępność Plus.

Kazimierz Kuberski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podkreślał, że dla nowej minister tego resortu, Marleny Maląg, priorytetem są sprawy osób z niepełnosprawnością.

- Zależy nam na tym, by wsparcie, które otrzymają, obejmowało wszystkie możliwe obszary: społeczne, zdrowotne i zawodowe – podkreślił. – Naszym celem jest poprawa jakości życia osób z niepełnosprawnościami.

Diabeł tkwi w szczegółach

Dla Fundacji Integracja spotkanie było okazją, by przedstawić Księżnej obszary działalności oraz zaprezentować przedstawicielom polskiego rządu i duńskich instytucji wyniki przeprowadzonego na grupie 282 respondentów badania dotyczącego samocewnikowania.

Okazuje się, że choć nowoczesne cewniki hydrofilowe mogą istotnie poprawić jakość życia i zapobiegać infekcjom, wyłącznie takiego rodzaju sprzętu używa zaledwie 9 proc. dzieci i 12 proc. dorosłych (spośród tych, którzy się samocewnikują). Istnieje grupa osób sięgających po rozwiązania mieszane, jednak większość dzieci (53 proc.) i 49 proc. dorosłych używa wyłącznie tradycyjnych, tzw. suchych cewników. Przyczyną jest przede wszystkim wysoki koszt cewników hydrofilowych. Z tego powodu Integracja zaangażuje się w kampanię na rzecz zwiększenia ich refundacji.

- Integracja od 25 lat walczy o równe szanse osób z niepełnosprawnościami. Przedstawione przez nas badanie pokazuje, jak ważne w tej walce są szczegóły. Dostęp do nowych technologii medycznych zmniejsza ryzyko wypadania ze swoich ról społecznych – mówił Tomasz Przybyszewski, który prezentował wyniki badań Integracji.

- Dla Integracji ogromne znaczenie ma walka o godność pacjenta, a z tym wiąże się możliwość uzyskania niezbędnych świadczeń – podkreślała Ewa Pawłowska, prezes Fundacji Integracja. – Osobom z niepełnosprawnościami trudniej jest być pacjentem niż nam wszystkim.

Perspektywa 360 stopni

Zgodził się z nią Per Okkels, duński minister zdrowia, który podkreślał, że w Danii dostęp osób z niepełnosprawnością i seniorów do opieki zdrowotnej jest sprawą kluczową.

- Ten dostęp musi być równy dla wszystkich, chociaż niestety nie zawsze tak się dzieje. Pozycja społeczna, niepełnosprawność intelektualna, niepełnosprawność fizyczna to czynniki, które mogą utrudniać dostęp do odpowiedniej opieki – mówił minister.

Podkreślał wagę dostępności do usług medycznych od wczesnego dzieciństwa, a także dla osób z grup ryzyka i seniorów.

- W Danii staramy się patrzeć na pacjenta całościowo – dodał Jens Bouet, prezes Dansk Handicap Forbund, duńskiej organizacji wspierającej osoby z niepełnosprawnością. – Liczy się perspektywa 360 stopni. Każdy element ma znaczenie, gdy chodzi o jakość życia. Jeśli jeden element nie działa, wszystko się rozpada. Nie znaczy to, że w Danii wszystko jest idealnie. Każdą rzecz, każdy element na pewno można i należy poprawiać, udoskonalać, ale podstawą jest świadomość, że każdy z elementów jest częścią całej układanki i ma w niej swoją rolę do odegrania.

- Duńskie doświadczenia są dla nas niezwykle interesujące i jesteśmy wdzięczni za współpracę na tym polu – podkreśliła Ewa Pawłowska.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • U nas podobnie z dostepem
    Borzoi
    28.11.2019, 19:19
    U nas jest podobnie jak za granicą. Jak się zapłaci to dostęp do lekarza nie jest taki trudny chociaż pomoc jest taka sama jak na ubezpieczenie. Lekarz za nic nie odpowiada i nie ma nad nim żadnej władzy. Dla nich pacjent znaczy tyle samo co dla spółdzielni mieszkaniowej lokator.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy Twoim zdaniem dzieci powinny wrócić do szkoły we wrześniu?

Biuletyn

Wspierają nas