Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Warszawa zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie Access City Awards 2020

29.11.2019
Autor: Mateusz Różański, fot. inf. pras.
Trzy statuetki. Każda z nich w kształcie mężczyzny trzymającego nad głową otwarte okno, w którym widać sylwetki radosnych osób

Polska stolica otrzymała Access City Award – nagrodę dla europejskich miast, które są najbardziej przyjazne i dostępne dla osób z niepełnosprawnościami, gwarantują równy dostęp do praw podstawowych, poprawiają jakość życia mieszkańców i zapewniają wszystkim – niezależnie od wieku, mobilności i umiejętności – równy dostęp do wszystkich zasobów i atrakcji miejskich.

Nagroda jest przyznawana od 2010 roku przez Komisję Europejską we współpracy z Europejskim Forum Niepełnosprawności (European Disability Forum) i Europejską Platformę Osób Starszych (AGE Platform Europe).

Warszawa wzorem dla innych miast

„Nagroda za rok 2020 została przyznana za zintegrowane działania i włączające podejście, a także za całościową poprawę w bardzo krótkim czasie” – czytamy w uzasadnieniu opublikowanym na Twitterze Komisji Europejskiej.

- Miasto jest wzorem dla innych, pokazującym, jak wiele można zrobić w bardzo krótkim czasie, by uczynić przestrzeń bardziej dostępną dla osób z niepełnosprawnościami. Takie zaangażowanie może być kluczem do sukcesu – pogratulowała Warszawie Marianne Thyssen, do niedawna pełniąca funkcję komisarza ds. zatrudnienia, spraw społecznych, umiejętności i mobilności pracowników w Komisji Europejskiej.

Paweł Rabiej: przybywajcie do Warszawy

Nagrodę odbierał wiceprezydent Warszawy ds. społecznych Paweł Rabiej.

- Warszawa zmieniła się w sposób niezwykły w ciągu ostatnich 30 lat – mówił. – To były dramatyczne zmiany w krajobrazie Warszawy, infrastrukturze, transporcie, przestrzeni publicznej i sprawach społecznych. Ale przede wszystkim była to zmiana dotycząca dostępności. Była ona potrzebna, by zagwarantować naszym obywatelom równe prawa, poprawić jakość życia i zapewnić równy dostęp do zasobów i usług, które oferujemy jako miasto. Te zmiany są efektem szybkiego wzrostu gospodarczego, a także wykorzystania środków unijnych, ale też spójnej wizji i strategii, dialogu z naszymi mieszkańcami, ekspertami, organizacjami pozarządowymi i ciałami doradczymi, jak również ciężkiej pracy warszawskich urzędników.

Kilkanaście osób pozuje do zdjęcia, część z nich trzyma statuetki, za nimi mapa Europy

Wiceprezydent zaprosił też wszystkich do Warszawy, by mogli zobaczyć jaka stolica Polski jest dzisiaj: otwarta, dostępna, tolerancyjna i różnorodna.

- To miasto wielkiej energii i sukcesu ekonomicznego, ale też empatii, współczucia i serca – mówił. – Przybywajcie do Warszawy, by zobaczyć, jak stworzyliśmy miasto dla każdego, dla wszystkich mieszkańców.

W zeszłym roku trzecie miejsce w tym konkursie zajęła Gdynia.


Całą uroczystość można obejrzeć w udostępnionej relacji wideo.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Kto tu był i co oceniał
    Danuaria
    29.11.2019, 18:28
    Zapraszam tych, którzy oceniali dostępność Warszawy np na pl Wilsona, gdzie po wybudowaniu metra zlikwidowano dźwiękową sygnalizację na przejściach a ścieżka prowadząca dla niewidomych jest tylko na Krasińskiego, tylko po jednej stronie i tylko na niewielkich fragmentach w okolicy przejść dla pieszych i przystanków. I zapraszam na Bródno na ul Bartniczą, gdzie po jednej stronie tej ulicy jest ścieżka prowadząca, bo akurat ten chodnik był remontowany, a po drugiej stronie tej ścieżki nie ma, bo tam chodnik był remontowany rok wcześniej. I jeszcze zapraszam w boczne ulice, gdzie można się zabić na nierównych chodnikach. I mogłabym tak jeszcze wymieniać długo...
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas