Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

PFRON nie straci osobowości prawnej

28.04.2011
Autor: Tomasz Przybyszewski
Źródło: inf. własna, fot.: Etienne Ansotte/EastNews, Piotr Stanisławski

- Udało się uchronić osobowość prawną Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, czyli nie stanie się on, tak jak pozostałe fundusze w Polsce, rachunkiem bankowym – powiedział Jarosław Duda, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych.

Wiceminister Pracy i Polityki Społecznej podziękował za wsparcie w forsowaniu koncepcji pozostawienia osobowości prawnej PFRON posłom Sławomirowi Piechocie i Markowi Plurze oraz przedstawicielom organizacji pozarządowych, zebranym 27 kwietnia w Sejmie na konferencji „Równe szanse w pracy – niepełnosprawni obywatele w Polsce i w krajach UE”.

- Razem z kolegami przekonaliśmy ministra finansów Jacka Rostowskiego i to jest nasz sukces jako środowiska – podkreślił minister Duda. – Jako środowisko mamy wpływ na kształtowanie budżetu PFRON poprzez radę nadzorczą, z czego wynika wiele dobrych rzeczy. Chodzi m.in. o sytuację, gdyby ktoś chciał sięgnąć po te środki. Nie jest łatwo tak po prostu je zabrać, jak choćby z Funduszu Pracy. Także to jest sukces – wyjaśnił.

Na zdjęciu: mężczyzna na wózku inwalidzkim
Fot. Etienne Ansotte/EastNews

Przypomnijmy, że zgodnie z planami Ministerstwa Finansów, z końcem 2011 r. PFRON miał stracić osobowość prawną wraz z radą nadzorczą. Oznaczałoby to, że podlegałby Ministerstwu Pracy i Polityki Społecznej, bez możliwości samodzielnego decydowania o dysponowaniu gromadzonymi środkami.

Zdaniem ministra Dudy, osobowość prawna PFRON zostanie zachowana na pewno na trzy lata, po których mają wejść w życie nowe regulacje unijne dotyczące pomocy publicznej. Do tej pory planowane jest stworzenie nowej ustawy o osobach z niepełnosprawnością, zastępującej nowelizowaną kilkadziesiąt razy ustawę o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Sam Fundusz funkcjonować będzie najprawdopodobniej w nowej formule rządowej agencji wykonawczej, co pozwoli zachować jego osobowość prawną. Zdaniem ministra Dudy, dobrą wiadomością, potwierdzającą, że warto PFRON utrzymać, jest fakt, że po raz pierwszy Fundusz otrzymał pozytywną opinię Najwyższej Izby Kontroli. Także sytuacja finansowa PFRON wygląda coraz lepiej.

- Z zapewnień prezesa PFRON wynika, że ten rok zapowiada się przyzwoicie – mówił minister Duda. – Starczy nam środków na to, żeby realizować zadania wynikające z ustawy, a także te wynikające m.in. z programów rady nadzorczej. Udało się przesunąć środki, zwiększając dofinansowanie na organizacje pozarządowe i samorządy, a to są nasi partnerzy. Oczywiście nie zapominamy o pracodawcach, którzy muszą dostawać środki w ramach SODiR – to jest poza wszelką dyskusją – zaznaczył.

Na organizacje pozarządowe przesunięto ponad 110 mln zł, do samorządów skierowane zostanie 80 mln zł. Zdaniem ministra Dudy, rozpoczyna się odrabianie dwuletnich strat w szeroko pojętej rehabilitacji społecznej. Jako pierwsze przywrócone mają więc zostać programy „Komputer dla Homera”, „Uczeń na wsi”, a także „Program wyrównywania różnic między regionami”.

Na zdjęciu: Jarosław Duda, fot. Piotr Stanisławski
Jarosław Duda, fot. Piotr Stanisławski

Celem konferencji „Równe szanse w pracy – niepełnosprawni obywatele w Polsce i krajach UE” było zwrócenie uwagi prawodawców na konieczność modyfikacji ustawodawstwa, tak, aby wyrównywać szanse osób z niepełnosprawnością na rynku pracy.

Podczas konferencji przedstawione zostały m.in. działania legislacyjne Sejmu, dotyczące proponowanych zmian systemu wspierania rehabilitacji społeczno-zawodowej osób z niepełnosprawnością. Przedstawiciele Europejskiego Stowarzyszenia Świadczeniodawców Usług dla Osób Niepełnosprawnych (EASPD) zaprezentowali natomiast dobre praktyki – efektywne modele rehabilitacji zawodowej na tle systemów orzekania o niepełnosprawności w wybranych krajach Unii Europejskiej, a także strategię UE wobec osób z niepełnosprawnością.

Organizatorami konferencji byli: Parlamentarny Zespół ds. Osób Niepełnosprawnych, Koalicja na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością, Europejskie Stowarzyszenie Świadczeniodawców Usług dla Osób Niepełnosprawnych oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas