Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Renta socjalna i zasiłek pielęgnacyjny

20.12.2019
Autor: J.

Dzień dobry. Czy mogę starać się o rentę socjalną i zasiłek pielęgnacyjny, jeśli mam umiarkowany stopień niepełnosprawności 04-L 11-L? Czy jeśli moja głuchota jest nieuleczalna, to mogę starać się o dostanie znacznego stopnia niepełnosprawności?

Szanowna Pani,

zgodnie z art.16 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (1.) Zasiłek pielęgnacyjny przyznaje się w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.

2. Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:

  1. niepełnosprawnemu dziecku;
  2. osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16. roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
  3. osobie, która ukończyła 75 lat
  4. Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje także osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16. roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21.roku życia.

Jeżeli posiada Pani zapis, z którego wynika iż niepełnosprawność powstała przed ukończeniem przez Panią 21. roku życia, to biorąc pod uwagę Pani umiarkowany stopień niepełnosprawności, przysługiwałby Pani zasiłek pielęgnacyjny.

Zgodnie z art. 4.1 ustawy o rencie socjalnej - renta socjalna przysługuje osobie pełnoletniej całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:

  1. przed ukończeniem 18. roku życia;
  2. w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej – przed ukończeniem 25. roku życia;
  3. w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

Zarówno kwestia orzeczenia przez ZUS (lekarz orzecznik, komisja lekarska ZUS) niezdolności do pracy, jak i kwestia orzeczenia o stopniu niepełnosprawności przez powiatowy zespół ds. orzekania o niepełnosprawności (druga instancja to wojewódzki zespół ds. orzekania o niepełnosprawności) to kwestia przede wszystkim medyczna, a nie prawna.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas