Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Dlaczego nie mam świadczenia pielęgnacyjnego?

20.12.2019
Autor: D.

Mam 70 lat, wypracowałam 25, syn uległ wypadkowi mając 16 lat, mam 1300 zł emerytury, syn jest całkowicie sparaliżowany, wynajmuje pomoc i brak na leki i życie, dlaczego nie mam świadczenia. Opiekuję się 20 lat.

Szanowna Pani,

zgodnie z art. 17 ust. 5. ustawy o świadczeniach rodzinnych - świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli:

1) osoba sprawująca opiekę:

  • ma ustalone prawo do emerytury, renty, renty rodzinnej z tytułu śmierci małżonka przyznanej w przypadku zbiegu prawa do renty rodzinnej i innego świadczenia emerytalno-rentowego, renty socjalnej, zasiłku stałego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego lub rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, o którym mowa w ustawie z dnia 31 stycznia 2019 r. o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym,
  •  ma ustalone prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego, świadczenia pielęgnacyjnego lub zasiłku dla opiekuna, o którym mowa w ustawie z dnia 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów;

Coraz więcej wydawanych jest wyroków przez sądy administracyjne, wskazujące na możliwość przyznania przynajmniej części kwoty świadczenia pielęgnacyjnego, stanowiącej różnicę pomiędzy kwotą świadczenia pielęgnacyjnego a otrzymywaną emeryturą.

Na przykład w wyroku z dnia 20 lutego 2019 r. w sprawie o sygn. akt II SA/Go 833/18 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim stwierdził, iż „narusza zasadę równości taka wykładnia art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. a u.ś.r., która pozbawia w całości prawa do świadczenia pielęgnacyjnego osoby mające ustalone prawo do emerytury w wysokości niższej niż to świadczenie”. Ponadto WSA stwierdził „Artykuł 17 ust. 5 pkt 1 lit. a u.ś.r. wyłącza prawo do świadczenia pielęgnacyjnego osoby mającej ustalone prawo do emerytury nie w całości, ale do wysokości tej emerytury”.

Jak stwierdził w uzasadnieniu WSA: „Podsumowując tę część rozważań należy stwierdzić, że opiekunowie osób niepełnosprawnych, którzy nabyli prawo do emerytury mają takie same obowiązki oraz koszty związane ze sprawowaniem opieki jak pozostali opiekunowie i nie ma żadnych przekonujących argumentów dla różnicowania wysokości pobieranych przez nich świadczeń. Takie różnicowanie jako niczym nieuzasadnione stanowi naruszenie zasady równości wyrażonej w art. 32 ust. 1 Konstytucji. Ponadto przyjęcie jako kryterium zróżnicowania faktu nabycia prawa do emerytury jest nie do pogodzenia z społecznym poczuciem sprawiedliwości albowiem prowadzi do pokrzywdzenia osób, które tak jak skarżąca, przed okresem sprawowania opieki pracowały zawodowo, co umożliwiło nabycie uprawnień emerytalnych. To swoiste „karanie” za aktywność zawodową stanowi o naruszeniu wyrażonej w art. 2 Konstytucji zasady sprawiedliwości społecznej”.

Warto zaznaczyć, iż wyrok został wydany w indywidualnej sprawie, niemniej jednak można pomocniczo wskazywać na taki wyrok w swoich staraniach o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego. Wskazane wyżej nieprawomocne orzeczenie.

Warto zapoznać się z artykułami podejmującymi zagadnienie zawarte w pytaniu ze strony www.niepełnosprawni.pl.

Więcej pieniędzy za opiekę? To możliwe!

NSA: opiekunowi osoby dorosłej nie można odmówić przyznania świadczenia pielęgnacyjnego.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas