Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

4 grudnia rusza „OSPAR 2019”

29.11.2019
Autor: inf. prasowa
młodzi mężczyźnia na scenie stoją jeden za drugim widać ich uniesione ręce za nimi slajd z napisem ospar

XXIV Ogólnopolska Scena Prezentacji Artystycznych Realizacji „OSPAR 2019” odbędzie się tradycyjnie w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie już 4 grudnia, w godzinach 10.00 - 20.00, w auli im. Janusza Korczaka.

Grudniowa impreza to przegląd twórczości artystycznej, który daje możliwość zaprezentowania dokonań osób z placówek specjalnych – opiekuńczych, zakładów poprawczych, ośrodków wsparcia czy instytucji wychowawczych. Od początku swego istnienia OSPAR cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony różnorodnych ośrodków oraz studentów. Sprawia to, że na przestrzeni minionych lat w imprezie wzięło udział już ponad 200 różnorodnych placówek z terenu całego kraju. Scena organizowana jest nieprzerwanie od 1996 roku z inicjatywy dr. Mieczysława Sędzickiego z APS.

„Idea OSPAR-u wpisuje się w istotę tzw. twórczej resocjalizacji, której celem praktycznym jest przemiana tożsamości indywidualnej i społecznej nieprzystosowanej młodzieży przez stymulowanie rozwoju jej struktur [...] twórczych, wyposażenie w nowe indywidualne kompetencje (M. Konopczyński, 2010, s. 13). Jest miejscem, w którym  w praktyce realizują się cele arteterapii, będącej twórczym procesem wykorzystującym zasoby młodego człowieka, pozwalającym mu na harmonijne łączenie zmysłów z intelektem w przeżywaniu siebie i świata, w redukowaniu napięć i otwieraniu się (M.P. Stasiakiewicz, 2006, s. 476). Umożliwia również studentom zgłębiającym arkana przyszłej pracy poznać w wymiarze praktycznym elementy kulturotechniki” – piszą organizatorzy.

- Naszymi laureatami zostawało wielu utalentowanych artystycznie wykonawców, w tym m.in.: Adrian Makar (późniejszy zwycięzca programu telewizyjnego „Mam Talent!”, wychowanki zakładów poprawczych – późniejsze uczestniczki programu „Szansa na sukces”). Scena OSPAR to również występy wielu gwiazd. Gościliśmy m.in. Alicję Janosz, zespół VINO, Joannę Lewandowską, Leszka Kopcia, Katarzynę Dereń, Olafa Palmera (Niemcy), Małgorzatę Markiewicz, Julię Węgrowicz, grupę iluzjonistyczną METAMORPHOSIS i in. – mówi dr Mieczysław Sędzicki.

Na scenie OSPAR w trakcie minionych 23 lat zaprezentowało się łącznie ponad 7 000 utalentowanych artystów reprezentujących różne typy i profile placówek wsparcia. Na widowni zasiadło łącznie prawie 15 000 widzów. W roku ubiegłym zaprezentowali się wykonawcy z 31 placówek (ponad 500 osób) z terenu całej Polski.

Występy sceniczne podopiecznych różnego typu placówek opiekuńczych, wychowawczych i poprawczych, wspólnie na jednej dużej warszawskiej scenie – dają bezcenne przeżycia dla dzieci i nierzadko ich najbliższych.

Portal Niepelnosprawni.pl oraz magazyn „Integracja” objęły wydarzenie patronatem medialnym.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas